Letité domy mají svoje kouzlo. Původní kamenné zdi, dřevěné trámy, tajuplná zahrada. To všechno z nich dělá výjimečné místo k bydlení. Často je ale potřeba přestavba. Buď můžete všechno od základů změnit, nebo udělat jen drobné úpravy a zachovat původní ráz stavby. Inspirujte se ukázkami od nás!

Díky rekonstrukci proměníte i 100 let staré stavení v luxusní domov. Nemusíte přitom ani narušit ducha daného místa. Hlavní je rozmyslet si, co přesně od bydlení čekáte, a pak najít správnou firmu, která vám pomůže sen zrealizovat. To se podařilo Ondřejovi, když potřeboval přestavět chalupu na rodinný dům

Nebyla to zrovna malá výzva: z roubenky měl vzniknout nízkoenergetický dům, který ale nebude svým vzhledem vystupovat z řady. Bylo proto důležité zachovat původní ráz objektu, a navázat na historickou linii původní výstavby. A jak to dopadlo? 

Majitel si výsledek náramně chválí: „Pro nás bylo klíčové postavit kvalitní, krásný, nízkoenergetický dům, který zapadne do okolí, což se nám s realizační firmou podařilo. Jednatel společnosti dokáže postavit domy s neopakovatelnou atmosférou, o kterých člověk jinak jenom čte v zahraničních článcích.

Původní chalupa před rekonstrukcí.
Původní chalupa, foto před rekonstrukcí.
Nový rodinný dům, po rekonstrukci.
Nový rodinný dům, foto po rekonstrukci.

Ne každá rekonstrukce starého domu je takhle radikální. Někdy se práce týkají jenom interiéru, třeba jako v následujícím příkladu. Tady potřeboval majitel kompletně změnit dispozice svého rodinného domu. Stavební firma proto vybourala původní příčky, postavila nové, nainstalovala rozvody, namontovala kotel, položila podlahy a postarala se o nové omítky i stropy.

Přestavba starého domu: pro a proti

Opravit stávající objekt, nebo postavit úplně nový? To je otázka, kterou už si asi kladla spousta lidí. A není zrovna lehké na ni odpovědět. Obojí má totiž něco do sebe. Zatímco u nového domu si můžete vymyslet prakticky cokoliv, při rekonstrukci staršího domu musíte respektovat celou řadu věcí. Na druhou stranu, starý dům má ono zmiňované kouzlo, kterého v novostavbě nedosáhnete. 

Takže podle čeho rozhodnout? Pomoct může tento výčet:

Výhody rekonstrukce starého domu:

  • Přestavba se dá dělat postupně, podle vašich finančních možností a času. 
  • Pokud je dům obyvatelný, můžete se rovnou nastěhovat. 
  • U starých domů bývá často i zahrada se vzrostlými stromy. Nečekáte, až vyroste první keřík na skalce.

Nevýhody rekonstrukce starého domu:

  • Cena se odhaduje hůř, než u novostavby. Raději počítejte s dodatečnými náklady. 
  • Je těžké dopředu přesně odhadnout stav budovy, a tak se v průběhu prací můžou objevit nečekané komplikace. 
  • Často nemůžete realizovat úplně všechny představy.

Inspirujte se nejlepšími recenzemi na téma rekonstrukce domu nebo najděte nejvhodnějšího řemeslníka pro váš projekt.

Kolik stojí rekonstrukce starého domu? Cena vychází z podrobného zkoumání

Příprava rozpočtu pro přestavbu domu je o něco náročnější než u novostavby. Za všeho nejdřív je totiž potřeba objekt pořádně přezkoumat a popsat jeho technický stav (Ideálně ještě před samotnou koupí starého domu.) Na to si najděte nejlépe projektanta, který bude přesně vědět, na co se zaměřit. 

Raději automaticky nepočítejte s tím, že vás rekonstrukce starého domu vyjde levněji než stavba nového. Občas se totiž až v průběhu prací objeví něco, s čím jste do té doby nepočítali: problémy se statikou, špatně provedené rozvody, horší stav podlah, než se zdálo.

Odborníci vám ušetří nervy i práci

I když by se mohlo zdát, že rekonstrukce starého domu půjde snáz než stavba nového, není dobré to podceňovat. Najměte si profesionály, kteří už mají pár takových zakázek za sebou: před samotnou rekonstrukcí vám pomůže projektant a architekt, na samotnou práci pak ověřená stavební firma nebo řemeslníci. Všechny takové mistry najdete u nás. Stačí zdarma zadat poptávku.

Další inspiraci a články na téma rekonstrukce domu najdete na našem blogu.

3.7 6 Počet hlasů
Hodnocení článku
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jaro
Jaro
1 rok před

Tu chaloupku takhle zničit… srdce pláče. Z malebné stavby další tuctová krabice. Všechny prvky, které tu stavbu dělaly zajímavou, byly nemilosrdně osekány. Bohužel lidé u nás úplně ztratili vkus…

Klára
Klára
1 rok před
Odpovědět  Jaro

Souhlas

Ladislav
Ladislav
1 rok před

Akorát jste tu starou úžasnou chajdu doku*****. Se nemáte moc čím chlubit.
Práce asi dobrá, ale výsledkem je obyčejná krabice.