Když se na malování dobře připravíte, půjde vám práce hned líp od ruky. Sepsali jsme proto nejdůležitější informace a rady, které vám celou akci ulehčí. Povíme si, čím se liší jednotlivé druhy nátěrů, jak předpřipravit stěny a jak postupovat při samotném malování.

Výběr barvy na malování je asi první věc, kterou budete řešit. Než se ale pustíte do porovnávání odstínů, věnujte pozornost i druhu nátěru. Každý má totiž trochu jiné vlastnosti: vinylové barvy dobře kryjí a snadno se čistí, disperzní jsou otěruvzdorné, akrylátové mají matný vzhled a dlouhou životnost.

Malování pokoje šedou akrylátovou barvou.
Malování pokoje šedou akrylátovou barvou.

Pak jsou tu ještě vápenné nátěry, které se hodí do místností s rizikem vzniku plísní, a snadno omyvatelné latexové barvy. Pokud byste hledali něco speciálního, vsaďte na barvy, co aktivně odstraňují formaldehyd z prostředí. Najdete je například u výrobce Weber nebo Caparol.

Podle čeho vybrat odstín barvy na malování?

Při rozhodování se řiďtě víc tím, co se líbí vám, než módními trendy. Pomoct vám může i tzv. psychologie barev, disicplína, která řeší vliv barev na naší psychiku. Obecně platí, že teplé odstíny (žlutá, oranžová, červená, hnědá) zlepšují náladu, podporují chuť k jídlu, aktivitu a taky s nimi budete mít pocit, že je v místnosti o něco tepleji. (I když se skutečná teplota nezmění.) Naopak studené barvy (modrá, fialová, zelená) pomáhají k lepšímu soustředění, odpočinku a celkově uklidňují.

Vystěhujte a zakryjte nábytek

Úplně první věc, která vás čeká, je vyklízení pokoje. Všechno, co můžete, odneste do jiné místnosti, a zbytek věcí zakryjte. Rámy oken, dveří a zásuvky přelepte papírovou páskou. Na koberec můžete použít klasicky noviny, ale praktičtější je samolepicí fólie, která se ani nehne a nepřilepí se vám na boty.

Příprava zdí před malováním

Ještě než se pustíte do samotného malování pokoje, zkontrolujte stav zdí. Základní „malířské pravidlo“ totiž zní: Podklad musí být pevný, suchý, odmaštěný, čistý, bez prachu a nesoudržných vrstev Ze všeho nejdřív proto namočte váleček do vody a několikrát s ním přijeďte po zdi. Pokud se vrstva staré malby na váleček přilepí, budete ji muset ze stěny odstranit. To zvládnete jednoduše: stačí stěny trochu namočit a původní barvu seškrabat škrabkou.

Chcete se od příště vyhnout odstraňování starého nátěru? Vsaďte na disperzní barvy. Jsou odolné proti otěru, takže před dalším malováním nemusíte škrabat jako smyslů zbavení. Vyzkoušejte třeba weberdeco mal nebo Het Klasik Premium.

Pak přijdou na řadu opravy drobných trhlinek a děr po hmoždinkách. Ze všeho nejdřív z nich odstraňte prach a zbytky zdiva. Trhliny se tím možná zvětší, ale je důležité, aby byl povrch čistý. Větší nerovnosti a popraskané zdi budou vyžadovat tvz. perlinku: speciální tkaninu, která se nakonec ještě přetáhne štukem (např. štukovou stěrkou od značky Weber nebo Den Braven). Na různé škvíry (např. mezi stěnou a okny nebo obložením) použijte akrylátový tmel.

Příprava zdi před před malováním.
Oprava zdi před malováním.

Jakmile bude povrch suchý, hodí se zdi před malováním ještě přebrousit. Zbylé částečky a prach pak vysajte. Pokud je někde na zdi plíseň, odstraňte ji speciálními přípravky, na mastné fleky použijte obyčejnou vodu s jarem nebo mýdlem a houbičku.

Nakonec přijde na řadu penetrace, která před malováním sjednotí nasákavost podkladu a zařídí, že k němu barva lépe přilne. Tenhle krok byste neměli nikdy vynechat u nových, doposud nenatíraných zdí a u povrchů, které jste předtím opravili, obrousili nebo vyštukovali.

Penetrační nátěr můžete klidně naředit barvou, kterou jste vybrali na malování. Na nové omítky vám přitom bude stačit univerzální penetrace, ale pro zvětralé a staré zdi použijete raději tu hloubkovou. A pokud se chystáte malovat zeď náchylnou k tvorbě plísní, sáhněte po fungicidní penetraci.

V naší databázi najdete přes 2 000 ověřených malířů, kteří s válečkem doslova „lítají“ den co den. Stačí si vybrat.
Poptejte zdarma profíky na výmalbu bytu přes NejŘemeslníky.

Při malování postupujte systematicky

Než vezmete do ruky váleček, vymalujte nejprve štětcem rohy, místa kolem oken, zárubní a všechny podobné detaily. Tahy provádějte vždy směrem k zárubni či rámu okna. V opačném případě se vám kolem dveří a oken vytvoří zbytečně velká vrstva barvy, která by se mohla sloupnout při odstraňování krycí pásky. Když pak dojde na váleček, vymalujte nedjřív strop a po něm až stěny. Barvu nanášejte v pruzích tak, aby se navzájem překrývaly, a kvůli lepšímu krytí dělejte vodorovné i svislé tahy.

Přestože kvalitní barvy dobře kryjí už po prvním nátěru, doporučují se nátěry dva. Důležité je nechat první vrstvu důkladně zaschnout. Jak dlouho to bude trvat, záleží na teplotě a vlhkosti. Obvykle se jedná o několik hodin.

No a pokud by se vám do malování nechtělo, nechte to na profíky. V naší databázi najdete přes 2 000 ověřených malířů. Stačí si vybrat.