Náš portál stojí na referencích a ukázkách prací. Řemeslníci a firmy vkládají na svůj profil fotky předchozích zakázek, aby prezentovali, co už mají za sebou. Poptávající můžou fotky přidat spolu s hodnocením firmy/řemeslníka. V obou případech platí – čím kvalitnější snímek, tím líp. My vám poradíme, jak hezké fotky pořídit jenom s mobilem. 

Proč je kvalita snímků tak důležitá? Protože fotky v tomhle případě prodávají: řemeslníkům a firmám pomůžou získat nové kšefty, zákazníkům zase ulehčí vybírání dodavatele. A hodí se ještě v jednom případě: pro zadání poptávky. Na co tedy při focení myslet? 

1. Fotka musí „dávat smysl“

Co tím chceme říct? Aby snímek odpovídal popisku (charakteru) práce. Tedy pokud chcete prezentovat kompletní rekonstrukci bytu, nafoťte hlavně proměnu jednotlivých místností. Detail vodovodní baterie není v tomhle případě tak důležitý – takový snímek se hodí spíš pro téma rekonstrukce koupelny. 

2. Pozor na rozmazání

Když fotka vypadá jako pořízená z jedoucího vlaku, není to ideální. Snažte se vyfotit ostré snímky. Co když se vám klepou ruce? Opřete si lokty o břicho, tím třes zklidníte. A jestli fotíte častěji, může se vám hodit stativ na mobil. 

3. Pohrajte si s úhly

Pokud fotíte stavbu z venku, pořiďte snímek z více úhlů. Ti, co si budou fotku prohlížet, tak získají lepší představu o celkovém stavu domu. Při focení pokoje hledejte takový úhel, z nějž toho bude vidět nejvíc. Nikdy nic nezkazíte focením z rohu.

4. Světlo je základ

Pokud fotíte venku (např. dům/terasu apod.), počkejte si na slunečné počasí. Ideální je fotit v tzv. „zlaté hodince“, tedy v hodinu po východu slunce nebo v hodinu před jeho západem. Světlo je tehdy měkčí a stíny delší. Při focení v interiéru se doporučuje rozsvítit všechna světla, protože se tak prosvětlí tmavá místa a scéna bude nasvícená rovnoměrně. 

5. Využijte v mobilu mřížku 

Tuhle funkci najdete snad v každém chytrém telefonu, buď pod ozubeným kolečkem přímo v aplikaci fotoaparátu, nebo v nastavení. S pomocí mřížky si můžete pohlídat, zda jsou linie opravdu rovné. Taky slouží k dodržení pravidla zlatého řezu: podle něj se ústřední motiv neumisťuje do středu, ale spíš ke kraji snímku. 

To bylo asi nejdůležitějších 5 pravidel, ale nesmíme zapomenout ještě na pár šikovných tipů: 

  • Pryč s nepořádkem. Nemusíte přímo leštit kliky u dveří, ale ukliďte aspoň rozházené nářadí a zbytky stavebních materiálů. 
  • Nebojte se zapojit „herce. Pokud s tím budou souhlasit, můžete vyfotit třeba řemeslníky při práci. 
  • U rekonstrukcí vždy foťte stav před a stav po, aby bylo jasně vidět, jaká změna proběhla. 
  • Pozor na focení vysokých budov. Pokud fotoaparát „zakloníte“, může to vypadat, že dům „padá“. Raději udělejte pár kroků vzad.

Doufáme, že vám naše rady a tipy přijdou vhod. Na závěr přidáváme užitečné odkazy: 

Přejeme vám, aby to dobře dopadlo!