26. 9. 2022, aktualizováno 16. 11. 2022

Pokud patříte k živnostníkům či podnikatelům a bojujete s vysokými cenami energií, pak je tenhle článek právě pro vás. Sepsali jsme, na jakou podporu od státu máte nárok, a přidáváme tipy, které vám pomůžou snížit spotřebu energií. Včetně praktického manuálu od Ministerstva životního prostředí.

Pro malé a střední (v některých případech i velké) firmy i živnostníky slouží hned několik dotačních programů. Ty mají většinou za cíl snížit energetickou náročnost podniku, podpořit využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) nebo zvýšit energetickou efektivitu. 

 1. Dotace na úspory energie ve firmách z OP PIK. Z tohoto programu můžete získat 500 tisíc – 2 miliony korun na zateplení budovy (včetně výměny oken), na výměnu strojů, které žerou moc energie,  na modernizaci rozvodů nebo i přípravu projektové dokumentace a vypracování energetického posudku.

Další informace o tomto příspěvku jsou na webu OPTAK, kde si můžete snadno najít i další dotační programy pro firmy.  

 1. Dotace z Modernizačního fondu, například z programu ENERG. Opět můžete získat příspěvek na modernizaci rozvodů, inovace v oblasti nakládání s energiemi nebo na využívání obnovitelných zdrojů
 1. Příspěvek na výstavbu fotovoltaické elektrárny (s akumulací i bez akumulace). Pozor, žádosti je možné podávat už jen do konce listopadu 2022. Z programu můžete dostat dotaci ve výši až 45 % celkových způsobilých výdajů (výdaje přímo spojené s realizací opatření). 
 1. Podpora na výstavbu větrné elektrárny pro malé, střední i velké podniky. Žádosti jde podávat až do 1. února 2024 a minimální dotace se pohybuje od 500 tisíc korun do 15 milionů eur.
 1. Bezúročný úvěr na energeticky úsporné projekty ENERG. Platí pouze pro Prahu, ale opět jej mohou využít malí, střední i velcí podnikatelé. Poslouží vám třeba na rekonstrukci rozvodů, na zateplení, výměnu oken a dveří nebo na modernizaci zařízení, které vám bude vyrábět energii pro vaši vlastní potřebu. 

S úsporou energií pomůže manuál i konzultační střediska

Tápete, jak s šetřením začít? Využijte manuál od Ministerstva životního prostředí. Je primárně určený pro malé podniky a živnostníky, ale tipy z něj se můžou hodit všem podnikatelům bez ohledu na velikost provozu. Manuál přináší tipy na úsporná opatření, od vytápění přes svícení až po dopravu. Uvádíme několik příkladů: 

 • Vytápění slaďte s pracovní dobou: topení zapněte při příchodu, odpoledne ho zase s předstihem vypněte. 
 • Zhasínejte světla na chodbách, případně pořiďte pohybová čidla. Investujte do účinnějších žárovek, náklady se vám brzo vrátí. 
 • Proškolte své zaměstnance o úsporné jízdě ve služebním autě. Můžete tak ušetřit až 5 % spotřeby pohonných hmot.

S úsporou energií vám poradí taky Energetická konzultační a informační střediska. Jde o specialisty, kteří vám zdarma připraví návrh energetických opatření (od osvětlení přes vytápění až po zateplení a jiné velké projekty), a dokonce pomůžou i s administrativou kolem dotací. Někteří jsou navíc tzv. mobilní, takže za vámi klidně i přijedou. Stačí vybrat poradce, kterého máte nejblíž.

Začněte šetřit energie už dnes

Než zateplíte provozovnu či nainstalujte fotovoltaickou elektrárnu, bude to chvíli trvat. Jsou ale opatření, která můžete ve firmě zavést hned teď:

 1. Přizpůsobte osvětlení provozu. A naopak

Které činnosti u vás ve firmě potřebují nejvíc světla? Dostává se jim ho? Pokud ne, zvažte, jestli by nestačilo přesunout toto oddělení do jiné místnosti, nebo třeba upravit pracovní dobu. Pomoct může i vymalování stropu a stěn světlou barvou.

Pokud předchozí možnosti nepřipadají v úvahu, investujte do LED žárovek. Spotřebují 6,5 × méně energie než ty klasické a vydrží i 15 × déle. 

 1. Vypínejte spotřebiče. Úplně

Spotřebiče polykají energii i ve chvíli, kdy jsou v tzv. stand-by režimu (režimu spánku). Vypínejte je proto vždy hlavním vypínačem, nebo tím na rozdvojce. 

Pokud ještě máte stolní počítače, zvažte pořízení notebooků – ty spolykají jen 15 % energie svých předchůdců. 

 1. Regulujte teplotu 

Pořiďte si termostat, který za vás ohlídá teplotu v celém podniku. Pamatujte, že každý stupeň navíc znamená cca 5 % spotřebované energie. Větrejte krátce, ale intenzivně, a na víkendy, svátky a další dny, kdy je firma prázdná, teplotu ztlumte.

Ušetřete za reklamu a investujte do energií

Potřebujete teď ušetřit peníze jinde, abyste mohli financovat úsporu energií? Místo toho, abyste investovali tisíce měsíčně do správy webu a reklamy na internetu, založte si profil u nás. Registrace je zdarma a do začátku dostanete i volné kredity, za které pak budete získávat zakázky.

Pak si můžete vybrat jeden z našich programů, nebo pokračovat s jednotlivými kredity. Ať tak či tak, vyjde vás to levněji než investovat do reklamy a marketingu. Získat jednu zakázku přes náš portál stojí firmy jenom 1–3 % z celkového obratu. Víc se dozvíte v našem článku.

 NejŘemeslníciDigitální marketingMěsíčně ušetříte
Základní tarif300 Kč5 500 Kč5 200 Kč
Pokročilý tarif600 Kč18 000 Kč17 400 Kč
Profi tarif 1 550 Kč28 000 Kč26 450 Kč

Poptávky na práci vám budeme posílat rovnou do e-mailu (a najdete je i přímo na webu), přičemž si sami nastavíte lokalitu, obor i velikost zakázek (v penězích). Zní to dobře? Pak se můžete rovnou zaregistrovat.