24. 9. 2022, aktualizováno 6. 12. 2022

Zajistí vám teplo během chvilky a ty nejlevnější koupíte klidně za tisícovku. Řeč je o elektrických přímotopech. Kdy se vyplatí je pořídit? Kolik vás bude stát jejich provoz a jaké jsou dnes vůbec na trhu možnosti? Sepsali jsme nejdůležitější informace a dáme vám tip na minimalistické přímotopy do zásuvky, které padnou do každého interiéru. 

Elektrický přímotop je zařízení, které vyrábí teplo se 100% účinností. To znamená, že všechnu přijatou elektrickou energii přemění na teplo. Dejte však pozor: přímotop je dobrý sluha, ale zlý pán. Má totiž velkou spotřebu, což při dnešních cenách energií není jen tak. Vytápět s ním celý byt se těžce nevyplatí. Kdy tedy přímotop použít? 

Obecně by měl sloužit jako doplňkový zdroj tepla, například v těchto situacích: 

 • k přitápění před topnou sezónou
 • pro rychlé ohřátí, když přijdete zmrzlí z venku 
 • než se rozehřeje ústřední topení, než zatopíme v kamnech 
 • pro vyhřátí koupelny
 • do málo využívané místnosti (pokoj pro hosty) 

Taky je důležité zmínit, že přímotopy se hodí hlavně do dobře zateplených domů, případně do nízkoenergetických či pasivních staveb. Pokud byste si koupili přímotop do domu, který má velké tepelné ztráty (tedy kterým uniká hodně tepla), vyjde vás jeho provoz extra draho.

Sepsali jsme tipy, jak ušetřit za energie. V kuchyni, koupelně a vůbec celém bytě. Mrkněte na článek

Druhy elektrických přímotopů 

Možná si ještě pamatujete malá přenosná kamínka „Eta-viro“, která dokázala vmžiku vyhřát koupelnu a další prostory. Dnes už je nabídka přímotopů daleko širší, my uvádíme aspoň dva nejčastější typy:

 1. Konvekční přímotopy patří k těm nejznámějším. Jsou skladné, cenově dostupné a mají velký výkon i při malých rozměrech. Taky se vyznačují vysokou dynamikou, což znamená, že začnou hřát velmi rychle. 

  Konvektory, jak se těmto přímotopům taky říká, fungují na principu konvekce: nasávají vzduch z místnosti, ohřívají ho a pak ventilátorem vypouští ven. Právě v tom tkví jejich dvě malé nevýhody: zaprvé víří prach a zadruhé neohřívají místnost „rovnoměrně“. Teplý vzduch, který vypouští, totiž stoupá vzhůru a hromadí se u stropu. 

 1. Sálavé neboli topné panely (či taky infrazářiče) využívají místo konvekce princip sálání: šíří infračervené záření, které dopadá na okolní plochy a mění se na teplo. Nejprve se tedy ohřejí zdi, předměty a osoby v místnosti, a ty pak šíří teplo dál kolem sebe.

  Topné panely tak řeší problém s nerovnoměrnou distribucí tepla. V místnosti můžete mít o 2–3 °C méně než s konvektorem, a přitom budete cítit stejnou tepelnou pohodu. Sálavé panely mají taky nižší energetické nároky.  

  Aby ale dosáhly stejného výkonu jako konvektory, musí mít infrazářiče mnohem větší rozměry. Taky mají nižší dynamiku, takže trvá déle, než začnou hřát. A na rozdíl od konvektorů před nimi nemůže stát žádná překážka, třeba v podobě nábytku, snížila by se jejich účinnost. U topných panelů počítejte i s vyšší pořizovací cenou

Kromě těchto druhů existují například i sálavé přímotopy, což je kombinace právě předchozích dvou typů. Zčásti využívají princip sálání, zčásti konvekci. A pořídit si můžete taky akumulační přímotop, který teplo střádá a funguje i po vypojení z elektřiny. 

Vedle elektrických topidel se pak dělají plynové a naftové přímotopy, ale ty se v domácnostech téměř nevyužívají. 

Kolik stojí přímotop a kolik jeho provoz? 

Ceny elektrických přímotopů se pohybují různě, od pár set až po nižší desítky tisíc. Záleží vždy na typu, příkonu a dostupných funkcích. Nejlevnější jsou konvekční přímotopy, pohybují se v částkách od 500 do 6 000 Kč. Sálavé panely už jsou dražší, zaplatíte za ně cca od 2 000 do 15 000 Kč. Nejdráž pak vychází akumulační přímotopy, jejich cena se může vyšplhat třeba i na 30 000 Kč. 

