16. 2. 2023, aktualizováno 27. 3. 2023

Hasiči v Česku řeší 40–50 požárů denně. Jak se chovat, aby nemuseli vyjíždět i k vám? Sepsali jsme pro vás nejčastější příčiny požárů, jak jim předcházet i jakým způsobem reagovat, pokud už k takové šlamastyce dojde. 

Neopatrná manipulace s otevřeným ohněm. Právě ta nejčastěji stojí za vznikem požáru. Co přesně ale neopatrná manipulace znamená? Může to být třeba špatně uhašený nedopalek cigarety, svíčka, kterou jste nechali bez dozoru nebo jiskra, co vyskočila z otevřeného krbu. 

Všechny tyhle události spojuje nedbalost, případně podcenění situace. Proto radíme: Nikdy nenechávejte otevřený oheň doma bez dozoru. Ani na chvilku. A hlídejte taky děti a domácí mazlíčky. Hasiči by mohli vyprávět řadu příběhů, kdy požár způsobila svíčka převržená psem nebo kočkou.

Hoří v kuchyni? Pozor na hašení vodou 

Na první pohled to dává smysl. Na pánvičce vám vzplane jídlo, a tak sáhnete po hrnku s vodou. Jenže to může celou situaci jenom zhoršit. Proč? Kapky vody po kontaktu s vařícím tukem několikanásobně naberou na objemu, vařící olej začne prskat a oheň se ještě rozšíří. Podobné snahy o uhašení pak často končí těžkým popálením. 

Jak tedy postupovat správně? Nejlepší je přikrýt pánev pokličkou nebo plechem. Zamezíte tak přísunu kyslíku a požár po chvíli vyhasne. 

Požáru spotřebičů můžete předejít 

Určitě víte, že vodou se nemají hasit ani elektrická zařízení nebo elektroinstalace. Místo toho byste měli použít k tomu určený hasicí přístroj. Vůbec nejlepší samozřejmě je, když k požáru vůbec nedojde. Proto si dávejte pozor hlavně na následující spotřebiče:

  • Rychlovarná konvice. Závada na její pojistce nebo vypínači může způsobit vznícení. Konvici vždy vytáhněte ze zásuvky, případně ji aspoň postavte mimo podstavec.
  • Nabíječky. Přístroje nabíjejte, jenom když jste doma. Používejte originální nabíječky a občas se ujistěte, že se nepřehřívají. 
  • Pračka. Nejeden požár vznikl ve chvíli, kdy se pralo prádlo, ale rodina nebyla doma. Raději pračku zapínejte jen tehdy, když nebudete muset odejít. 
Různé druhy hasících přístrojů. Kdy daný přístroj použít, si můžete přečíst na webu BOZP.

K prevenci požáru pomůžou revize elektroinstalace a kotle

Problémy s elektroinstalací se většinou objeví kvůli opotřebení nebo přetížení spotřebičů. Proto se hodí pozvat jednou za čas revizního technika, přestože pro domácnosti nejsou pravidelné revize elektroinstalace povinné. Ale pozor – pokud děláte rozsáhlou rekonstrukci, budete revizi ze zákona potřebovat.

Revize byste neměli opomíjet ani u kotlů. Případná závada kotle nebo zanesené spalinové cesty můžou totiž skončit velkým požárem. Přestože kontrola kotlů není ze zákona povinná pro všechny typy, každoroční revizi zařízení a spalinových cest jedině doporučujeme. Přece jen – kdyby došlo k požáru a zjistilo se, že kotel byl ve špatném technickém stavu, pojišťovna vám nemusí zaplatit ani korunu.

Jde to i bez hasicího přístroje

Někdy můžete udělat sebevíc, a k požáru stejně dojde. Co si v takové situaci počít? Možná vás to překvapí, ale hasicí přístroj mít doma nemusíte. U menších požárů byste s ním napáchali víc škody než samotný oheň. Mnohem vhodnější je hasicí sprej, který běžně seženete v hobbymarketech. Bez obav ho můžete použít i na zmiňovaný olej na pánvi.

Určitě by vám ale doma neměl chybět požární hlásič. Ten vás upozorní na začínající požár a vy budete mít dost času ho uhasit nebo opustit budovu. Uvědomte si, že kouř se svými toxickými zplodinami je zrádnější než samotný oheň. Šíří se totiž rychleji a narozdíl od plamenů ho neuslyšíte. Proto je důležité mít zařízení, které kouř okamžitě detekuje a upozorní vás na něj zvukovým signálem. V novostavbě je pořízení požárního hlásiče dokonce povinné.

Jak tedy při požáru postupovat?

  • Menší požár: oheň menšího rozsahu zkuste uhasit, abyste zabránili jeho dalšímu šíření. Pak zavolejte hasiče na čísle 150.
  • Velký požár: Pokud je uhašení ohně nad vaše síly, pokuste se z budovy vyvést všechny osoby a všechna zvířata. Neprodleně zavolejte hasiče a počkejte na další pokyny. V hořícím objektu se zdržujte co nejkratší dobu. Prostory neodvětrávejte, trvalý přísun kyslíku by zvyšoval intenzitu požáru.

Bez pojištění zaplatíte vše ze svého

Pokud nechcete, aby vám po požáru zbyly jen oči pro pláč, mějte sjednané pojištění. Jinak budete všechny škody platit sami. Pro kompletní ochranu musíte zkombinovat několik různých produktů. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu a její pevné součásti – zdi, podlahy, okna, dveře, střechu atd. Nekryje však vybavení. Pro pojištění nábytku, spotřebičů a dalších částí vybavení si musíte sjednat ještě pojištění domácnosti.

Oba typy pojištění se vztahují na váš vlastní majetek. Jenže oheň si nevybírá a vámi způsobený požár může zničit taky byt sousedů. Proto nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti, z něhož by se uhradily škody vzniklé na majetku a zdraví dalších osob.

Při sjednávání pojištění si pečlivě prostudujte pojistné podmínky. Zaměřte se především na výluky. Pojišťovna vám může krátit plnění (vyplatit míň peněz) například při hrubé nedbalosti nebo nedostatečné údržbě. Pro jednoduché srovnání cen pojištění můžete použít kalkulačku Srovnejto.cz. Specialisté ze Srovnejto.cz vám navíc pomůžu vybranou nabídku sjednat z pohodlí domova.