28. 7. 2021, aktualizováno 3. 4. 2023

Každá proměna bytu by měla začínat návhrem. Můžete se do něj pustit i sami, pokud se jedná o drobné úpravy, ale pro větší záležitosti využijte raději služeb bytového architekta. Ten vám totiž připraví takový návrh bytu, který bude odpovídat vaší představě, rozpočtu, a často přinese i řešení, jaké by vás ani nenapadlo.

Interiérový designér vs. bytový architekt: Koho oslovit?

Hned na začátek je potřeba definovat pojmy, které se občas zaměňují: bytový architekt a bytový (nabo spíš interiérový) designér. Jejich činnosti se do určité míry prolínají, přesto má každý trochu jiné komptence.

Bytový architekt může zasahovat do nosných konstrukcí, bourat je a znovu stavět. Pomůže vám změnit dispozice bytu, upravit rozvody, vybrat nábytek, ale klidně i závěsy do obýváku (když budete chtít). Prostě k rekonstrukci přistupuje od celku až po detail.

Interiérový designér se stará o uspořádání prostoru uvnitř bytu, ale do konstrukcí většinou nezasahuje. Pokud potřebuje, přizve si ke spolupráci bytového architekta nebo projektanta. Jeho hlavním úkolem je dát vašemu bytu styl. Bude s vámi chodit do obchodů a vybírat jednotlivé kusy nábytku, vybavení a doplňky, tak aby spolu všechno ladilo. Zároveň se ale musí orientovat i v oborech jako je akustika nebo osvětlení, a mít přehled o materiálech.

Záleží tedy jen na vás, jak velkou proměnu plánujete. Pro kompletní rekonstrukci bytu určitě doporučujeme oslovit bytového architekta, který se postará i o všechny technické záležitosti, jako jsou elektroinstalace a rozvody. A pro doladění interiéru pak můžete poptat designéra.

Bytový architekt přichází s řešením, které odpovídá vašemu životnímu stylu

Jak to vlastně vypadá, když váš byt navrhuje profesionál? Ze všeho nejdřív se společně sejdete, abyste probrali vaši představu o výsledku. Správný bytový architekt se bude zajímat i to, jaký máte životní styl a co je pro vás důležité. Tomu pak návrh bytu přizpůsobí. Pokud třeba často míváte návštěvy na víkend, zakomponuje pokoj pro hosty nebo jiné řešení, jak vaše známé pohodlně ubytovat. A jestli máte hodně sportovního vybavení, vymyslí úložný prostor, kam se všechno vejde.

 

Každý bytový architekt pracuje jinak, ale obecně by z vaší práce měla vzniknout dokumentace, která plánovanou rekonstrukci jasně a dopodrobna popíše. A samozřejmě nesmí chybět ani vizualizace bytu. Díky ní si totiž dokážete živě představit, jak bude váš nový domov vypadat.

Vizualizace bytu, obývací pokoj spojený s kuchyní.
Takhle může vypadat vizualizace bytu.

Další dobrá zpráva taky je, že architekt za vás vyřídí i potřebné administrativní záležitosti, jako je třeba stavební povolení. To potřebujete vždy, když budete zasahovat do nosných konstrukcí. Vůbec nejlepší je ale zajít na stavební úřad a tam se zeptat, jesti je povolení právě pro vaši rekonstrukci potřeba.

Dobrý architekt i designér se pozná podle referencí

O tom, jak správně vybrat řemeslníky nebo stavební firmu, jsme už psali. A s bytovým architektem i designérem je to stejně. Dívejte se na ukázky jejich prací a čtěte hodnocení předchozích zákazníků. Jen tak nejlépe poznáte, že se jedná o spolehlivé profesionály. Bytové architekty i designéry, kteří pro vás zpracují návrh bytu, najdete taky u nás. Zadejte zdarma poptávku, a my je oslovíme za vás. Vy už jen počkáte na první nabídky!

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x