Malování bytu většina z nás odkládá. Není divu. V mnoha ohledech to připomíná stěhování a je známo, že než se stěhovat, je lepší vyhořet. Jde vlastně o druh přírodní katastrofy. Pokud manželka jen tak mezi řečí utrousí: Asi bychom měli letos vymalovat, většina z nás mužů je okamžitě stižena naprostou hluchotou. Mnohé manželky jsou ale vytrvalé a opakují to mnohdy i několik let po sobě. Nakonec jsou úspěšné a vlastně již není kam couvnout – nastane čas malování. Aby to však dobře dopadlo, je dobré postupovat systematicky a jednotlivé kroky si dobře rozvážit.

Paradoxně nejsou vysoké letní teploty pro malování ideální. Když je velké teplo a maluje se, tak neuděláme takový průvan, jako když trochu fouká vítr. Takže nám může malba hůř schnout. Je dobré to nechat proschnout déle, než jsme zvyklí. Pozor si dejte hlavně na hustší barvu. Pokud dobře nevyschne, tak se může zapařit a popraskat.

Volba materiálu

Barvy se nesmí nanášet na vlhké zdi. Problém to může být především ve sklepě. Sklep může být kamenný nebo zděný. U zděných sklepů by se vlhkost objevovat neměla, jinak by totiž byl problém v izolaci. V takovém případě je potřeba omítku oklepat, nechat cihlu vyschnout a nátěr provést vápnem, které samo o sobě zdi vysušuje.

Disperzní barvy jsou ceněné pro svou vysokou krycí schopnost a odolnost. Z barev odolných vůči otěru za sucha je možné špínu a prach odstranit za pomoci jemného kartáčku. Barvy odolné otěru za mokra jsou jednoduše omyvatelné, můžete na ně v případě potřeby použít lehce namočený hadr. Nevýhodou je nižší prodyšnost.

Hlinkové barvy se vyznačují vysokou prodyšností, nízkou cenou, nejsou voděodolné ani odolné otěru za sucha, před malováním je snadné je odstranit.

Plísní se zbavíte důkladným větráním. Jsou plísně zelené, nebo i plísně, která jsou už černé. Například v koupelnách, kde jsme si vymalovali omyvatelnou barvou a v oknech máme plíseň. Jsou přípravky, které plíseň odstraní, ale samozřejmě musíte větrat, větrat a zase větrat. Zároveň existují i speciální nátěry, které zabraňují růstu plísní.

Brousit, tmelit, penetrovat

Když se pod válečkem loupe barva, je jasné, že je malér – budete muset škrábat. Nikdo přesně neřekne, po kolika nátěrech je potřeba škrábat. Ale když se vám barva pod válečkem loupe, není nad čím přemýšlet. Klasicky namočit teplou vodou, nechat působit asi půl hodinky, vzít škrabku a škrábat. Existují malířské škrabky, které jsou tenčí a neudělají vrypy do stěn. Dobře provlhčená malba se poměrně snadno odstraňuje až na pevnější omítku.

Pokud není stěna, tedy podklad, ideální na to, aby držel nový nátěr, vyplatí se stěnu nejdříve natřít penetračním nátěrem. Malba lépe přilne. Můžeme také použít naředěný nátěr barvou, s níž chceme vymalovat pokoj. Druhý nátěr většinou bude už dobře krýt.

Pokud přemalováváte stěnu po stržených tapetách, je nutné ji vyrovnat tmelem a pak zbrousit. Tmely lze koupit ve speciálkách v různém balení. Štuk se čím dál tím více nahrazuje stěrkami, i když po broušení je kolem spousta prachu.

Penetrace sjednotí savost podkladu, zpevní různorodé povrchy, zároveň zvyšuje přilnavost dalším nátěrům a barva bude lépe krýt. Nezbytná je vždy při malování nových dosud nenatřených nebo vyspravovaných povrchů po štukování, opravách, tmelení. Dále na plochy, které byly zbaveny starých maleb oškrábáním a starší sprašující nátěry. Univerzální penetrace se používá na nové povrchy, u problematických povrchů je nutné použít penetraci hloubkovou. Dále je tu ještě fungicidní penetraci, která používá u povrchů, kde se vyskytuje plíseň.

Na rozdíl od štuku ale sádra vydrží napořád. Když není potřeba vyrovnávat povrch natírané stěny, určitě bude potřeba zarovnat různé díry po hřebíčkách apod. Sádra se sice používá nejčastěji, ale je příliš hladká, a tak místo ní si kupte speciální maltové směsi a tmely. V prodejnách jistě rádi poradí, co potřebujete. Pokud jsou zdi popraskané a jsou na nich větší nerovnosti, použijeme takzvanou perlinku. Je to síťovaná tkanina, kterou přetáhneme štukem. Různé škvíry mezi stěnou a třeba obložením či u oken zakryjeme akrylátovým tmelem.

Postupovat systematicky

Než se pustíte válečkem do samotného malování, vymalujte štětcem rohy, místa kolem oken, zárubní a všechny podobné detaily. Malujte směrem k zárubni nebo detailu. Předejdete tak zbytečně velké vrstvě barvy např. kolem dveří, která by se mohla sloupnout s odstraněním krycí pásky. A abyste po sobě viděli, kde jste už pracovali, začněte od oken, lépe uvidíte, kam jste již sáhli štětcem či válečkem. Nátěr provádíme v pruzích tak, aby se jednotlivé tahy překrývaly. Kvůli lepšímu krytí roztíráme barvu vodorovně i svisle.

