Pasivní nebo Multi-Komfortní dům?

O tom, kolik spotřebuje dům energie na vytápění, rozhoduje kvalita samotné stavby. Stavba pasivního domu splňuje přísná energetická kritéria, a proto je pasivní dům považován za energeticky úsporné bydlení v rámci hodnocení, které se nicméně nezaměřuje na celkový komfort vnitřního prostředí. Život v pasivním domě tudíž znamená převážně úsporu nákladů na vytápění. Budova nepotřebuje standardní vytápěcí systém v důsledku své nízké spotřeby tepla. Ta nepřesáhne 15 kWh/m2 za rok. Tepelné ztráty jsou sníženy na minimum díky důsledné izolaci a jejím tepelněizolačním vlastnostem. Hlavními parametry pasivních domů jsou tedy správně propracovaná koncepce domu z hlediska jeho umístění, jeho izolace, vzduchotěsnost, ventilace a vytápění.   

Multi-Komfortní dům od společnosti ISOVER  vychází z konceptu pasivního domu, ale zároveň vede ke komplexnímu a současně optimálnímu návrhu bydlení jako takového. Stejně jako pasivní dům má ve svém portfoliu vlastnosti vedoucí k úspoře energie, ale jak už název napovídá, Multi-Komfortní dům cílí na celkový komfort vnitřního prostředí. Díky kvalitě izolace nabízí nejlepší tepelný komfort, klade důraz na požární bezpečnost, akustickou pohodu a neposlední řadě i estetiku. Součástí výhod je také výborná kvalita výměny vzduchu v interiéru, která zajišťuje příjemné vnitřní klima a přístup přirozeného denního světla. Multi-Komfortní dům tedy kombinuje pohodlí a úsporu energie.

První vzorový dům

První Multi-Komfortní dům v ČR byl realizován v Srchu u Pardubic a jedná se o dům firem skupiny Saint-Gobain působících v ČR (Isover, Rigips, Weber-Terranova). Základem je splnění požadavků kladených na pasivní domy dle deklarace Passive House Institutu v Darmstadtu a jejich ověření kalkulačním nástrojem PHPP 2007 a praktickým testem vzduchotěsnosti (Blower door test).

Sdílet článek