4. 9. 2023, aktualizováno 4. 9. 2023

V létě jsou byty a domy opuštěné víc než jindy. Když pak přijde nevítaný návštěvník nebo živelná pohroma, nemůžete zasáhnout hned. Existují ale opatření, která naše domovy ochrání. Od drobností až po sofistikované technologie. Svou roli tu hraje taky pojištění, které vám pokryje případné škody.

Co rozhodně přispěje ke klidnější dovolené? Vědomí, že je vaše domácnost chráněná před různým typem nebezpečí. Nejde přitom jenom o možné vloupání, ale třeba i velké bouřky, silný vítr nebo havárie, které dopředu prostě nevytušíte. Jak tedy domov co nejlépe zabezpečit?

Odpojte elektrické spotřebiče

V první řadě zkontrolujte, že máte vypnuté veškeré elektrické spotřebiče. Kvůli častým letním bouřkám je dobré odpojit ze zásuvky všechny spotřebiče, které můžete – pračku, sporák, rychlovarnou konvici, ale klidně i klimatizaci. 

Vypněte hlavní přívod vody

Určitě po dovolené nechcete řešit promočený byt nebo vytopené sousedy. Bohužel, i takové věci se stávají, třeba když praskne potrubí. Můžete tomu ale předejít, když vypnete hlavní přívod vody. 

Cennosti uschovejte do trezoru

Máte doma trezor? Ten rozhodně přijde vhod. Před odjezdem na dovolenou do něj uzamkněte všechny cennosti, které si necháte doma. To by se mělo týkat hlavně důležitých dokumentů, šperků, dokladů, ale i uměleckých děl.

Promluvte si se známými

S ochranou vašeho domova vám pomůžou i vaši známí, sousedé či přátelé. Mohou občas zkontrolovat, že je všechno v pořádku – zalijí květiny, vyberou poštovní schránku nebo vyvětrají. Vyberte si jen ty osoby, kterým důvěřujete.

Pozor ale na sociální sítě. Je lepší dopředu neupozorňovat, že někam odjíždíte. A pokud se chcete na sociálních sítích pochlubit fotografiemi ze své dovolené, udělejte to raději až po návratu domů.

Zavřete okna a dveře

Než odjedete na dovolenou, zabezpečte všechna okna i dveře. Zapomínat byste neměli ani na zadní vchody, garážová vrata nebo sklepní okénka. Okna zavírejte úplně – kromě lupičů by vás mohla doma překvapit i vodní spoušť napáchaná přívalovými dešti. Rolety i žaluzie nechte odtažené. A klíče nikdy nenechávejte pod rohožkou nebo květináčem.

Nezapomeňte zkontrolovat taky svoji zahradu. Nenechávejte na ní nic cenného.

Vsaďte na technologie

S hlídáním domácnosti v době vaší nepřítomnosti vám pomůžou nejen lidé, ale taky moderní technologie. Jedním z užitečných pomocníků je třeba dveřní videotelefon: pokud u vás někdo zazvoní,  můžete s ním prostřednictvím Wi-Fi komunikovat i na dálku. Navíc vám taková aplikace umožní i dálkové odemykání dveří.

Vhodné řešení představuje taky alarm. Ten vás upozorní, když se bude někdo snažit dostat dovnitř. A zvážit můžete i variantu chytrého zámku – odemykat se dá PIN kódem, čipem nebo telefonem. Některé z těchto zámků mají i automatické zamykání při odchodu.

K ochraně vašeho domova přispěje i osvětlení. Přece jen – když se v domě svítí, nevypadá opuštěný. Světla se dnes dají zapínat už i na dálku, případně si můžete nastavit rozsvícení v různých časových intervalech. 

Myslete na pojištění majetku

Pokud vás i přes všechna opatření postihne nějaká šlamastyka, hodí se mít sjednané správné pojištění majetku. To vám pokryje případné škody způsobené vloupáním, krádeží i živelnými pohromami. 

Vyplatí se jak pojištění domácnosti, které se vztahuje na movité objekty u vás doma, tak pojištění nemovitosti určené pro samotnou stavbu. A pak je tu ještě pojištění odpovědnosti, které se často sjednává společně s pojistkou majetku. U nás se mu říká taky „pojistka na blbost“ a kryje škody, jež způsobíte někomu jinému vy (např. právě prasklým potrubím).

 Nejvhodnější pojištění majetku snadno vyhledáte třeba pomocí online kalkulačky Srovnejto.cz. A dejte pozor i na výši pojistné částky – aby vám opravdu pokryla všechny škody.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x