6. 6. 2019, aktualizováno 14. 12. 2021

Pro návrh kvalitního bydlení je tedy akustika vnitřních příček zásadním parametrem. Mezi jednotlivými typy příček jsou přitom z akustického hlediska velké rozdíly. Často si je ale uvědomujeme až ve chvíli, kdy jsme v koupelně či obývacím pokoji nuceni poslouchat své sousedy. V tento okamžik je na nápravu už pozdě.

Snadné řešení

Sádrokartonové příčky opatřené tepelnou izolací dosahují akusticky lepších parametrů než příčky se stejnou tloušťkou z homogenního materiálu. Navíc jsou úspornější i prostorově – zabírají v místnosti méně místa. Sádrokartonové desky fungují na obou stranách příčky jako odrazivé a rezonanční plochy, které brání pronikání velké části hluku do vnitřku konstrukce. Nicméně část hluku projde dále, a proto je zde minerální izolace, například Isover AKU, Isover PIANO nebo ISOVER EVO, která díky struktuře vláken omezuje přenos zvuku z jedné strany na druhou. Brání totiž přenosu energie z jedné molekuly vzduchu na druhou a díky své zvukové pohltivosti výrazně přispívá k celkové vzduchové neprůzvučnosti konstrukce. Naopak samotná běžná sádrokartonová příčka bez výplně z minerální izolace ztrácí až 10 dB, což je velmi vysoká hodnota: zvýšení hladiny hluku o 10 dB člověk vnímá jako dvojnásobnou hlasitost.

Chytrá aplikace nejen pro akustiku


Jak budoucí příčku otestovat? Akustické chování různých typů vnitřních příček je přehledně zpracováno například v aplikaci Isover SmartAPP. Určena je nejen pro profesionální stavbaře, ale i pro běžné stavebníky. Díky ní lze během chvilky zjistit laboratorní vzduchovou neprůzvučnost navržené příčky a také získat důležité srovnání, zda není za podobné (nebo dokonce stejné) peníze k dispozici příčka akusticky výrazně účinnější. Každý tak má možnost velmi rychle zjistit, zda je navržen základní standard nebo něco akusticky kvalitnějšího pro vyšší komfort.

Budoucnost – akustický štítek budovy

Vzhledem k důležitosti tohoto tématu se předpokládá vznik tzv. akustického štítku budovy, kde bude akustická kvalita jednotlivých konstrukcí vyjádřena na stupnici například v rozmezí A–F. Akusticky standardní a dnes nejvíce používané vnitřní příčky budou na stupnici tvořit jakýsi střed, například D, akusticky nejlepší řešení (ekvivalentně pasivní domy v oblasti vytápění) pak ponese označení A. Cílem štítku bude rychlá orientace v konstrukčním řešení nemovitosti s přihlédnutím na kvalitu života, a tedy i snadnější rozhodování, kam investovat své úspory.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x