16. 10. 2024, aktualizováno 21. 10. 2024
Když podzim zbarví listy stromů, posílá tím jasný vzkaz zahrádkářům – nejvyšší čas zazimovat zahradu. Jenom tak ji připravíte na úspěšný start do nové sezóny. Pečlivá podzimní údržba totiž znamená nejen méně starostí na jaře, ale taky zdravější rostliny. Ty vás pak za námahu odmění bujným růstem a bohatou úrodou.
Zazimování zahrady obnáší několik důležitých kroků. Patří sem úklid spadaného listí, prořezávání stromů a keřů nebo ochrana citlivých rostlin před mrazem. Zazimovací opatření se ale netýká jenom samotné zeleně. Speciální péči potřebuje i zahradní nářadí, včetně sekačky a nabíjecího vybavení.
Zimování začíná úklidem zahrady
Než začne padat první sníh, žádá si zahrada důkladný úklid. Zbavte ji spadaného listí, zbytků rostlin a jiných organických materiálů, které bývají zdrojem chorob nebo úkrytem pro škůdce. Zdravé rostlinné zbytky kompostujte a ostatní části raději spalte. Rozměrnější odpad (např. větve a chvojí) můžete před kompostováním zpracovat v elektrickém drtiči.
Podzimní řez stromů vylepší úrodu
Podzim je ideální čas k prořezávání některých stromů a keřů, hlavně těch ovocných. Odstraňte suché, poškozené nebo nemocné větve. A pak taky ty, které rostou uvnitř koruny nebo si navzájem překáží. Díky řezu budou rostliny na jaře lépe růst a plodit.
S podzimním řezem můžete začít hned po opadání listů, kdy dřeviny přechází do vegetačního klidu. Pokud začínáte později, snažte se řez provést před prvními mrazy. Provádějte ho spíš jemně, abyste stromy příliš nevysílili. Čas na hlavní řez ovocných stromů přijde až s jarem. Při ořezávání nezapomeňte sledovat úhel mezi větvemi a kmenem – větve směřující vzhůru totiž bývají méně plodné. Ideální sklon větví je 90 stupňů od kmene.
Některé rostliny vyžadují ochranu před mrazem a zvěří
Mladé stromy a některé okrasné rostliny jsou obzvlášť citlivé na nízké teploty. Od vás proto potřebují dodatečnou ochranu. Můžete je přikrýt netkanou textilií, chvojím nebo speciálními ochrannými kryty. Jako izolace kořenových balů pak skvěle poslouží vrstva mulče nebo slámy. Pokud máte rostliny v květináčích, zvažte jejich přemístění do chráněného prostoru.
V oblastech, kde je to potřeba, chraňte stromy a keře před okusem zvěří. Můžete použít pletivo nebo ochranné nátěry, které odradí zajíce a srnky.
Trávník dostane poslední sestřih
Trávník před zimou naposledy posekejte, ale ne příliš nakrátko. Ideální výška je kolem 5 cm. Jde o to, aby mráz nepronikl až k travním kořenům a nepoškodil je. Ještě v září (případně v říjnu) proveďte provzdušnění trávníku, tzv. vertikutaci – vertikutační stroj odstraní starou trávu, plevel i mech a podpoří tak zdravý růst trávníku. Zároveň aplikujte podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které posílí kořeny a zvýší odolnost vůči mrazu.
Zeleninové záhony vydrží do prvních mrazů
Se sklizní odolných plodin nemusíte spěchat. Hlavně v případě kořenové zeleniny, ta totiž vydrží i mírné mrazíky v listopadu. Nicméně potřebuje aspoň základní ochranu, třeba vrstvu slámy. Mrkev nebo pastinák pod takovou přikrývkou přežijí v záhonech dokonce celou zimu.
Po sklizni záhony zbavte plevele, zryjte a přidejte kompost nebo hnojivo. Do půdy se tak během zimy postupně uvolní důležité živiny a stopové prvky. A pokud ještě nemrzne, můžete do okopaných řádků rovnou vysít zeleninu k první jarní sklizni.
Jak zazimovat vodní prvky a zahradní náčiní?
Vypusťte vodu z hadic, zavlažovačů, sudů a dalších vodních instalací, aby je nepoškodil mráz. Pokud máte na zahradě jezírko, odstraňte z něj co nejvíc nečistot. Tedy listí, bahno a další organickou hmotu, zvlášť pokud v jezírku chováte okrasné ryby. Tlející listí totiž zvyšuje pH vody i množství jedovatého amoniaku, který způsobuje úhyn vodních živočichů. V rámci údržby jezírka navíc odpojte nadzemní filtrační systémy.
Na zimu připravte taky nářadí a zahradní techniku. I sekačka si zaslouží vaši pozornost – vyčistěte vzduchový filtr a zkontrolujte zapalovací svíčky. Benzín odsajte, ale olej před zimou nemusíte měnit. Ze sekačky a dalších nástrojů odstraňte nánosy špíny a pohyblivé části naolejujte. Z aku vybavení pak vyndejte baterie a schovejte je na zimu do pokojové teploty.
Naplánujte si příští zahradníkův rok
Nebaví vás čekat až se zahrada znova probudí k životu? Využijte zimní období k plánování na příští rok. Přemýšlejte o tom, co se vám v uplynulé sezóně podařilo a co byste chtěli vylepšit. Můžete si navíc připravit návrhy záhonů, vybrat odrůdy rostlin nebo naplánovat stavbu nových zahradních prvků.
O zahradu ani o zimování se nemusíte starat svépomocí. U nás na portále máme přes 1000 odborníků, kteří zahradám opravdu rozumí. Zadejte poptávku zdarma a my vás spojíme s těmi, které máte nejblíž.
Žádné komentáře