Snaha šetřit životní prostředí, ušetřit peníze na provoz domu a zdravě bydlet jsou hlavními zájmy každého z nás. Proto i směrnice Evropského parlamentu určuje, že od roku 2020 by se už měly stavět pouze rodinné domy s téměř nulovou spotřebou energie.

Pasivní nebo Multi-Komfortní dům?

O tom, kolik spotřebuje dům energie na vytápění, rozhoduje kvalita samotné stavby. Stavba pasivního domu splňuje přísná energetická kritéria, a proto je pasivní dům považován za energeticky úsporné bydlení v rámci hodnocení, které se nicméně nezaměřuje na celkový komfort vnitřního prostředí. Život v pasivním domě tudíž znamená převážně úsporu nákladů na vytápění. Budova nepotřebuje standardní vytápěcí systém v důsledku své nízké spotřeby tepla.  Ta nepřesáhne 15 kWh/m2 za rok. Tepelné ztráty jsou sníženy na minimum díky důsledné izolaci a jejím tepelněizolačním vlastnostem. Hlavními parametry pasivních domů jsou tedy správně propracovaná koncepce domu z hlediska jeho umístění, jeho izolace, vzduchotěsnost, ventilace a vytápění.   

Multi-Komfortní dům od společnosti ISOVER  vychází z konceptu pasivního domu, ale zároveň vede ke komplexnímu a současně optimálnímu návrhu bydlení jako takového. Stejně jako pasivní dům má ve svém portfoliu vlastnosti vedoucí k úspoře energie, ale jak už název napovídá, Multi-Komfortní dům cílí na celkový komfort vnitřního prostředí. Díky kvalitě izolace nabízí nejlepší tepelný komfort, klade důraz na požární bezpečnost, akustickou pohodu a neposlední řadě i estetiku. Součástí výhod je také výborná kvalita výměny vzduchu v interiéru, která zajišťuje příjemné vnitřní klima a přístup přirozeného denního světla. Multi-Komfortní dům tedy kombinuje pohodlí a úsporu energie.

První vzorový dům Multi-Komfortního konceptu

První Multi-Komfortní dům v ČR byl realizován v Srchu u Pardubic a jde o dům firem skupiny Saint-Gobain působících v ČR (Isover, Rigips, Weber-Terranova). Základem je splnění požadavků kladených na pasivní domy dle deklarace Passive House Institutu v Darmstadtu a jejich ověření kalkulačním nástrojem PHPP 2007 a praktickým testem vzduchotěsnosti (Blower door test).

Sdílet článek
0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza Skala
Honza Skala
2 let před

To je moc pěkný koncept domu. A můžu se zeptat, jestli pasivní dům je něco jako soběstačný dům? Omlouvám se, jestli se ptám hloupě. Jen teď opravdu hodně uvažuji nad stavbou domu, který by byl energeticky co nejméně náročný a jeho provoz jak ekologický, tak i ekonomický.