Nejdříve vymalujte strop a pak stěny. Zde se držte doporučeného postupu, a to nanášet barvu válečkem do tvaru „W“, abyste předešli čmouhám. Přestože kvalitní barvy dobře kryjí již po prvním nátěru, je dobré vždy dát nátěry dva. Důležité je nechat první nátěr důkladně zaschnout. Je tedy potřeba nechat místnost větrat. Záleží i na počasí a ročním období, jak rychle bude barva schnout. Obvykle je to ale několik hodin. Že je suchá, poznáte okem. Nesmí vypadat mokře. Pokud důkladně nevyvětráte, může se v místnosti držet vlhko a časem mohou být zdi náchylnější k plísním.

Kolik barvy budu potřebovat?

Podle rozměrů místnosti a údajů na balení barvy si spočtěte, kolik barvy budete potřebovat. Obvykle se doporučuje malovat stěny dvěma vrstvami, pokud se ale rozhodnete překrýt původní výrazně tmavou malbu, nemusí dvě vrstvy stačit.

Kryvost a vydatnost barvy se těžko odhaduje. Vyplatí se zajít do některého z míchacích center, která pracují s kvalitními značkovými barvami, získáte tu odborné poradenství a navíc si můžete koupit vzorek k otestování. Zajímat byste se měli také o odolnost barvy proti otěru, případně o její omyvatelnost. I v tom vám dobře poradí profesionálové.

Svěřte se profesionálům

Všechny tyto starosti, ale lze hodit za hlavu. Stačí si pouze zvolit vhodnou barvu a její odstín do jednotlivých místností. Určité barvy dokážou byt zateplit či ochladit, opticky rozšířit nebo naopak zmenšit. Barva také napoví ostatním o vašem vkusu a osobnosti.

Patří mezi vaše oblíbené barvy zelená a uvažujete, že si s ní vymalujete kuchyň? Rozmyslete si to. Zkušenosti říkají, že barva, která sluší chodbě nebo ložnici, negativně zkresluje vzhled jídla. Místo čerstvého vám bude připadat zkažené. Lepším tipem pro kuchyň je okrová nebo oranžová.

Neradi podléháte módnímu diktátu a raději se spoléháte při zařizování bytu na vlastní intuici? Děláte dobře, nezapomínejte však přitom na psychologii barev. Otázka vkusu se někdy nemusí slučovat s osvědčenými radami interiérových designérů. Tím spíš, pokud jde o výmalbu kuchyně, v níž trávíte většinu času. Barvy totiž mají velký vliv na to, jak se budete v místnosti cítit.

Bílou sice nic nezkazíte, ale ani s ní nevytvoříte pocit útulna. Pokud je vám sympatický čistý vzhled nebo máte výraznější linku, kterou potřebujete zkombinovat s neutrální barvou, zvolte alespoň nepatrně nažloutlý odstín. Prim hrají totiž v kuchyni jednoznačně teplé tóny.

O této barvě odborníci tvrdí, že je do kuchyně přímo ideální. Prokazatelně totiž podporuje chuť k jídlu. Nezáleží prý na tom, jestli zvolíte rezavou nebo cihlovou. Lépe než na křiklavé barvy se vám však bude dlouhodobě dívat na teplé zemité odstíny, které jsou k vidění v přírodě.

I tmavší místnost dokáže neuvěřitelně rozzářit. Jestli máte v kuchyni věčně problém s nedostatkem světla, pomoci může krom vhodného osvětlení i žlutá barva. Odstín zvolte takový, aby slušel zbývající části interiéru. Pamatujte, že několik výrazných barev unavuje a brzy se okoukají. Světle žlutá prostor opticky zvětší.

Stejně jako oranžová nebo žlutá dokáže s chuťovými buňkami hotové divy. Protože červená patří mezi vůbec nejvýraznější barvy, je lepší ji zkombinovat s velmi světlými doplňky, aby nepůsobila zbytečně tmavě, křiklavě a vyzývavě. Pak může vypadat v kuchyni zajímavě. Na rozdíl od žluté na zdech ale prostor opticky zmenší.

Hodí se spíš pro zónu odpočinku, ideálně do ložnice. Přestože je možné vybírat z nejrůznějších odstínů, řadí se mezi chladné barvy. Ostatně je to barva zimy. I když vypadá lehce a vzdušně, na stěnu do kuchyně se moc nehodí – stejně jako zelená.

Míchání barev

Namíchejte si odstín podle vlastních představ. Tónovací pigmenty se vyrábějí v základních barvách. Koncentrací vytvoříte barvu tmavší případně světlejší. Zde je možné experimentovat a vytvořit si vlastní odstín namícháním i několika pigmentů. Dejte si však pozor, abyste namíchali dostatek barvy. Nevýhodou tónovacích pigmentů je to, že už se vám znovu nepodaří namíchat ten stejný odstín.

Pokud máte strach, že již znovu nenamícháte tu stejnou barvu pomocí pigmentů, navštivte kolorovací centrum. Namíchají vám tam barvu na počkání a s sebou si odnesete procentuální rozpis použitých pigmentů.

Plánujete-li měnit barvu stěn jako chameleon, myslete na to, z jaké barvy přecházíte. Je-li stěna modrá a chystáte se ji natřít žlutou barvou, pravděpodobně se vám nepodaří ji překrýt ihned na poprvé. Počítejte minimálně s dalšími dvěma nátěry.

Aby to dobře dopadlo – tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Jestliže jste se po přečtení předcházejících informací rozhodli, že malování svěříte odborné firmě, vybírejte pečlivě. V každém případě poslouží text pro základní orientaci v problému a umožní vám vybraného řemeslníka pečlivě sledovat.
Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Rozhodně si vyhledejte reference a kontaktujte předchozí zákazníky, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Prověřte si ho na našem webu.
Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů – i s tím jistě pomohou předcházející řádky.
Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Nenechte se zmást výmluvností. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.
Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků. Odborně se tomu říká zádržné…
Sdílet článek