A co spotřeba? Jak už jsme zmínili, přímotop není zrovna úsporný způsob vytápění celého bytu nebo domu. Jejich příkon (množství energie dodané ze sítě) se pohybuje od 500 do 3000 W. Na kolik vás tedy jeho provoz přijde? To jde snadno vypočítat. Pro ilustraci uvádíme příklad: 
Přímotop s příkonem 2 kW (2000 W), cena elektřiny např. 7 Kč/kWh. Za jednu hodinu, kdy přímotop běží, tedy zaplatíte 14 Kč (2 × 7 = 14). Pokud byste ho zapínali každý den na 12 hodin, bude vás provoz stát 168 Kč (14 × 12 = 168), za měsíc pak zaplatíte celých 5 040 Kč (168 × 30 = 5 040).

Dá se s přímotopem ušetřit? 

To objasňují energetičtí specialisté z V-systém elektro.

„Je třeba brát v úvahu jak náklady provozní, tak i pořizovací. Pokud máte dobře zateplený dům, správně pracujete s moderními funkcemi přímotopů (např. možnost programování), pak i jejich provoz bude ekonomický. Úspora spočívá v nízké pořizovací ceně. Úspornější systémy, jako je např. tepelné čerpadlo, stojí totiž daleko víc a návratnost investice může dokonce překročit životnost takového systému. Z hlediska úspor se tady nevyplatí.“

Nadčasové přímotopy  

Potřebujete si doma občas přitopit, ale nechcete zařízení, které bude v interiéru jako pěst na oko? Pak by se vám mohly líbit přímotopné panely VP12 od firmy V-systém elektro. Jsou minimalistické, kompaktní a skvěle zapadnou i do malých místností. Navíc je na ně záruka 5 let.  Dodávají se s kabelem a zástrčkou, takže je stačí zapojit do zásuvky

Přímotop VP12 se dá namontovat na zeď díky jednoduchému držáku, který je součástí dodávky. Anebo může sloužit jako přenosný zdroj tepla, stačí využít k tomu určený stojánek. Mít takový přímotop v koupelně po horké sprše není vůbec k zahození, co myslíte? 
U panelů od V-systém elektro se navíc nemusíte bát zmíněného víření a přepalování prachu. Přímotopy mají totiž omezenou povrchovou teplotu (na 65 °C) a dobře vyvážený poměr velikosti a výkonu (k přepalování prachu dochází právě u zařízení, která mají příliš velký výkon v příliš malém „těle“).

Otázky na závěr?

Pojďme si teď udělat krátkou rekapitulaci toho nejdůležitějšího o přímotopech. Podíváme se i na některé záludné otázky:  

Jaký je rozdíl mezi přímotopem a konvektorem?

Konvektor je typ elektrického přímotopu. Funguje na principu konvekce, což znamená, že nasává vzduch z místnosti, ohřívá ho a pak vypouští zpět do místnosti. 

Jaký je nejlepší přímotop?

To záleží na vašich požadavcích: přímotopů je velká spousta. Liší se velikostí, výkonem, možnostmi umístění a samozřejmě cenou. Rozhodující je, jestli si s ním chcete přitápět každý den celou sezónu (pak budete hledat ten, který je nejúspornější), nebo ho zapnete jen párkrát do měsíce, když přijdete třeba z lyží (sáhnete spíš po takovém, co vás nejrychleji ohřeje). Proto pro každého znamená nejlepší přímotop něco jiného.

Kam umístit přímotop?

Přímotop dejte tam, kde si potřebujete přitápět. Dnes si můžete vybrat mezi topidly montovanými na zeď a přenosnými přímotopy. Ty díky stojánku snadno postavíte tam, kam zrovna chcete.

Kolik elektřiny spotřebuje přímotop?

Příkon přímotopů se pohybuje od 500 do 3000 W a na vyhřátí jednoho m³ počítejte tak 30–50 W.

Občas je potřeba zavolat elektrikáře

Pokud si pořídíte přímotop s připojením přímo do zásuvky, nemusíte nic řešit. Opačný případ nastává, když máte přímotop pouze s kabelem, který je třeba nejdřív zapojit do instalační krabičky. Jde o složitější úkon a bez potřebné kvalifikace a zkušeností se do něj nepouštějte. Raději poptejte elektroinstalační firmu – celou řadu jich najdete v naší databázi. Vůbec nejjednodušší je zadat bezplatnou poptávku. My vám pak najdeme vhodnou firmu z vašeho okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x