10. 3. 2025, aktualizováno 13. 3. 2025

Zima pomalu balí kufry a zahrada se probouzí. Teď je ten správný čas na první práce, které připraví půdu, stromy i trávník na novou sezónu. Pokud to neuděláte teď, za pár týdnů už může být pozdě – tráva začne divoce růst, keře se rozjedou do všech stran a plevel bleskově obsadí záhony. Naštěstí stačí pár víkendových zásahů a až do léta budete mít klid. 

Jarní zahrádkaření není jenom o úklidu, prořezávání vegetace a sekání trávy. Pomalu taky začínejte přemýšlet, co a kam na zahradu vysadit. S předpěstováním rostlin můžete začít už kolem března sami, nebo se v dubnu stavte v zahradnictví. Právě tou dobou mívají na skladě spoustu čerstvých sazenic.  

Zahrada po zimě ocení jarní úklid 

Než začnete cokoliv sázet nebo stříhat, je potřeba udělat na zahradě pořádek: 

  • Odkliďte listí, větve a zbytky rostlin, jinak se vám pod nimi budou držet plísně a škůdci. Tito nepřátelé můžou později napadnout rostliny nebo celou úrodu. Nejlepší je zahradní „smetí“ rovnou spálit, případně odklidit do bioodpadu. 
  • Zkontrolujte stromy a keře, jestli nemají poškozené nebo polámané větve, které bude lepší odstranit. Pokud objevíte rány na kmenech nebo hlavních větvích, ošetřete je stromovým balzámem. Zabráníte tak zbytečnému vysychání ran i houbové infekci dřeva. 
  • Prověřte, co přežilo zimu. Trvalky a keře, které vypadají mrtvě, ještě nemusí být ztracené. Zkuste se jemně proškrábat kůrou na lýko – pokud je pod ní zeleno, rostlina žije. Pokud ne, zkuste rostlinu nechat ještě několik týdnů odpočívat, někdy se vzpamatuje později. 
Na počátku je nejlepší provést kompletní úklid prostoru zahrady.
Na prvním místě by měl stát úklid rostlin a prostoru celé zahrady.

Ovocné dřeviny lépe plodí po řezu  

Jaro je pro většinu stromů a keřů ideální doba na střih, ale pozor – neplatí to pro všechny: 

  • Ovocné stromy (jádroviny – jabloně, hrušně nebo švestky) se prořezávají na pomezí zimy a jara, dokud nejsou v plném růstu. Odstraňte hlavně zahuštěná místa v koruně a křížící se větve. Pokud jsou stromy starší a dlouho se neřezaly, postupujte opatrně a neodstraňujte příliš mnoho větví náraz. 
  • Co se týče peckovin (třeba meruňky, třešně a slivoně), ty se naopak prořezávají později, v období vegetace – tedy kolem července a srpna.  
  • Ovocné keře (rybíz a angrešt) je nejlepší řezat hned po zimě, aby měly v průběhu vegetační doby dostatek sil na tvorbu plodů. Staré větve odstraňte a ponechte jenom ty, které jsou mladé a vitální. 
  • Pozor na zjara kvetoucí keře (zlatice, šeříky, azalky) – ty teď nestříhejte, jinak si oříznete i poupata se základy květů. Počkejte, až odkvetou, a teprve potom je prořežete. 

Vyzkoušejte recept na zelenější trávník 

Po zimě to s trávníkem často vypadá bídně – nerovnoměrně roste nebo se v něm objevují lysiny a mech. Pomůže mu pár jednoduchých zásahů: 

  • První sečení – úklid zahrady spojte s jarní sečí, trávník tím trochu sjednotíte. Stébla byste měli zkrátit zhruba o jednu třetinu jejich výšky. Když trávník tzv. „podseknete“ víc, můžete tím zbrzdit jeho růst.  
  • Hnojení – na čistý trávník použijte startovací dávku dusíkatého hnojiva, které nejlépe podpoří bujný, zelený růst. 
  • Provzdušnění (vertikutace) – jde o „proříznutí“ trávníku, kterým odstraníte starou plsť a podpoříte růst nových výhonků. Provádí se speciálním přístrojem s řadou čepelí, tedy vertikutátorem. A to až zhruba na začátku dubna, kdy má vrchní část půdy stabilně teplotu nad 10°C.  
  • Dosetí holých míst – na dosev přichází řada hned po vertikutaci. Při výběru travního osiva berte v potaz přírodní podmínky v různých částech zahrady (obzvlášť stinná nebo slunečná stanoviště). 
Vertikutace zahrady. Vytrhání suché trávy dusící silný, zelený pažit.
Pohled na vertikutaci zahrady.

Zeleninu sázejte na přelomu února a března 

Chcete ze záhonů na konci sezóny sklízet bohatou úrodu? Co nejdřív začněte s klíčením zeleniny. Některé druhy totiž potřebují delší čas na růst, a když si je předpěstujete doma, budete mít silné a zdravé sazenice připravené na výsadbu do záhonků. 

Ze začátku jara (zhruba od března) se předpěstovávají tyto druhy zeleniny: 

  • Rajčata – klíčí asi týden, sazeničky pak nabývají na síle dalších 6–8 týdnů. Vysazují se ven v druhé polovině května po „ledových mužích“. 
  • Papriky a chilli – mají pomalejší start, klíčí i dva týdny. Do skleníku je můžete dát už v dubnu, na záhon až v červnu. 
  • Celer – roste velmi pomalu, proto se vysévá už v únoru nebo začátkem března. Ven se přesazuje koncem května. 
  • Lilek – podobně jako papriky potřebuje hodně času. Do skleníku nebo fóliovníku ho přesaďte v květnu, venku potřebuje teploty ideálně v rozmezí 20–28 °C. 
  • Brokolice a květák – klíčí rychle, už za pár dní. Na záhon mohou jít v dubnu. 
  • Salát, kedlubny, ředkvičky – klíčí velmi rychle a můžete je vysít rovnou ven, pokud už nemrzne. 

Nemáte na údržbu zahrady čas nebo chuť? Do práce se za vás vrhnou experti na zeleň z našeho portálu. Stačí, když zadáte poptávku a my vás spojíme s firmou, kterou máte nejblíž. U nás je to zdarma! 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x