„Povodeň“ po koupeli dětí, vylitý kbelík, stříkance vody z umyvadla. To všechno se v koupelně běžně děje, ale s dobrou hydroizolací můžete být v klidu. Právě ona totiž ochrání podklad, a tím nejen vás, nýbrž taky vaše sousedy (třeba když vyteče pračka). Pokud vás tedy čeká rekonstrukce nebo oprava koupelny, určitě na hydroizolaci nezapomeňte.

Ochrana před vlhkostí se přitom netýká jenom podlahy, ale i stěn (hlavně ve sprchovém koutě, kolem vany) a všech dalších míst, které přijdou do styku s vodou. Bez hydroizolace nemá rekonstrukce ani oprava koupelny vůbec smysl – v místnosti se totiž dřív nebo později začnou tvořit plísně, a vás bude čekat další práce.

Jak hydroizolace vypadá a jak se s ní pracuje?

Hydroizolace neoznačuje jenom jeden výrobek. Aby totiž byla ochrana před vlhkostí opravdu spolehlivá, je potřeba zapojit celý systém. Jako první přichází na řadu hydroizolační stěrka. Ta se nanese na podklad, který jste už předtím opatřili penetrací. Místo stěrky můžete využít i flexibilní hydroizolační pásy (vhodné hlavně na podlahy).

Stěrka se většinou nanáší ve dvou až třech vrstvách. Vždy, než nanesete další, počkejte, až předchozí vyzraje. Tloušťka jedné vrstvy by taky neměla překročit 5 mm. Po úplném vyzrání se můžete pustit do obkladů. Tady bude potřeba flexibilní lepidlo, které naneste pomocí ocelového hladítka se zuby.

Čeká vás rekonstrukce nebo oprava koupelny? Inspiraci, tipy i rady, jak ji dobře zvládnout, najdete u nás. Přehledně a na jednom místě!

Jakmile lepidlo na obklady dokonale vyzraje (čas najdete v návodu k výrobku), můžete se pustit do spárování. K tomu vám poslouží cementová spárovací malta, kterou musíte znovu nechat zaschnout (Přesahy malty, co se dostanou na kachličky, jen setřete pomocí vlhkého hadříku.) A pak už zbývá jen poslední část – s pomocí silikonového tmelu vyčistit spáry mezi podlahou a stěnou, kolem prostupů a v přechodech (například mezi vanou a stěnou).

Speciální péči věnujte rohům místnosti

K těm nejnáchylnějším místům, co se vlhkosti týče, patří v koupelně jednoznačně kouty, přechody mezi podlahou a stěnou či stěnou a vavnou. Na ty je penetrace a hydroizolace krátká. A jak je tedy ochránit? To je právě další část hydroizolačního systému: přímo do stěrky se navíc vloží těsnicí páska, která vodu ani vlhkost nepropustí.

Věříme, že s tímhle návodem se vám hydroizolace povede. A pokud byste práci raději svěřili odborníkům, najdete je u nás. Stačí zadat zdarma poptávku a my za vás oslovíme firmy, pro které je oprava koupelny denní chleba.

Sdílet článek