14. 7. 2021, aktualizováno 29. 7. 2024

Proměna bydlení může vyjít na 100 000 korun, ale klidně i na milion nebo dva. Cenu za rekonstrukci bytu totiž ovlivňuje celá řada věcí, ať už je to rozsah prací, nebo materiály. Proto se vyplatí plánovat dopředu a vyhradit si dostatek financí. Šikovnou oporu během příprav na rekonstrukci vám zajistí online kalkulačky materiálu.

Udává se, že cca 60 % nákladů tvoří při rekonstrukci bytu materiál. Zbytek připadá na práci. Taky se vyplatí počítat s rezervou, a to spíš větší než menší. Až budete sestavovat rozpočet pro svou rekonstrukci, navyšte jej proto o zhruba 20 %.

A kolik tedy v roce 2024 stojí přestavba bytu?

Rozsah rekonstrukceOrientační cena
Rekonstrukce bytu 1+1 od 200 000 Kč
Rekonstrukce bytu 2+1 od 300 000 Kč
Rekonstrukce bytu 3+1 od 500 000 Kč

Ne vždycky ale platí, že čím menší byt, tím nižší cena. Zabrouzdejte k nám do referencí a přesvědčte se sami. Třeba rekonstrukce bytu 1+1, kterou u nás poptala paní Lenka, vyšla ve výsledku vyšla na 550 000 Kč. A naopak přestavba většího bytu (3+kk) se vešla do 300 000 Kč. Výslednou cenu rekonstrukce totiž ovlivňuje hned několik faktorů:

  • Rozsah rekonstrukce: menší úpravy nebo přestavba jedné místnosti budou samozřejmě levnější než kompletní rekonstrukce, při které se mění třeba i dispozice bytu.
  • Způsob práce: rekonstrukce bytu na klíč vás bude stát víc, než když poptáte jednotlivé řemeslníky a část uděláte svépomocí. Na druhou stranu, s jednou firmou bude zase rychleji hotovo.
  • Použité materiály a vybavení: vždycky si můžete vybrat mezi levnějšími a dražšími, obyčejnějšími a luxusnějšími materiály. To samé platí i pro vybavení, jako je nábytek, sanita apod.

Cena za rekonstrukci bytu 3+1 v roce 2024

Přinášíme přehled nejběžnějších prací, které vás čekají při kompletní proměně bytu. A samozřejmě cen.

Typ práceOrientační cena
Architektonická studie130 000 Kč
Bourací práce 20 000 Kč
Nové jádro 70 000 Kč
Stavba příčky s pouzdrem15 000 Kč
Elektroinstalace 90 000 Kč
Voda, odpady20 000 Kč
Podlahy70 000 Kč
Obkladačské práce40 000 Kč
SDK podhledy + izolace37 000 Kč
Malířské práce10 000 Kč
Odvoz odpadu 20 000 Kč

S rozpočtem na rekonstrukci pomůžou kalkulačky 

Volně dostupné kalkulátory jsou při přestavbě velký pomocník: spočítají spotřebu materiálu i jeho cenu. Na část prací je můžete využít i vy: třeba pro sádrokartonové příčky, podhledy a další suchou výstavbu je ideální Profikalkulátor Rigips. Snadno si v něm vyberte požadovanou konstrukci a během pár okamžiků spočítáte spotřebu materiálu a jeho cenu (podle ceníku Rigips).

Při rekonstrukci podlah, vnitřních omítek a nátěrů se vám bude hodit zase kalkulátor Weber. Ten vám dokonce doporučí vhodný materiál pro danou část stavby (v některých případech lze měnit). Na konci opět získáte soupis jednotlivých produktů a můžete je rovnou poptat.

Ukázka z kalkulátoru Weber. Jak vidíte,
některé přednastavené produkty lze měnit.

Cenu za rekonstrukci bytu vám pomůže částečně stanovit taky konfigurátor Stavebnin DEK. Spočítá vám spotřebu materiálu například pro vnitřní konstrukce, vodu-topení-sanitu, pro elektroinstalace i dokončovací práce.

Kromě kalkulaček je tu ale ještě jedna možnost: profikalkulace od našeho týmu technických specialistů. Ti vám sice neřeknou cenu za kompletní rekonstrukci, ale zdarma připraví kalkulaci materiálu (od značek Weber, ISOVER, Rigips) včetně ceníkových cen. Taky je můžete požádat o bezplatnou radu s montážním postupem, se skladbou konstrukce nebo o zaslání technických listů.

Z čeho proměnu bytu zaplatit?

Ve chvíli, kdy máte na stole rozpočet, přichází na řadu další úkol: sehnat finance. Tady máte hned několik možností. První z nich je úvěr ze stavebního spoření (pokud jej máte), který užijete hlavně na rekonstrukce do milionu korun. Pokud potřebujete půjčit víc, budete muset zažádat o hypotéku – počítejte tedy s ručením nemovitostí. A v případě, že nedosáhnete ani na jednu ze zmíněných možností, dá se využít spotřebitelský úvěr.

Vůbec nejlepší je ale zajít za finančním poradcem. Ten zhodnotí vaši situaci, najde pro vás nejvhodnější řešení a taky za vás vyřídí všechny administrativní záležitosti kolem půjčky.

Jak dlouho rekonstrukce trvá?

Částečné rekonstrukce bytů zpravidla trvají klidně 1–2 týdny. Nicméně kompletní rekonstrukce bytu se pohybují v řádech měsíců. Záleží na velikosti bytu, jeho stáří, na dostupnosti materiálu a řemeslníků i dalších okolnostech.

