3. 5. 2022, aktualizováno 8. 2. 2023

Letité domy mají svoje kouzlo: kamenné zdi, původní trámy, tajuplná zahrada. Často je ale třeba rekonstrukce, protože se na stavbě už podepsal zub času. Buď můžete všechno od základů změnit, nebo uděláte jen drobné úpravy a zachováte původní ráz stavby. Inspirujte se ukázkami od nás!

Zákazník Ondřej měl v plánu opravit starou chalupu a rozšířit ji na rodinný dům. Jenže v průběhu rekonstrukce se ukázalo, že stavba už má problémy se statikou. A tak se nakonec chalupa musela zbourat. Na jejím místě ale vyrostl krásný, částečně roubený dům. Nejen, že zapadá do okolní zástavby, ale zároveň splňuje i požadavky na energetickou stavbu.

Majitel si výsledek náramně chválí: „Pro nás bylo klíčové postavit kvalitní, krásný, nízkoenergetický dům, který zapadne do okolí, což se nám s realizační firmou podařilo. Jednatel společnosti dokáže postavit domy s neopakovatelnou atmosférou, o kterých člověk jinak jenom čte v zahraničních článcích.

Ne každá rekonstrukce starého domu je takhle radikální. Někdy se práce týkají jenom interiéru, třeba jako v následujícím příkladu. Tady potřeboval majitel kompletně změnit dispozice svého rodinného domu. Stavební firma proto vybourala původní příčky, postavila nové, nainstalovala rozvody, namontovala kotel, položila podlahy a postarala se o nové omítky i stropy.

Přestavba starého domu: pro a proti

Opravit stávající objekt, nebo postavit úplně nový? To je otázka, kterou už si asi kladla spousta lidí. A není zrovna lehké na ni odpovědět. Obojí má totiž něco do sebe. Zatímco u nového domu si můžete vymyslet prakticky cokoliv, při rekonstrukci staršího domu musíte respektovat celou řadu věcí. Na druhou stranu, starý dům má ono zmiňované kouzlo, kterého v novostavbě nedosáhnete. 

Takže podle čeho rozhodnout? Pomoct může tento výčet:

Výhody rekonstrukce starého domu:

  • Přestavba se dá dělat postupně, podle vašich finančních možností a času. 
  • Pokud je dům obyvatelný, můžete se rovnou nastěhovat. 
  • U starých domů bývá často i zahrada se vzrostlými stromy. Nečekáte, až vyroste první keřík na skalce.

Nevýhody rekonstrukce starého domu:

  • Cena se odhaduje hůř, než u novostavby. Raději počítejte s dodatečnými náklady. 
  • Je těžké dopředu přesně odhadnout stav budovy, a tak se v průběhu prací můžou objevit nečekané komplikace. 
  • Často nemůžete realizovat úplně všechny představy.

Inspirujte se nejlepšími recenzemi na téma rekonstrukce domu nebo najděte nejvhodnějšího řemeslníka pro váš projekt.

Kolik stojí rekonstrukce starého domu? Cena vychází z podrobného zkoumání

Příprava rozpočtu pro přestavbu domu je o něco náročnější než u novostavby. Za všeho nejdřív je totiž potřeba objekt pořádně přezkoumat a popsat jeho technický stav (Ideálně ještě před samotnou koupí starého domu.) Na to si najděte nejlépe projektanta, který bude přesně vědět, na co se zaměřit. 

Raději automaticky nepočítejte s tím, že vás rekonstrukce starého domu vyjde levněji než stavba nového. Občas se totiž až v průběhu prací objeví něco, s čím jste do té doby nepočítali: problémy se statikou, špatně provedené rozvody, horší stav podlah, než se zdálo.

Odborníci vám ušetří nervy i práci

I když by se mohlo zdát, že rekonstrukce starého domu půjde snáz než stavba nového, není dobré to podceňovat. Najměte si profesionály, kteří už mají pár takových zakázek za sebou: před samotnou rekonstrukcí vám pomůže projektant a architekt, na samotnou práci pak ověřená stavební firma nebo řemeslníci. Všechny takové mistry najdete u nás. Stačí zdarma zadat poptávku.

4.1 9 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů
0
Přidejte svůj názor.x