13. 2. 2023, aktualizováno 22. 2. 2023

Začátky nejsou vždycky jednoduché. Své o tom ví charismatický hodinový manžel Erik Chromiak. První týdny se mu totiž nedařilo. A to vůbec. Hodinoví manželé v Praze jsou hodně konkurenční prostředí. A Erik proto musel pro získání první zakázky v průběhu čtrnácti dní dát dokonce 9 nabídek.

“Uz jsem z toho byl zoufalý,” řekl Erik v rozhovoru pro NejŘemeslníky.

Stačilo ale málo. Jedna skvěle provedená zakázka znamenala, že se situace obrátila k lepšímu. A Erik pak za třičtvrtě roku nasbíral 34 pozitivních hodnocení.

„Problém byl, že jsem ze začátku neměl žádné reference. A když lidem zareagují 4 řemeslníci a jen jeden z nich má hodnocení, tak má oproti ostatním výhodu. Moje první zakázka byl pan Milan, který mi dal za všechno 5 hvězd. A to mě ohromně nastartovalo.” Pak už na vyhrání další zakázky stačilo dát 3–4 nabídky.

Erik navíc k budování profilu přistupoval strategicky. U menších prací dával nižší ceny. „Některé zakázky jsem dělal extrémně pod cenou, jen abych dostal šanci a mohl získat další referenci.”

Podobnou taktiku by ale nedoporučoval u složitějších projektů. „Třeba u sádrokartonové stěny by člověk kvůli příliš nízké ceně spíš váhal.” Erik navíc na začátku trávil s nabídkami víc času. Dělal přesné rozpisy ceny a postupu prací. „Teď už to bohužel nejde. Mám tolik zakázek, že to často nejde stíhat.” A nabídky pod cenou už taky nedělá. Pořád ale podniká několik kroků, aby zvýšil šanci na dobrou referenci.

„Snažím se být přesný jako hodinky. Když zákazník potřebuje něco menšího navíc, udělám to zadarmo. Zákazníkům dokážu poradit, jsem přátelský a snažím se práci dělat na 120 %. Dodržuju, co slíbím a nosím si vlastní přezuvky. ” popisuje Erik svůj přístup.

Podívejte se, co dělají nejlépe hodnocení řemeslníci, aby získali dobré reference.

NejŘemeslníci Erikovi pomohli opustit zaměstnání

Když Erik Chromiak s portálem začínal, pracoval ještě jako skladník na plný úvazek. K nápadu vyzkoušet NejŘemeslníky ho přivedl strýc Daniel.

„Portál mi pomáhal s přivýdělkem. Měl jsem díky tomu v podstatě druhý plat a teď už se věnuju jen řemeslu. Pracuju sám na sebe a líp se mi dýchá,” vysvětluje Erik. Dělat rukama ho baví, ale práce skladníka zkrátka naplňující nebyla.

„Díky změně povolání jsem mnohem soustředěnější. Častokrát jsem do toho tak zabraný, že zapomínám i pít a jíst. A to se mi ve skladu nestávalo,” popisuje Erik změny, které přineslo založení živnosti.

A s úsmevem dodává: „NejŘemeslnící mě vysvobodili ze zaměstnaneckého koloběhu.”

Dnes už má díky NejŘemeslníkům spoustu práce i mimo portál

Že by Erika zákazníci sami doporučovali dál, se prý až tak často nestává. Ale naprosto běžně mu volají lidé, pro které už nějakou práci přes portál udělal. Tentokrát už se ozývají napřímo a Erika to nic nestojí.

Charismatický hodinový manžel přesto sebepropagaci pomáhá.

„Snažím se rozdávat vizitky na všechny strany. Když jsme si se zákazníkem navzájem sympatičtí a zmíní další lidi, kteří by něco potřebovali, dám vizitek klidně hned několik,” vysvětluje Erik.

Kromě NejŘemeslníků pomohl Erikovi s osamostatněním taky strýc Daniel. Na některých zakázkách spolu dodnes splupracují. 

Pro úspěšný rozjezd živnosti se pak hodily ještě 4 ingredience: šikovné ruce, přátelskost, konkurenceschopná cena a ochota věnovat na začátku nabídkám víc času.

Získejte alternativní zdroj poptávek i vy. Založte si profil na NejŘemeslnících. Je to zdarma.