14. 12. 2022, aktualizováno 14. 12. 2022

Je to tady – bilancování. A ani my se mu letos nevyhneme. Zabrousili jsme do tabulek, ponořili se do čísel, trochu jsme zavzpomínali a máme pro vás shrnutí toho nejzajímavějšího, co se událo na našem portále i na řemeslném trhu obecně.

Víc než 53 tisíc poptávek. Tolik jich u nás zákazníci zadali za celý rok (do 12. 12.). Nejžádanější byly přitom elektroinstalace (téměř 3000 poptávek), dále instalatérské práce, rekonstrukce koupelen a zedničina (ve všech katagoriích cca 2000 poptávek). Pozadu nezůstali ale ani sádrokartonáři, malíři nebo firmy na rekonstrukce bytů. Ti všichni si můžou připsat kolem 1000 poptávek.

V některých řemeslných oborech ubylo dost práce. V prvním čtvrletí letošního roku klesla například poptávka po podlahářích (47 %), tesařích (46 %), truhlářích (37 %) a fasádnících (36 %). O příčinách a možném vývoji jsme napsali celý článek. Kde navíc radíme, jak situaci zvládnout.

Nejsilnější měsíce

Někdy je práce nad hlavu, jindy zase spíš okurková sezóna. To asi znáte sami. Jak to bylo letos s poptávkami v jednotlivých měsících na našem portále?

V počtu poptávek byl nejsilnějším měsícem srpen, hned potom květen a v závěsu za ním březen (v každém měsíci zadali zákazníci víc než 5000 poptávek). Něco jiného je ale hodnota poptávaných prací. Tady jednoznačně vyhrává leden se skoro 500 miliony, únor a březen (oba víc než 450 milionů Kč).

Řemeslníci s oceněním – co říkají o portálu?

Za nadstandardní práci může firma nebo řemeslník dostat od zákazníka Kozlovu pečeť poctivosti. Letos se jich rozdaly skoro 2 000 a my jsme některé oceněné fachmany vyzpovídali v rozhovoru. Ptali jsme se na jejich řemeslo, na to, jak zvládají situaci na trhu, ale taky jsme zjišťovali, co si myslí o spolupráci s námi. Tady je pár výpovědí:

Spolupráce s Nejřemeslníky je velmi dobrá. Většinu zakázek jsem měl právě díky nim… … V současné době nevidím žádné nedostatky, posílané zakázky přesně odpovídají mému pracovnímu zaměření“, Michal Konečný, klempíř.

Portál NejŘemeslníci je super. Bylo těžší na nich začínat, když jsem neměl žádnou referenci, ale teď už je to pohoda. Nic bych jim nevytýkal“, Jan Novák, tesař, klempíř, zedník, pokrývač.

Na NejŘemeslnících se mi líbí, že vidím, kolik nabídek na určitou poptávku už přišlo. Jediné, co bych zlepšil, je přidat k poptávkám hlavně to, co se týče měst – možnost parkování“, Jiří Hrstka, sádrokartonář.

Málo absolventů

Česko by potřebovalo dvakrát až třikrát víc absolventů z technických oborů. Momentálně pracuje ve stavebnictví cca 4000 000 lidí a na střední školu bylo letos přijato 3 500 studentů. Přitom bychom potřebovali 15 000 až 20 000 nových zaměstnanců. To jsou informace, které uvedl v článku pro e-stav Petr Ševčík, technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

Upozornil ještě na další jev: za posledních 20 let se výrazně snížil počet studentů technických oborů na vysokých školách. V roce 2001 jich bylo 50 000, v roce 2021 už jenom 33 000, což je pokles o celých 34 %.

Co za neostatkem uchazečů a absolventů stojí? Petr Ševčík se domnívá, že je to celkový pohled na technické obory a řemesla. Ve strategii SPS, která má situaci zlepšit, uvedl: „Ve společnosti je patrná jistá míra pohrdání manuální prací. To se pak odráží v první řadě v nedostatečné podpoře odborného školství a nezájmu uchazečů, především těch kvalitních“.

Vysoká nezaměstnanost

Český řemeslný trh ale trápí ještě jedna věc: vysoká nezaměstnanost. Z analýzy Národního pedagogického institut (NPI) vyplývá, že nejvyšší je dlouhodobě míra nezaměstnanosti v dělnických a řemeslných dvouletých a tříletých učebních oborech. To jsou ty, které mají nižší nároky v oblasti všeobecného a obecně odborného vzdělání a jejich absolventi jsou připraveni pro výkon jednoduchých prací.

Letos je nezaměstnanost v těchto oborech na úrovni 14,1 %, což je sice o 2,4 procentní body méně než vloni, ale stále jde o vysoké číslo. Proč tomu tak je? Podle NPI za to může poměrně nízká úroveň vzdělanosti i připravenosti k výkonu náročnějších prací. Plus fakt, že občas ani sami absolventi nejeví o práci velký zájem.

My na portálu NejŘemeslníci.cz se snažíme, aby mělo řemeslo pořád dobrý zvuk a řemeslníci i firmy zase dost zakázek. Podporujeme poctivé a spolehlivé fachmany: radíme jim, jak prezentovat svou práci, jak komunikovat se zákazníky, jak získat vysněné kšefty. Chceme, aby firmy ukazovaly své předchozí realizace a zákazníci aby psali pravdivá hodnocení proběhlé spolupráce. Jen tak můžeme dokázat, že řemeslník rozhodně neznamená fušer. Jen je potřeba si vybrat toho pravého.

Pokud pracujete v řemeslném oboru, přidejte se k nám. Registrace je zdarma.