13. 5. 2024, aktualizováno 13. 5. 2024

Snažíte se žít udržitelně? Pak vám doma nesmí chybět nábytek z „upcyklovaných” palet. Práce s nimi v podstatě nezná hranic – z palet si vyrobíte nejen gauč, ale třeba taky zahradní kompostér nebo vyvýšený záhon. K pořádnému kutilskému projektu vám stačí jenom dávka zručnosti, trochu fantazie a správné vybavení.  

K upcyklaci palet můžete přistoupit hned dvěma způsoby. První cesta je nechat palety v původním stavu a vytvořit si domácí vybavení s přiznanými rysy. Druhá, pracnější možnost se hodí hlavně pro palety z druhé ruky, které už nejsou v nejlepším stavu. Z těch vyříznete zachovalé plaňky a postavíte něco úplně nového.

Na původu palet záleží

Než se pustíte do nakupování palet, zvažte, co budete tvořit a kam výrobky umístíte. V moderním průmyslu se totiž používá 5 typů palet o různé velikosti, kromě toho seženete i nestandardizované kusy. Nejběžnější jsou tzv. europalety s rozměry 1200 x 800 mm a váhou 20 až 24 kg podle druhu a vlhkosti dřeva.

Obecně se doporučuje používat europalety pouze na výrobu zahradního nábytku. A to hlavně pokud si nejste jisti jejich původem a nevíte, co se na nich převáželo (chemikálie, hnojiva a jiný nebezpečný náklad).  

Postel vyrobená z europalet i s úložným prostorem podpopstelí.

Všímejte si taky značení, kterým se opatřují všechny průmyslově vyráběné palety. Ještě do roku 2005 se k ošetření dřeva používala jedovatá látka methylbromid. Na takových paletách najdete vypálené označení MB. Ošetřování methylbromidem je už v Evropě zakázáno, pořád se jím ale napouští palety v jiných částech světa, které nezřídka doputují i na náš trh. Rozhodně se jim vyhněte. Vsaďte raději na palety se značkou HT, ty prošly jen zahřátím na vysokou teplotu.  

K paletám se dostanete přes různé online bazary, nebo si můžete připlatit za nové přímo od výrobce. Cena nových palet se pohybuje mezi 230 až 650 Kč, použité pak klidně seženete za odvoz.

K výrobě paletového nábytku stačí základní nářadí

K upcyklaci palet si vystačíte se základním vybavením, které má ve skříni každý domácí kutil. Co vám tedy nesmí chybět:

  • metr
  • brusný papír (nebo přímo kotoučová bruska)
  • vrtačka
  • pilka na dřevo
  • dláta
  • kleště (na případné vyndavání hřebíků)
  • kladivo

Podle vlastního vkusu se můžete navíc dovybavit barevným nátěrem. Palety, které budete mít venku mimo přístřešek, pro jistotu natřete zdravotně nezávadnou impregnací nebo lakem.   

Navrhněte si vlastní vybavení domu a zahrady

Palety si ideálně přeměřte a pro každý prototyp narýsujte plánek. Dát dohromady funkční design není úplná legrace, zvlášť když jde o vybavení domácnosti. Nechte se inspirovat tradičním nábytkem a pohrajte si s mírami.   

zahradní nábytek z palet na terase
Takto může vypadat paletový zahradní nábytek, více v detailu reference.

Taky se vyplatí myslet na bezpečnost zpracování. O to víc, když stavíte posezení nebo postel z palet. Bruste palety, jak to jen jde, aby na povrchu nezbyly žádné třísky. A nezapomeňte na pevné zajištění vrutů, nebo dokonce na ukotvení ke stěně v případě těžkého kompletu. Správným postupem z levných palet získáte plnohodnotnou náhradu interiérového a zahradního nábytku, za který byste v obchodě platili tisíce korun.  

Upcyklace palet přináší rozmanitá řešení

Z palet vyrobíte prakticky cokoliv. Od jídelního stolu přes knihovny až po posezení do interiéru i na verandu. Dále například závěsné dekorativní stěny a nástěnné květináče, věšáky nebo odkladače nářadí a úložné prostory. Některá řešení mívají velkou hmotnost a špatně se s nimi manipuluje – to každopádně není nic, co by nevyřešilo přidělání bytelných koleček nebo úchytů.  

Nábytkem upcyklace palet nekončí. Mimo domácnost najdou užitečné místo na zahradě, kde poslouží třeba jako pěstební stoly nebo kompostéry. Velmi oblíbeným výtvorem jsou taky dřevníky a vyvýšené záhony z palet.

Práce s paletami není složitá, přesto ale zabere hodně prostoru a času. Že nemáte ani jedno? Domluvte si nový nábytek se zkušenými truhláři. Stačí, když zadáte poptávku a my vás s nimi zdarma spojíme.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x