V případě rekonstrukce koupelny se rozhodně vyplatí nepodcenit hydroizolace.

Aby to dobře dopadlo, je nutné pečlivě přistoupit k hydroizolacím. Rozhodně se nevyplatí spolehnout na mnoho let staré hydroizolační nátěry. Zde je při rekonstrukci koupelny volit nové postupy a řemeslníky pečlivě kontrolovat. Stačí krátká absence na staveništi a chybějící nebo špatně udělané izolace přikryjí další práce. Není nic horšího, když si začnou po několika měsících stěžovat sousedé, že k nim „něco“ prosakuje.

Pokud stavíte nebo rekonstruujete koupelnu, neměli byste zapomenout na ochranu proti vlhkosti ve všech místech, která mohou přijít do styku s vodou. Jak se má provést správná hydroizolace? Kromě pěkných obkladů a vyhovující sanity byste neměli zapomenout i na hydroizolaci. Provádět izolaci proti vodě a vlhkosti dodatečně v tak exponovaných místech, jako je koupelna, wc či prádelna by se mohlo značně prodražit.

Komplexní přístup

Nová koupelna by měla být nejenom krásná na pohled, ale hlavně plně funkční, a to i v případě drobných nehod – stříkanců ze sprchového koutu, šplíchance vody z vany, přeteklého umyvadla, vyteklé pračky nebo vylitého kbelíku…

Smyslem hydroizolace je ochrana podkladu před vodou a vlhkostí, předcházení vzniku plísní a z toho vyplývající užitnost celého prostoru. V koupelnách je ve styku s vodou nejen podlaha, ale i části stěn kolem umyvadel, vany a především stěny ve sprchových koutech. To samé platí pro toalety, kuchyně, sklepní prostory a další vnitřní místnosti. Snadnou montáž nabízí kupříkladu tekutá hydroizolace Hydrostop, Disprobit, Mapegum, Den Braven, Baufan, Ceresit, Tekutá lepenka, Akkit, Rokospol, Soudal, Knauf, Gumoasfalt, Hydroizolační nátěr s vlákny Wasser Stopp a řada dalších.

V případě Knaufu jde o jednosložkovou, polotekutou hmotu na bázi polymerové disperze, která vytvoří po zaschnutí vysoce elastickou, těsnou a voděodolnou vrstvu s dobrou přilnavostí k podkladu. Jedna vrstva je v tloušťce cca 0,3 až 0,6 mm, je tedy nutné natřít minimálně dvě vrstvy tak, abychom dosáhli optimální tloušťky finální izolace 1 mm.

Penetrace není hydroizolace

Penetrace pomáhá k dokonalé přídržnosti hydroizolace na vyzrálý a pevný podklad, ale nevytváří nepropustnou vrstvu, která by zvládla delší zatížení vodou. Dlouhodobé působení vlhkosti neprospívá ani betonu na podlaze, ani omítce na stěně. Hydroizolační vrstva je proto nutná na všechny podklady. Další kritická místa jsou přechody (podlaha–stěna; stěna–dilatační spáry, odtoky), které je nutné kromě hydroizolačního nátěru opatřit i těsnícími páskami, rohy nebo manžetami. Takto vytvořenou hydroizolací získáte nenasákavý a pružný podklad připravený pro nalepení obkladů a dlažby.

Sdílet článek