24. 9. 2022, aktualizováno 23. 11. 2022

S kondenzačním kotlem snížíte svou spotřebu plynu až o 30 %. To znamená velkou úsporu nákladů na energie a taky výrazně nižší emise. Kondenzační kotel ale vyžaduje i pár úprav u vás v domácnosti. Teď, když vláda prodloužila lhůtu na výměnu starých kotlů až do 1. 9. 2024, máte čas všechno blíž prozkoumat. A my vám s tím pomůžeme.

Jakto, že kondenzační kotel umí uspořit tolik paliva? Získává totiž teplo nejen z plynu, ale i z vodní páry obsažené ve spalinách. Ty u klasického atmosférického kotle odcházejí nevyužité komínem ven. Úsporný typ kotle ale díky kondenzaci vyrobí až 11 % tepelné energie navíc.  

Kondenzační kotel vám poslouží, pokud chcete vyměnit starý plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva. Ve druhém případě vám odpadne shánění a štípání dřeva nebo skládání uhlí. A jestli chcete spolu s topením vyřešit i teplou vodu, můžete si pořídit kondenzační kotel se zásobníkem nebo kondenzační kotel s (průtokovým) ohřevem vody.

Co zařídit spolu s pořízením nového kotle? 

Ruku v ruce s koupí kondenzačního kotle jde i několik nezbytných úprav. V první řadě je třeba nainstalovat odvod kondenzátu –⁠ jednoduše řečeno, připojit kotel k odpadu. Pokud to není možné, dá se spolu s kotlem koupit přečerpávací stanice, která patří mezi běžné příslušenství. 

Co dál? Upravit komín pro kondenzační kotel. Spaliny mají daleko nižší teplotu než ty, které unikají z klasického kotle, ale zároveň působí trochu jako kyselina. Proto se v případě kondenzačního kotle používá k vyvložkování komína plastový spalinovod, konkrétně trubky na bázi polypropylenu. 

Tyto úpravy nezapomeňte započítat do celkových nákladů na pořízení kotle. Pro příklad přidáváme ukázku zakázky z našeho portálu (rok realizace – 2018). Zákazník poptal řešení pro přívod vzduchu a odvod spalin plus úpravu komína. Práce řemeslníků vyšla na 13 000 Kč.

S pořízením nového kotle se taky hodí provést revizi topného systému. Ta se tak jako tak dělá jednou za 10 let. Někdy je navíc nutné vyměnit radiátory. Kondenzační kotel totiž nejúsporněji pracuje při nižších teplotách otopné vody a nižším teplotním spádu, takže se nejvíc hodí k nízkoteplotním radiátorům nebo podlahovému vytápění. S touto problematikou vám ale nejlíp poradí energetičtí specialisté.

Reálná úspora s kondenzačním kotlem

Už jsme zmínili, že díky novému kotli můžete snížit spotřebu plynu o 30 %. Kolik je to ale v penězích? Konkrétní výši úspory určuje několik faktorů: účinnost vašeho stávajícího kotle vs. účinnost nového kotle, vaše roční spotřeba energií, aktuální cena plynu a účinnost zateplení vašeho domu.

Reálnou úsporu ukazuje příklad zpracovaný firmou TOP-System, která se specializuje na vytápění a klimatizace.

Rodinný dům v Olomouci, ve kterém bydlí 2 dospělí a 2 děti. K topení původně používali plynový kotel s výkonem 24,2 kW. Jejich dřívější spotřeba byla 19,5 MWh, což vycházelo zhruba na 58 500 Kč (při zastropované ceně plynu 3 Kč/kWh, údaj z října 2022).

Po pořízení kondenzačního plynového kotle klesla jejich spotřeba na 13,32 MWh/rok (≐ 39 960 Kč). To znamená úsporu 18 450 Kč/rok.

Spolu s tím se hodí určit i návratnost investice, která se obecně udává mezi 4 a 5 lety. Pojďme se podívat, jak je to v případě našeho příkladu:

  • Cena kondenzačního plynového kotle: 45 000 Kč
  • Roční finanční úspora: 18 540 Kč
  • NÁVRATNOST ≐ 2,5 let

Jak je to s cenou kondenzačního kotle a s dotacemi?

Cena kotle závisí na jeho typu, výkonu i ovládání. Nejlevnější kotle začínají na 30 000 Kč, zlatá střední cesta jsou ty za 50 000 Kč, dražší modely stojí 80 000 Kč i víc. Počítejte taky s náklady na práci.

Třeba jednoho z našich zákazníků stála výměna kotle 66 000 Kč. V ceně je zahrnutá demontáž starého zařízení, instalace nového kondenzačního kotle, vyvložkování komína plus autorizované spuštění kotle i revize. Firma za práci získala Kozlovu pečeť poctivosti a krásné slovní hodnocení: „Kvalitně,rychle, vše dle domluvy… doporučuju.“ Mrkněte na detail reference.

Co se týče dotací na kondenzační kotel, už nejde čerpat příspěvky z programu Nová zelená úsporám. Program obecně nedotuje výměnu neekologických kotlů za plynový zdroj, ať už jde o kotel nebo čerpadlo s plynovým pohonem. Chce tak podpořit energetickou bezpečnost a snížení závislosti na ruském plynu.

V souvislosti s tím se naopak zvýšila podpora pro pořízení tepelného čerpadla. Z programu NZÚ můžete získat až 140 000 Kč, v rámci Kotlíkových dotací pak až 180 000 Kč.

Vyberte si odborníky na kotle u nás

Montáž, výměnu či revizi kotle a topné soustavy může provádět jenom odborně způsobilá osoba. Profíky z oboru najdete na našem portálu. Stačí, abyste zadali bezplatnou poptávku, a my za vás oslovíme topenáře a revizní techniky z vašeho okolí. Pošleme vám jejich nabídky a vy už se sami rozhodnete, komu nakonec práci svěříte. S výběrem vám pomůžou reference předchozích zákazníků a ukázky práce.