9. 10. 2023, aktualizováno 9. 10. 2023
Sháníte nové dveře? To znamená, že jste konečně ve finále stavby nebo rekonstrukce. Jejich instalace se totiž provádí po konečných úpravách podlahy a stěn. U interiérových dveří bude výběr víc o designu, vchodové dveře by měly splňovat i další parametry.
Správnou volbu vám může zkomplikovat široká nabídka na trhu. Obecně je vždycky nutné posoudit vzhled, materiály, akustiku a u vchodových dveří taky tepelně izolační vlastnosti a bezpečnostní třídu.
Jak se liší konstrukce dveří
Tuhost dveří většinou zajišťuje viditelný, nebo opláštěný rám. Sehnat se dají taky celé konstrukce z masivního dřeva, kde rám není potřeba. Výplň vnitřního jádra se dělá na víc způsobů, a to hlavně podle požadovaných vlastností. Při výběru dveřního křídla si nejdřív všimnete specifického opláštění. To může být:
- Rámové. Hodí se do místností, které potřebují více světla. Viditelný rám s různým členěním se totiž obvykle opatřuje skleněnou výplní. Výjimkou ale není ani výplň ze dřeva nebo jiných materiálů.
- Hladké. Ideální je tam, kde potřebujte interiér opravdu rozdělit. Nosná konstrukce (většinou sendvičového typu) se oplášťuje hladkou krycí vrstvou a není vidět.
Pod pláštěm se pak ukrývají různá jádra:
- Voštinová výplň. Voština je sendvičová konstrukce z pevného papíru, který se skládá do tvaru připomínajícího včelí plástve. Výhodou dveří s takovým jádrem je nízká hmotnost a snadná manipulace. To jde ovšem na úkor akustickým a tepelně izolačním vlastnostem i mechanické odolnosti.
- DTD, odlehčená dřevotřísková dutinka. Je o něco těžší, a zároveň odolnější, než voštinová výplň. Lépe taky pohlcuje zvuk a poradí si s běžným provozem v domácnosti.
- MDF, dřevovláknitá deska. Jedná se o středně tvrdý materiál ze slisovaných dřevních vláken. Je celistvý, bez dutin, a díky tomu poměrně pevný. Nejčastěji se s ním setkáte v laminované povrchové úpravě s dřevěným vzorem.
- Plná dřevotřísková deska. Hned po masivu je to nejpevnější materiál dveří. Dřevotříska tvoří stabilní konstrukci, je odolná proti mechanickému poškození, a dobře vám tak poslouží i na exponovanějších místech.
- Rám je samozřejmostí i u bezpečnostních dveří, kde může být taky částečně viditelný. Zpravidla se vyrábí z hliníku a oplášťuje se plastem nebo materiály ze dřeva. Takové dveřní křídlo se běžně kombinuje s ocelovými zárubněmi, které ještě zvyšují celkovou odolnost dveří.
Bytelné vchodové dveře jsou základem domu
Vstupní dveře musí zajišťovat vaši bezpečnost. Nezáleží přitom, jestli vybíráte vchodové dveře do domu nebo do bytu – ty se liší jenom v požadavcích na tepelnou izolaci. U domovního vstupu budou takové požadavky vyšší. Přece jenom tady dveře oddělují vytápěné zádveří od exteriéru. Naproti tomu u vstupu do bytu vás bude zajímat spíš zvuková izolace dveří.
Vstupní dveře prochází bezpečnostními zkouškami
Odolnost dveří proti nezvaným návštěvníkům stanovuje bezpečnostní třída. To je certifikace, kterou dveře dostanou, pokud splní určité zátěžové zkoušky. Během nich musí vydržet pokus o překonání pomocí různých nástrojů. V současnosti existuje 6 bezpečnostních tříd, které se označují zkratkou RC.
Co se týče vchodových dveří, doporučená je minimálně třída RC3. Dveře tak neprolomí pokusy o páčení, šroubovák, ruční vrtačka, ani další běžně dostupné nářadí. Zbylé 3 třídy svou odolnost ještě stupňují, a nakonec po nějakou dobu obstojí i proti elektrické pile nebo brusce.
Rekonstruujete bydlení a poohlížíte se po nových dveřích? Na výrobu i instalaci dveří najdete u nás na portále přes 1200 firem. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vás spojíme s nejbližšími řemeslníky ve vašem okolí.
Žádné komentáře