Pokud se chystáte dát svému domu nový plášť, dost možná už jste přemýšleli nad rozpočtem. Cena fasády závisí na typu zateplení, materiálech a samozřejmě i na velikosti a stavu domu. My vám v článku poradíme, co všechno do ceny zahrnout, kde ji spočítat, jak uspořit a na čem naopak nešetřit.

Vůbec první otázkou je, zda budete dělat fasádu se zateplením, nebo bez zateplení. Samozřejmě, že samotná fasáda vás vyjde levněji. Pokud ale vůbec žádné zateplení nemáte, ještě to zvažte. Správně provedená izolace totiž přináší celou řadu výhod: ušetříte 30–60 % nákladů na energie, prodloužíte životnost fasády i otopné soustavy a v domě vám bude celý rok příjemně.

Další proměnnou je typ zateplení. Zavěšená fasáda je obecně zhruba 2× dražší než kontaktní systém. Ten obecně vychází v průměru na 1500 Kč za m². A rozhodují taky materiály. Fasádní polystyren bývá dražší než minerální vata, nicméně ta má oproti němu zase víc výhod.

Kalkulátory, které spočítají cenu fasády

Cena fasády za m² je užitečná informace a určitě s ní můžete pracovat. Pokud ale chcete vědět, kolik bude stát právě váš projekt, využijte speciální kalkulačky. Ty vám totiž navíc doporučí vhodný materiál, a kromě ceny spočítají i jeho potřebné množství.

Přesně na takovém principu funguje kalkulačka Weber. V pěti krocích si vyberete, jestli se jedná o fasádu se zateplením nebo bez, zvolíte typ zateplení, zadáte parametry, požadovanou barvu a nakonec dostanete výčet konkrétních výrobků i s cenami. Podobnou službu vám prokáže i kalkulátor Quido od Baumit nebo kalkulačka Cemix.

U ISOVER pak najdete obecný kalkulátor zateplení, které vám doporučí vhodný materiál podle typu fasády. Propracovanější je kalkulačka ISOVER Twinner a využít můžete i kalkulátor hmoždinek ETICS.

Co v položkách kalkulaček chybí, je práce. I ta samozřejmě něco stojí. Až budete vybírat firmu na zateplení fasády (nebo na omítku), nekoukejte jenom na cenu. Prohlédněte si hlavně ukázky práce a hodnocení předchozích zákazníků. Tak lépe poznáte, jestli jde o spolehlivého dodavatele. Pomoct vám může i náš článek o výběru řemeslníků.

Na izolaci nešetřete. Vyplatí se to

Průzkum z roku 2020 ukázal, že Češi v tomto období zateplovali v průměru 13 cm silnou izolací. Konkrétně šlo o zateplení 30centimetrového zdiva. Přitom norma pro takovou tloušťku doporučuje izolaci alespoň 16 cm u pórobetonových tvárnic a 18 cm u keramických tvárnic. Ano, tenčí fasádní polystyren nebo minerální vata sice stojí méně, ale uspoříte jenom naoko. To, co ušetříte na ceně fasády, nakonec utratíte za úniky tepla. V některých případech může jít o desítky tisíc korun ročně.

Přitom stačí přidat 4 cm a efekt zateplení se zvýší až o 25 %. Pojďme si to ukázat na příkladu. Cena za 1 m² fasády z polystyrenu s tloušťkou 160 mm je 1600 Kč. A to včetně práce a dalšího materiálu, jako je lepidlo, hmoždinky, perlinka, omítka, ale i lešení. Když místo toho vezmeme polystyren s tloušťkou 200 mm, zvýší se cena fasády na 1685 Kč. Zateplení o celkové ploše 130 m² bude tedy o 11.000 Kč dražší. Tyto vícenáklady se vám ale vrátí během první zimy a každý další rok pak ušetříte 1/4 energií navíc.

S dotací můžete uspořit až 50 % nákladů

Přemýšlíte, z čeho fasádu zaplatit? Pak nepřehlédněte program Nová zelená úsporám. Ten totiž poskytuje kromě jiných příspěvků i dotace právě na zateplení rodinných domů. A kolik peněz dostanete? To záleží na ploše zateplované konstrukce a na tom, jakých energetických parametrů díky izolaci dosáhnete. Protože čím kvalitnější zateplení, tím větší příspěvek. Obecně můžete získat až 650 000 Kč a maximálně 50 % způsobilých nákladů.

Nová zelená úsporám podporuje kromě zateplení i výměnu oken a dveří, izolaci střechy, stropů a podlah. Abyste mohli o dotaci požádat, musíte být majitelem domu. Žádosti se spouští na podzim 2021.

Sdílet článek