Při spolupráci s firmou nezapomeňte sepsat smlouvu o dílo. A to ještě před začátkem rekonstrukce. Ve finále je zase nutné podepsat předávací protokol. Oba dokumenty chrání jak vás, tak řemeslníky, kdyby bylo s výsledkem cokoliv v nepořádku. 

Ukázky rekonstrukcí, od 100 000 Kč po milion

Inspirujte se přestavbami bytů, které se realizovaly přes NejŘemeslníky. Ve všech případech jde o kompletní rekonstrukce, ale každá z nich se pohybuje v jiné cenové relaci.

Malá rekonstrukce bytu: cena 100 000 Kč

Zadání znělo jasně: rozdělit větší byt na dva menší, které se pak budou využívat ke krátkodobým pronájmům. Během 30 dnů udělali řemeslníci nové elektroinstalace i rozvody vody, namontovali kuchyňskou linku, které v původním bytě vůbec nebyla, odstranili vestavěné skříně, opravili stěny, vymalovali…

Rozpočet přitom nebyl zrovna z nejvyšších, ale firma si s tím poradila: prostory vybavila levnějším nábytkem a kousky z výprodejů. Přestavbě to na kvalitě neubralo, a cílová částka byla dodržena. Detaily rekonstrukce si můžete prohlédnout na našem webu.

Střední rekonstrukce bytu: cena 724 000 Kč

Další přestavba od A do Z. Tentokrát šlo o rekonstrukci panelového bytu, konkrétně s dispozicemi 3+1. Bylo potřeba položit nové elektroinstalace a rozvody, udělat nové tenkovrstvé omítky, obklady i nové podlahy. Práce zabrala firmě 2 měsíce a vyšla na 724 000 Kč.

Velká rekonstrukce bytu: cena přes milion

Tahle zakázka je typickým příkladem rozsáhlých přestaveb. Kromě klasických stavebních prací, jako jsou elektroinstalace, rozvody a zedničina, se taky dělala kuchyňská linka na míru a navíc bylo potřeba vyrovnat podlahy. Rekonstrukce trvala 2 měsíce a i s novým vybavením stála 1 147 000 Kč.

Firmu na rekonstrukci bytu najdete u nás

Ať už chystáte drobnou úpravu v garsonce nebo kompletní přestavbu bytu 4+1, jsme tu pro vás. Sepisujeme tipy, které se vám při rekonstrukci bytu můžou hodit, radíme, jak správně vybrat řemeslníky a hlavně: jsme připravení pomoct vám s hledáním dodavatele. Stačí zadat zdarma poptávku a my už se o všechno postaráme!

5 2 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Andy
Andy
5 měsíců před

Hmmm….a na byt 2+1, 53 m2, s rozsahem prací dle popisu střední mi přišly 4 nabídky, 2 nereagovali vůbec a 2 to ohodnotili na cenu přes milión a to jsme se bavili o nejlevnějších typech dlažeb, obkladů a plovouček, bez kuchyňské linky. Takže realita je někde úplně jinde než článek.

Jiří
Jiří
5 měsíců před

Pokud chcete ušetřit za rekonstrukci bytu, tak jedině se do toho pustit sami. Pokud jste šikovní, k ruce pár známých fachmanů od různých řemesel, ale bude to trvat dlouho, protože člověk taky musí chodit do práce, pak čekat na známého fachmana, až bude mít čas. Pokud zedničině a všemu okolo rekonstrukce nerozumíte, jako já, najmete si na rekonstrukci bytu firmu, která se tímto zabývá. Ta se na to vrhne, jakmile má volný termín a jede od A do Z. Ta firma totiž tomu rozumí, ví co dělat jako první a pak poslední, má na vše nářadí, pomůcky a podobně, nakoupí si přesně materiál, co k tomu potřebuje, odveze si, doveze si, uklidí po sobě a vy máte do 3 měsíců hotovo a můžete se stěhovat. No ale nechají si za to samozřejmě zaplatit. Za materiál a nábytek s vybavením dnes taky neušetříte a vybírat to nejlevnější taky není dobré. Nakonec zjistíte, že jste koupili nějaký aušus a stejně budete muset koupit nové lepší.
Já si nechal jednou firmou v roce 2018, ještě za normálních cen, komplet zrekonstruovat starý cihlový byt ze 60.let, po starších lidech, o dispozici 3+1 (73m) a vyšlo mě to cca na 750 tisíc kč. Rekonstrukce obsahovala vybourání a vysekání nepotřebného zdiva, kachlí, starých železných zárubní, přestavba vchodů do dvou místností, snížení stropů a udělání podhledů s led světly všude krom pokojů, všude nové dřevěné zárubně s dveřmi, přes celou šířku zdi, komplet nové rozvody elektřiny, nové rozvody vody a topení s novým kondenzačním kotlem na plyn (byt se vytápí samostatně), na podlahách lepený vinyl, v pokojích zrekonstruované parkety, nová koupelna s vanou a zákrytem, nové wc, kuchyně s linkou na míru (3,5m délka) s el. troubou a sklokeramickou deskou a digestoří. Okna už tam byla nová, vyměněná za plastová. A nově všude bíle vymalovali. Firma s těmi řemeslníky byla šikovná a rozuměli tomu všemu. Dnes počítám, že by to stálo tak 2x tolik, materiál zdražil, služby drahé a hlavně práce dneska dost zdražila. Dneska musíte šikovného dělníka dobře zaplatit, poněvadž je jich málo a špatně se shánějí, protože jsou na roztrhání. A je to tak na další hypotéku. Tož asi tak. 😉

4
0
Přidejte svůj názor.x