26. 1. 2023, aktualizováno 22. 2. 2023

Rozpočet je důležitou součástí plánování. A vlastně i rozhodování. Ceny se totiž od roku 2020 výrazně změnily. Vyplatí se dnes stavět dům? Sepsali jsme, na kolik vás přijdou jednotlivé části stavby, od základové desky po dokončovací práce.

Zdražení stavebních materiálů, vysoké úrokové sazby i přísnější požadavky na energetickou náročnost budov. To všechno se dnes promítá do ceny nového bydlení. Dům na klíč v současnosti stojí mezi 38 000 Kč a 47 000 Kč za m2. Pokud byste stavěli dům o velikosti např. 130 m2, zaplatíte za něj cca 5–6 milionů Kč. Z čeho se taková cena skládá? 

Dokumentace má nevyčíslitelnou hodnotu

Administrativa a spousta papírů. To je opravdový začátek každé stavby. Pro novostavbu budete potřebovat hned několik dokumentů a jejich cena není zrovna nízká. Nicméně, nový dům stavíte většinou jednou za život a na téhle věci se opravdu nevyplatí šetřit. Ovlivní totiž, jak snadno bude stavba probíhat a hlavně budoucí podobu domu. Některé z dokumentů jsou navíc povinné.

  1. Architektonická studie: návrh domu od architekta. Díky ní uvidíte, jak bude vaše nové bydlení vypadat. Studie dokonce zobrazuje budoucí rozmístění nábytku, určuje materiály i architektonické detaily. Zaplatíte za ni cca 200 Kč/m2, konečná částka se může dostat k 100 000 Kč
  1. Projekty pro stavební povolení a územní rozhodnutí: dokumenty, které od vás bude vyžadovat stavební úřad. Zaplatíte za ně cca 50–⁠150 000 Kč.
  1. Prováděcí dokumentace: Je to vlastně takový „návod“ na stavbu domu. Projektant v něm popíše, jakým způsobem se bude dům stavět a specifikuje materiály. Na základě prováděcího projektu vám navíc stavební firma připraví položkový rozpočet stavby. Dokument vás vyjde cca na 50–150 000 Kč. 

Hrubá stavba: cena záleží na rozsahu

Zákon bohužel nestanovuje, co všechno by měla hrubá stavba zahrnovat. Pokud budete stavět s firmou, domluvte se: bude v ceně i základová deska? A co vnitřní příčky? Obecně se udává, že hrubá stavba tvoří cca 40 % celkových nákladů na novostavbu. To by v případě našeho smyšleného domu znamenalo 2–2,4 milionů Kč
Máme taky příklad přímo z našeho portálu. Zákazník požadoval kompletní hrubou stavbu: od vyměření a výkopů přes základovou desku a zdění až po dřevěný krov, pokrývačské a klempířské práce. Zakázka stála 2 830 000 Kč a firma za práci získala 5 hvězdiček.

Pokud chcete pracovat raději s cenou za m2, pak dnes počítejte s výdajem  18–⁠26 000 Kč za m2 užitné plochy. 

Jestliže vám firma nazahrne do ceny hrubé stavby základovou desku, musíte ji započítat zvlášť. Vyjde vás cca na 3 000–4 500 Kč/m2

Fasáda, podlahy, příčky, rozvody 

To jsou hlavní práce, které následují po dokončení hrubé stavby. Spadá sem ale i zateplení střechy a fasády, položení podlah a jejich zateplení, malování v interiéru i nátěr fasády. Za tuhle část výstavby zaplatíte 53 % z celkových nákladů. Pro dům o rozloze 130 m2  by to znamenalo výdaj cca 2,6–3,2 milionů Kč.

Pokud byste na stavbě chtěli ušetřit, tak právě tady se nabízí příležitost. Třeba takovou stavbu příček ze sádrokartonu zvládnete i sami (mrkněte na návod), stejně tak malování nebo podlahy. Určitě ale nešetřete na materiálu. To, co do stavby investujete v začátku, se vám později vrátí: doma se budete cítit o to líp a váš dům vydrží déle v dobré kondici. 

Chystáte se na stavbu svépomocí a potřebujete spočítat materiál? Kontaktujte odborníky ze Saint-Gobain. Připraví vám kalkulaci zdarma.

+420 226 292 228
podpora@saint-gobain.com

Vybavení interiéru 

Nábytek, spotřebiče, dekorace. I s tím je potřeba v rozpočtu počítat. Cena bude záležet na tom, co všechno potřebujete pořídit, na konkrétní značce a typu. 

Třeba kuchyňská linka vás může vyjít jen na pár tisíc korun, ale klidně i na 200 000 Kč. Záleží na tom, jestli zvolíte už hotovou kuchyňskou sestavu nebo řešení od truhláře na míru. 

Pokud jde o koupelnu, je to podobné: akrylátová vana bez příslušenství vás vyjde na 2 000 Kč, zatímco vana s hydromasážní funkcí stojí klidně 30–40 000 Kč. Základní sprchový kout pořídíte za 3 000 Kč,  propracovanější model za 15 000 Kč a luxusní variantu klidně za 40 000 Kč.

Je stavba svépomocí levnější? 

Říká se, že práce svépomocí vám může ušetřit až 40 % nákladů. A navíc vám přinese zatraceně dobrý pocit z odvedené práce. To je sice pravda, ale nic není tak černobílé. Stavba s firmou má jednoznačné výhody, které vám ve výsledku ušetří:

  • Doba stavby bude výrazně kratší. A jak se říká –⁠ čas jsou peníze
  • Stavební firma sežene materiál levněji. 
  • Nemusíte kupovat nářadí, které možná už v životě nepoužijete. 
  • Snížíte riziko chyb, které by vás stály další nemalé peníze. 

Zvažte to. A pokud budete shánět firmu, my vám s tím pomůžeme. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my najdeme vhodného dodavatele z vašeho okolí.