Jakmile začnete plánovat proměnu bydlení, dřív nebo později přijde na řadu otázka peněz. Jak cenu za rekonstrukci bytu odhadnout? Co všechno do rozpočtu zahrnout? A z čeho nakonec přestavbu zaplatit? To všechno jsme shrnuli do článku a přidáváme navíc ukázky rekonstrukcí v různých cenových hladinách.

Každá proměna bytu je jiná, a tak vám nedokážeme přesně říct, kolik bude stát zrovna ta vaše. Můžeme vám ale dát návod, jak cenu rekonstrukce bytu stanovit. Výslednou částku totiž ovlivňuje hned několik faktorů.

 • Rozsah rekonstrukce: Na jiné peníze vás vyjde proměna garsonky, na jiné přeměna bytu 3+1. A záleží taky na tom, jesti plánujete měnit dispozice bytu a bourat nosné příčky, nebo ne.
 • Způsob práce: Pokud si objednáte firmu na rekonstrukci bytu, počítejte určitě s větší částkou, než kdybyste se rozhodli zvládnout většinu svépomocí. Na druhou stranu zase bude rychleji hotovo.
 • Použité materiály a vybavení: Vždycky si můžete vybrat mezi levnějšími a dražšími / obyčejnějšími a luxusnějšími materiály. To samé platí i pro vybavení, jako je nábytek, sanita apod. Nezapomeňte se ale dívat hlavně na kvalitu.

Předběžnou cenu můžete často zjistit pomocí kalkulátorů, které najdete na webu dodavatelů. Nebo, v případě NejŘemeslníků, vám ji firma sdělí na základě vaší představy a vašeho popisu. K tomu, abyste se dozvěděli cílovou částku, bude ale potřeba prohlídka. Dodavatel zjistí stav vašeho bytu a podle toho určí, které všechny práce vás čekají.

Kolik vás bude stát rekonstrukce bytu? Cena závisí na řadě faktrorů

Co zahrnout do rozpočtu na rekonstrukci bytu?

Až budete přemýšlet o ceně za přestavbu, můžete si rekonstrukci na jednotlivé části. Třeba jako to na svém webu udělal Pronajímatel bytů. My jsme se jeho seznamem inspirovali a přidali jsme pár dalších položek, na které je potřeba myslet.

Cena za rekonstrukci zahrnuje:*

 • služby bytového architekta (architektonická studie / projektová dokumentace, vizualizace),
 • statický posudek,
 • vydání stavebního povolení,
 • pronájem kontejneru,
 • přestavbu kuchyně,
 • rekonstrukci dalších pokojů (bourání starých příček a stavba nových),
 • elektroinstalace ve zbytku bytu,
 • rozvody vody,
 • položení podlah,
 • výměnu oken,
 • dokončovací práce: vymalování, úklid, odvoz odpadu.

*Seznam samozřejmě není vyčerpávající a neplatí stejně pro všechny rekonstrukce. Uvádíme pouze hlavní a zastřešující části týkající se kompletní přestavby bytů.

Z čeho proměnu bytu zaplatit?

Ve chvíli, kdy máte na stole rozpočet, přichází na řadu další úkol: sehnat finance. Tady máte hned několik možností. První z nich je úvěr ze stavebního spoření (pokud jej máte), který užijete hlavně na rekonstrukce do milionu korun. Pokud potřebujete půjčit víc, budete muset zažádat o hypotéku – počítejte tedy s ručením nemovitostí. A v případě, že nedosáhnete ani na jednu ze zmíněných možností, dá se využít spotřebitelský úvěr.

Vůbec nejlepší je ale zajít za finančním poradcem. Ten zhodnotí vaši situaci, najde pro vás nejvhodnější řešení a taky za vás vyřídí všechny administrativní záležitosti kolem půjčky.

Ukázky rekonstrukcí, od 100 000 Kč po milion

Inspriujte se přestavbami bytů, které se realizovaly pře NejŘemeslníky. Ve všech případech jde o kompletní rekonstrukce, ale každá z nich se pohybuje v jiné cenové relaci.

Malá rekonstrukce bytu: cena 100 000 Kč

Zadání znělo jasně: rozdělit větší byt na dva menší, které se pak budou využívat ke krátkodobým pronájmům. Během 30 dnů udělali řemeslníci nové elektroinstalace i rozvody vody, namontovali kuchyňskou linku, které v původním bytě vůbec nebyla, odstranili vestavěné skříně, opravili stěny, vymalovali…

Rozpočet přitom nebyl zrovna z nejvyšších, ale firma si s tím poradila: prostory vybavila levnějším nábytkem a kousky z výprodejů. Přestavbě to na kvalitě neubralo, a cílová částka byla dodržena. Detaily rekonstrukce si můžete prohlédnout na našem webu.

Střední rekonstrukce bytu: cena 724 000 Kč

Další přestavba od A do Z. Tentorkát šlo o rekonstrukci panelového bytu, konrétně s dispozicemi 3+1. Bylo potřeba položit nové elektroinstalace a rozvody, udělat nové tenkovrstvé omítky, obklady i nové podlahy. Práce zabrala firmě 2 měsíce a vyšla na 724 000 Kč.

Velká rekonstrukce bytu: cena přes milion

Tahle zakázka je typickým příkladem rozsáhlých přestaveb. Kromě klasických stavebních prací, jako jsou elektroinstalace, rozvody a zedničina, se taky dělala kuchyňská linka na míru a navíc bylo potřeba vyrovnat podlahy. Rekonstrukce trvala 2 měsíce a i s novým vybavením stála 1 147 000 Kč.

Firmu na rekonstrukci bytu najdete u nás

Ať už chystáte drobnou úpravu v garsonce nebo kompletní přestavbu bytu 4+1, jsme tu pro vás. Sepisujeme tipy, které se vám při rekonstrukci bytu můžou hodit, radíme, jak správně vybrat řemeslníky a hlavně: jsme připravení pomoct vám s hledáním dodavatele. Stačí zadat zdarma poptávku a my už se o všechno postaráme!