12. 4. 2023, aktualizováno 28. 4. 2023

Pomáhá ženám vyznat se ve světě stavebnictví. A boří tak mýtus, že  „technické myšlení mají spíš muži“. Architektka Markéta Heralecká působila jako technický dozor investora na velkých stavebních projektech, teď pořádá workshopy a poskytuje odborné konzultace v oblasti architektury a stavebnictví. 

V říjnu 2022 jste spustila projekt Holky v rekonstrukci. Co bylo hlavním impulsem? 

Byla to hlavně moje špatná zkušenost se zhotoviteli. Na rekonstrukci bytu jsme si v roce 2021 najali řemeslníka. Doporučení od známého. Přesto se stalo, že řemeslník odváděl nekvalitní práci, nedodržel termíny, nakonec přestal pracovat úplně a zmizel se zbytkem zálohy. Dodnes se s ním soudíme. 

Tehdy jsem měla pocit, že se to děje jenom mně. Abych se nezbláznila, psala jsem si poznámky a chtěla vydat e-book. Nakonec ale došlo na celý projekt. Chci ženám (a nejen jim) dodávat know-how a odhodlání pustit se do rekonstrukce. Aby věděly, že na to nejsou samy a že ne všichni řemeslníci jsou špatní. 

Mají to podle vás ženy těžší, když dojde na jednání s řemeslníky a stavebními firmami? 

Za poslední rok jsem mluvila s desítkami žen, které za sebou mají rekonstrukci. Shodly jsme se, že jednání s řemeslníky nebylo vždycky příjemné. Mluvili jinak s námi, jinak s našimi partnery. Jako by muže brali víc vážně. Ono tady panuje takové přesvědčení, že ženy nerozumí technickým věcem. A tak do toho nemají co „kecat“. V zásadě musí řemeslníka nejdřív  přesvědčit, že o tom něco ví. Teprve potom je bere vážně.

Architektka Markéta Heralecká,
foto Nikola Zörkler

Co Vás přivedlo ke studiu architektury? 

Od mala mě bavilo tvoření a už na základce jsem si zamilovala matematiku. Když jsem se na střední rozhodovala, kam na VŠ, vylučovací metodou mi ta architektura vlastně „zbyla“. Spojuje totiž kreativitu s technickým myšlením. Až při studiu jsem ale zjistila, že architektura má přesah i do psychologie, biologie a chemie. Architekt vlastně potřebuje znát od všeho trochu, aby mohl přemýšlet komplexně v souvislostech.

Působila jste jako technický dozor investora i na velkých stavbách. Myslíte, že jste to měla jakožto žena těžší?

Jak kdy. Stavbyvedoucí byli většinou prima a rozumní. Dalo se s nimi mluvit na úrovni. Tam mi možná i občas pomohlo, že jsem byla žena, nikdy na mě nikdo sprostě nekřičel. Občas se ale objevil někdo, kdo měl potřebu tak trochu „bojovat“ a nechtěl zkousnout, že bych mohla mít pravdu, protože jsem byla mladá holka. To pak zabralo víc času vybudovat si důvěru. Na velké stavbě je hrozně důležitá spolupráce všech napříč pozicemi i profesemi a taky je to o hledání kompromisů.

Jak vnímáte postavení a úlohu žen v architektuře? Řekla byste, že mají obecně jiné vnímání, než muži-architekti? 

V architektuře se jede hodně na výkon – je běžné pracovat i 16 hodin denně. To je z dlouhodobého hlediska pro ženy neudržitelné, pokud chtějí mít rodinu. Ačkoli na VŠ nás v ročníku bylo stejně žen jako mužů, v profesi najdete víc architektů – mužů. Když se podíváte na úspěšné architektky, například Zahu Hadid nebo českou Evu Jiřičnou, tak zjistíte, že neměly děti a architektuře se věnovaly na 200 %. 

Co se týče vnímání architektury, nemyslím si, že by se lišilo podle toho, zda se jedná o architektku či architekta. Vnímání je spíš dáno konkrétním člověkem a zkušenostmi, které má.

