29. 7. 2021, aktualizováno 10. 11. 2022

Hledání řemeslníků se může zdát jako pořádná výzva. Vždyť podle čeho poznáte, že odvedou vážně dobrou práci? A jak můžete mít jistotu, že vůbec přijdou? Tyhle otázky jsou úplně normální. My vám pomůžeme si na ně odpovědět a hlavně poradíme, jak vybrat řemeslníky nebo firmu na rekonstrukci bytu.

Zeptejte se známých

Tenhle krok je pro všechny, kteří s hledáním řemeslníků teprve začínají. Možná, že někdo z vašich kamarádů nedávno sháněl firmu na rekonstrukci bytu? Zavolejte jim a zeptejte se. Není totiž nad osobní doporučení. Řekněte sami, co vás přesvědčí spíš? Reklama, ve které se píše: Spolehlivá rodinná firma z dlouholetou tradicí, nebo když vám kamarád řekne: „ Chlapi makali skoro bez přestávky a všechno je do puntíku, tak jak jsme chtěli.

Prohlédněte si ukázky práce a hodnocení zákazníků

Pokud už máte doporučení na firmu nebo řemeslníka, ověřte si je na internetu. Právě na tomhle principu funguje náš portál. Do vyhledávání jednoduše zadáte název firmy (nebo jiný údaj o ní) a hned se vám zobrazí její profil. Po rozkliknutí uvidíte, jaké práce už má firma za sebou a jak s ní byli zákazníci spokojení. Každou referenci navíc sami ověřujeme, takže máte jistotu, že si je dodavatelé nepíšou sami.

Pokud hledáte opravdu výjimečnou firmu na rekonstrukci bytu, mrkněte na Kozlův žebříček poctivosti. Najdete v něm dodavatele, kteří odvádí nadstandardní práci, nezdráhají se udělat něco navíc a umí si poradit s nečekaným problémem. Zákazníci je za to odměňují Kozlovou pečetí poctivosti, a čím víc těchto „odznaků“ řemeslník nebo firma dostane, tím výš na žebříčku bude.

Kozlova míra poctivosti

Firmu na rekonstrukci bytu si ověřte v rejstříku

Pro řemeslníky (stejně jako pro ostatní živnostníky) platí, že můžou dělat pouze tu práci, ke které mají oprávnění. Truhlář bez živnosti Zednictví vám tedy nemůže postavit novou příčku, i kdyby to uměl. Pokud vám nějaká taková nabídka přijde, podívejte se nejdřív do živnostenského rejstříku. A když u firmy potřebné oprávnění nenajdete, kontaktujte ji. Vůbec se totiž nemusí jednat o podvod, naopak. Třeba si firma najala subdodavatele, který tu správnou živnost má.

Desatero poctivé firmy

Jak se vlastně spolehlivý dodavatel pozná? Sepsali jsme 10 hlavních bodů na základě toho, co oceňují zákazníci a co sami známe z praxe. Poctivá firma nebo pocitvý řemeslník podle nás vypadá takto:

  1. Na zprávy reaguje pružně a slušně.
  2. Nabídne vám schůzku a prohlídku bytu.
  3. Navrhne vám konkrétní termín, kdy práce může začít, i termíny dokončení.
  4. Sepíše s vámi smlouvu o dílo a nezapomene na záruku a podmínky reklamace.
  5. Dorazí ve smluvený termín.
  6. Řemeslníci budou přicházet čas, pokud by se měli zpozdit, firma vám to ohlásí.
  7. U rekonstrukce nebudou vznikat zbytečné prostoje.
  8. Pokud se objeví problém, firma vám o tom hned řekne.
  9. Řemeslníci po sobě uklidí.
  10. Případné nedodělky nebo vady firma co nejdřív odstraní.

Až budete tedy procházet profily jednotlivých dodavatelů, zaměřte se v hodnocení právě na tyto aspekty. Držíme palce, aby to dobře dopadlo!

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x