Aby to dobře dopadlo. To není jenom naše heslo, ale asi taky přání každého, kdo se chystá na rekonstrukci, přestavbu, nebo klidně jenom malování bytu. Podle čeho ale vybrat spolehlivé řemeslníky či poctivou firmu? Na to máme jednoduchý návod.

Nejdřív je možná potřeba říct, jak se taková poctivost a spolehlivost pozná. Co byste měli od dodavatele čekat? Profesionálně odvedená práce je základ. K ní by ale mělo patřit i to, že řemeslníci dorazí ve smluvený termín a vždycky pak budou přicházet včas. Nenechají po sobě nepořádek. Pokud se objeví nějaký problém, hned vám o něm řeknou a budou se ho snažit vyřešit. A když náhodou něco nedopadne tak, jak bylo v plánu, co nejdřív chybu odstraní. 

Samozřejmě, že nikdy nemůžete vědět na 100 %, jestli řemeslník nebo firma všechno výše uvedené opravdu splní. Ale jsou věci, které vám toho dost napoví. Pojďme si je projít.

1. Reference předchozích zákazníků

Schválně, čemu budete věřit víc? Televizní reklamě na stavební firmu, nebo kamarádovi, který vám řekne: „Ti chlapi odvedli fakt dobrou práci, mám teď barák jako ze škatulky.“ A přesně takhle to funguje i u nás. Na našem webu najdete skoro 80 000 hodnocení přímo od zákazníků, přitom každou referenci navíc ověřujeme. Vy tak máte jistotu, že si je firmy nepíšou samy.

Pokud už jste si vytipovali firmu nebo řemeslníka, můžete si je u nás jednoduše ověřit. Stačí zadat jeden povinných údajů (např. IČO, jméno nebo adresu) a pokud u nás má dodavatel profil, hned uvidíte jeho hodnocení. A jestli ještě nikoho předvybraného nemáte, pomůžou vám k tomu právě reference

Ty nejlepší poznáte podle Kozla!

Před pár lety jsme ve spolupráci s Velkopopovickým kozlem vymysleli speciální způsob hodnocení řemeslníků a firem (vedle toho standardního). Nese název Kozlova míra poctivosti a oceňuje za výjimečnou práci. Jak přesně to funguje? Pokud dodavatel udělá něco navíc, poradí si s nečekaným problémem nebo prostě jen odvede špičkovou práci, zákazník mu může udělit Kozlovu pečeť poctivosti. Vy tak na první pohled poznáte, kdo je opravdu spolehlivý a poctivý pracant, a řemeslník či firma zase získá výhody od našich partnerů.

Pro hříšníky (nepoctivé dodavatele) máme naopak vlastní černou listinu. Takže můžete využít i tento způsob a ověřit si, jestli řemeslník nebo firma nemá nějaký škraloup.

2. Způsob komunikace

Vybrali jste si řemeslníka a napsali mu první zprávu, nebo vás kontaktoval on sám na základě poptávky. Teď přichází další chvíle, kdy se dá poznat, jak bude probíhat vaše spolupráce. Zaměřte se na následující body:

  • Chová se k vám dodavatel ve zprávách slušně? 
  • Když řekne, že se ozve, opravdu tak udělá?  
  • Nabídnul vám schůzku, aby si obhlídnul místo rekonstrukce? 
  • Navrhnul přibližný termín práce?
  • Řekl vám dodavatel přibližnou cenu / doptal se na další informace, aby mohl zakázku nacenit?

Schválně, posuďte sami, že podle jedné zprávy se toho dá hodně poznat. (V ukázkách neuvádíme jména řemeslníků a firem.)

dobrý den reaguji na Vaši poptavku mam toho sice hodně ale v tom terminu bych to mozna zvladnul jen bych to rad viděl a domluvil se osobně s pozdravem…

Dobrý den, zasílám Vám nabídku na montáž hromosvodu. Cena se bude pohybovat od 10 do 14 tisíc podle zvoleného materiálu a konkrétního provedení hromosvodu… …Po dokončení práce bude provedeno měření zemních odporů a vydána výchozí revizní zpráva… …Hromosvod namontujeme během jednoho dne. Podle dohody jsme připraveni přijet do tří dnů montovat. Na dílo poskytujeme 5letou záruku…

Nutno vidět. Na místě zaměřit a domluvit co a jak. Neřeknu Vám cenu takhle od pasu…

… zadání je hodně všeobecné. Je potřeba určit výkon, který má vložka mít, vybrat design krbu. Vložka je samozřejmě čím větší tím dražší. Vložka se vybírá také podle toho, jestli je určena jako hlavní zdroj vytápění nebo doplňkový. Takto od pasu nejde cena určit. Může to být od 80 tis až třeba 200tis.

3. Kontrola živnostenského oprávnění

Aby pro vás mohl vybraný dodavatel udělat danou práci, musí mít tu správnou živnost. To znamená, že třeba kominík bez živnostenského listu na kamnářství vám nemůže postavit krb, i kdyby to uměl. Proto, když vám podobná nabídka náhodou přijde, zabruste do živnostenského rejstříku. Tam na pár kliknutí zjistíte, jestli má firma nebo dodavatel potřebné oprávnění.

Pokud tomu tak nebude, rovnou dodavateli napište a zeptejte se. Dost možná si totiž najal subdodavatele, který v daném oboru podniká, a tak může práci vykonat. Tuhle skutečnost pak uveďte do smlouvy o dílo.

Nezapomeňte na smlouvu o dílo a předávací protokol

Řemeslníky či firmu máte a nezbývá než se do toho pustit. Ještě ale zadržte – práce by němely začít bez podpisu smlouvy o dílo. Ta totiž chrání jak vás, tak dodavatele. Uvádí se do ní například cena a způsob platby, termín dokončení, záruka i podmínky reklamace.

Jakmile bude hotovo, výsledek si pořádně zkontrolujte, a teprve potom podepište předávací protokol. A pokud snad objevíte nějaké nedostatky, do protokolu je zapište a žádejte jejich odstranění, nebo slevu z ceny. My ale věříme, že práce proběhnou bez problémů, a všechno dobře dopadne!

Jak na smlouvu o dílo a předávací protokol? Všechno důležité, včetně vzorů ke stažení, najdete v našem článku.

Sdílet článek