Co všechno můžeme svěřit architektovi, pokud se chystáme stavět dům? 

Skoro všechno. Dobrý architekt se bude na začátku procesu hodně ptát a zjišťovat potřeby klienta. Nastuduje si pozemek, najde jeho silné stránky a vypracuje architektonickou studii. Tu spousta lidí podceňuje a bere ji za zbytečnou. Jenže na dobré studii se potom postaví dobrý projekt a může v budoucnu ušetřit hodně peněz. Už jen to, že má dům optimální tvar a správnou orientaci vůči světovým stranám vám ušetří peníze za vytápění a chlazení. 

Dobrý architekt taky spolupracuje s jednotlivými projektanty na projektu pro stavební povolení, případně na dokumentaci pro provedení stavby. A když se jde kopnout do země, zastává taky pozici autorského dozoru. I to je hodně důležité – mít na stavbě někoho, kdo hlídá dodavatele, aby práce postupovaly podle projektu.

Jak vypadá Vaše typická zakázka? Navrhujete spíš interiéry / domy / veřejný prostor?

Momentálně jsem na rodičovské dovolené. Každopádně mě vždycky víc lákala realizace než samotné navrhování. Na stavbě máte procesy víc pod kontrolou, vidíte výsledky skoro každý den a to je hrozně povzbuzující. 

Teď mě hodně oslovují klienti, kteří se chystají rekonstruovat, ale neví, jak začít. A tak pořádám workshopy a nabízím konzultace, kde lidem předávám praktické know-how. Když vám někdo pomůže vyznat se v tom, co vlastně potřebujete a chcete, je pak už snazší poptat řemeslníky nebo firmu. A taky ušetříte, protože si vyberete z více nabídek a nevezmete hned tu první. 

Co byste vzkázala lidem, kteří se chystají na rekonstrukci či stavbu bytu nebo domu? 

Aby se nebáli začít. I když se zdá, že teď je ta nejhorší možná doba, úplně to neplatí. Věnujte dost času přípravě a počítejte s tím, že se objeví celá řada překážek. Každý problém má ale řešení. 

Jak postupujete, když hledáte řemeslníky?

Nejdříve si ujasním, co vlastně přesně potřebuju, a sepíšu si to do strukturované poptávky. Pak si obvykle zadám poptávku například u vás na portálu, zkusím poptat pár firem v okolí, které najdu na Googlu apod. Ve chvíli, kdy mám aspoň 4 plnohodnotné nabídky, tak si je porovnám. Vyberu si z nabídek řemeslníka, se kterým se mi nejlépe komunikovalo, a ještě si ho dodatečně prověřím.

Co si myslíte o aktuální situaci ve stavebnictví (drahé hypotéky a nájmy, vyšší ceny materiálů a energií). 

Upřímně si nepamatuju dobu, o které by se mluvilo jako o ideálním čase ve stavebnictví. Teď jsou sice dražší hypotéky a obecně vyšší ceny, ale zase je větší počet dostupných nabídek. A můžete si vyjednat slevu. To bylo ještě před 2 lety úplně nemyslitelné. 

Taky existuje spousta různých variant bydlení – člověk nemusí nutně mít 100 metrový byt v centru Prahy nebo domek hned za Prahou. My máme například byt o rozloze 46 m2 a tím, že jsme si ho uzpůsobili našim potřebám, je pro nás úplně dostačující.

Markétě děkujeme za rozhovor

Pokud potřebujete konzultaci k rekonstrukci nebo stavbě, vyberte si z Markétiných služeb na webu www.holkyvrekonstrukci.cz. Nebo sledujte její instagramový účet @holkyvrekonstrukci, kde najdete několikrát týdně zajímavé tipy a pojmy z oblasti stavebnictví. 

A jestli už máte projektovou fázi za sebou, můžete u nás rovnou poptat řemeslníky. Je to zdarma. 

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x