21. 3. 2023, aktualizováno 13. 6. 2023

Při stavbě nebo rekonstrukci máte v zásadě tři základní možnosti: prodejny stavebnin, hobby markety, bazary. Která varianta je nejlepší? Dá se to vůbec porovnat? My jsme výhody a nevýhody všech řešení sepsali. 

Nejdřív si spočítejte, kolik materiálu budete potřebovat

Než se vydáte do stavebnin nebo hobby marketu, vytvořte si soupis materiálu. Vůbec nejlíp vám s tím pomůžou naši techničtí specialisté. Můžete jim napsat nebo zavolat a oni vám připraví kalkulaci zdarma, včetně cen. Taky vám pomůžou s výběrem materiálu, se skladbou konstrukce a obecný montážním postupem. 

Nebo využijte kalkulátory: Rigips na sádrokartonové konstrukce, Weber na fasády, podlahy, vnitřní omítky a nátěry i na sanační systémy. 

Nevíte, z čeho postavit dům? Přečtěte si náš článek.
Srovnáváme v něm klasické cihly, pórobeton, dřevo a další materiály.

Stavebniny: odborná pomoc a specializovaný sortiment

Prodejny stavebnin jsou ideální, pokud plánujete velký projekt. Třeba právě stavbu domu. Specializují se jenom na stavební materiál, který nabízí v široké škále různých značek. Personál vám navíc poradí i odbornými dotazy. 
Jedničkou na českém trhu jsou Stavebniny DEK. Prodávají stavební materiál, sortiment pro vodu, topení a sanitu, nářadí i elektromateriál. Taky mají na vybraných pobočkách půjčovnu strojů a nářadí, klempířskou dílnu, míchárnu omítek a barev.

Stavebniny DEK najdete hned na 91 místech České republiky. Najděte si tu nejbližší

Dvakrát za rok se můžete zapojit do věrnostního programu DEK. Na jaře je to Štědrá dovolená, na podzim Štědrá sezóna. V obou případech máte možnost získat za své nákupy vybrané produkty renomovaných značek.

Moc šikovná věc je pak konfigurátor Stavebnin DEK. Jde vlastně o několik kalkulátorů na jednom místě. V posledním kroku pak můžete výrobky rovnou objednat. 

Dvojku na trhu představuje PRO-DOMA. I v téhle prodejně stavebnin nakoupíte stavební materiál všeho druhu, nářadí a stroje. Co se týče rozsahu služeb, najdete tu ještě víc možností než ve Stavebninách DEK: navíc mají armovnu, zaměření střech nebo půjčení dodávky. A pozor – na webu najdete taky bazar

Využít můžete taky věrnostní program PRO-BONUS. Jednoduše se zaregistrujete, sbíráte body a pak si za ně vyberete odměnu. 

Další velkou prodejnou je STAVMAT. Kromě širokého sortimentu materiálů nabízí odborné poradenství a výpočet materiálů, dopravu včetně vykládky, míchání barev a omítek. Levnější materiály najdete opět v bazaru. A pokud si chcete sami spočítat potřebný materiál pro různé konstrukce, využijte jejich kalkulátor

Hobby markety: pořídíte tam skoro všechno, ale…

Je fajn, když můžete na jednom místě koupit střešní šindele, podlahové krytiny, lepidla a barvy, zahradní nábytek nebo bytový textil. Nejezdíte několikrát do různých obchodů. Přesně v tom spočívá koncept hobby marketů, jako je třeba BAUHAUS, Hornbach, OBI nebo UniHobby. 

Na druhou stranu ale nemáte tak široký výběr různých značek a obsluha vám nejspíš nezodpoví tak odborné otázky, jako ve stavebninách. Záleží proto na projektu. Pro menší rekonstrukce a dodělávky poslouží hobby markety dobře, na stavbu domu dost stačit nebudou. 

Legendární reklama BAUHAUSU s Vojtou Kotkem v hlavní roli.

Bazary stavebního materiálu: když vám chybí pár věcí 

Možná se při stavbě rozmyslíte, že byste chtěli ještě zahradní domek pro děti. Dřevo už vám ale nezbylo. Pak je ideální chvíle zapátrat v bazarech stavebního materiálu a podívat se, jestli někomu naopak zase nepřebývá. Výhodou jsou nižší ceny, případně možnost se na částce domluvit. Dejte ale pozor, ať koupíte materiál v požadovaném stavu. 
Bazary existují buď jako kamenné prodejny nebo jako online obchody. Namátkou třeba: Stavební bazar online, Stavební server, sbazar, bazos nebo hyperinzerce.

Nestavíte svépomocí? Materiál může nakoupit firma

Pokud jste se rozhodli nechat část stavby na profících, můžete jim svěřit i nákup materiálu. Má to hned několik výhod: poradí vám s nejlepším řešením, materiál vyzvednou a přivezou a dost možná ho taky seženou se slevou. 

Zajímá vás, jestli je lepší stavět s firmou, nebo svépomocí? Napsali jsme o tom článek. V databázi pak máme celou spoustu dodavatelů, které můžete poptat. Je to zdarma. 

5 2 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Blahoslav_Jurina
Blahoslav_Jurina
1 rok před

cool!@

1
0
Přidejte svůj názor.x