Bič na poctivé řemeslníky.

Povinnost evidovat tržby elektronicky se v příštím roce zřejmě rozšíří i na řemeslníky. Někteří jejich zástupci se zavedení EET nebrání. Zvýšenou administrativní zátěž jsou ochotni snášet za podmínky, že z trhu odstraní nekalou konkurenci.

Sněmovna v pátek 7. 6. 2019 na pátý pokus schválila rozšíření elektronické evidence tržeb. Nově se EET bude týkat téměř všech podnikatelů a živnostníků. Někteří však dostanou výjimku. Novela teď míří do Senátu a ten ji nejspíš vrátí zpátky do dolní komory. Očekává se, že senátoři zákon zamítnou, oznámili to už zástupci hnutí Starostové a nezávislí i ODS, tedy dvou nejsilnějších senátních klubů. Poslanci tak zřejmě o návrhu budou hlasovat ještě jednou. Povinnost evidovat své tržby elektronicky na řemeslníky a další podnikatele dopadne půl roku poté, co novelu podepíše prezident.

Poslední kapka

Rozšíření EET může být pomyslnou poslední kapkou, kvůli které možná skončí instalatéři nebo další různí řemeslníci. Někteří si řeknou, že to nemají zapotřebí a ukončí podnikání. S EET se pojí jak pořizovací náklady, tak další, jako třeba papír, poplatek za internetové připojení a různé aktualizace. To může být zátěží pro starší generace lidí. Rozšíření evidence nepřinese do státní kasy takový daňový výnos jako první dvě vlny.

ANO je spokojeno

„Je to dobrá zpráva pro narovnání podnikatelského prostředí. Bude platit
pro všechny bez rozdílu. Zavádíme nový off-line režim pro ty nejmenší,“
pochvalovala si schválení ministryně financí Alena Schillerová.

Drahý pořádek

„Pokud má EET sloužit k tomu, že nastane pořádek a budou se kontrolovat ti, kteří tržby neevidují, tak je to jenom dobře,“ říká viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. Ten zároveň stojí v čele Cechu obkladačů, který má v Česku přes devadesát členů. „Řemeslo je o cenách. Náš člen, který odvádí daně, může udělat koupelnu třeba za 28 tisíc. Jiný ale přijde a řekne, že to bez dokladu udělá o šest tisíc levněji,“ uvádí Pommer.

Podobný názor má na rozšíření EET také Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „Je to jedna z možných cest, která může narovnat tržní prostředí, a to zejména v oblastech podnikání, kde nebývají některé zákonné povinnosti bohužel zcela dodržovány,“ míní místopředseda asociace Zdeněk Tomíček, který po odchodu Karla Havlíčka na ministerstvo průmyslu podnikatelskou organizaci dočasně vede.

Bez kontroly

Zástupci firem nebo opoziční poslanci však zároveň varují, že kontrola nepoctivých řemeslníků bude obtížná. „Často se jedná o drobné služby poskytované v domácnostech, kde jsou kontroly nemožné nebo z hlediska procesní ekonomie zcela nehospodárné,“ upozorňuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Zástupci Generálního finančního ředitelství nedávno připustili, že u některých profesí nebude snadné provádět kontrolní nákupy a trestat ty, kteří zákazníkovi nevydají účtenku. V takových případech chce finanční správa nepoctivé podnikatele odhalit tak, že porovná zaslaná data z EET s údaji, které berním úředníkům posílají ostatní podnikatelé z oboru.

A co si o další vlně EET myslíte vy?

Dejte nám vědět prosím v naší krátké anketě. O výsledky se brzy podělíme zde na blogu, ale hlavně nám pomohou připravit řešení, které dopady EET na vaše podnikání zminimalizují.

Sdílet článek
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Petra Jadrná
Host
Petra Jadrná

No, co na to říci, jsem také jedna z těch, kterých se bude tahle vlna EET týkat a obávám se, že je to pro mě konečná. Prostě malý český poctivý řemeslníci jdou s tímhle úplně ze hry. Takhle doba nahrává velkým korporacím a to je špatně 🙁