Tsunami v podobě EET dopadne za pár měsíců i na řemeslníky. Pokud nechcete přestat s podnikáním, nelze se mu vyhnout. Je zde však odborný portál NejŘemeslníci, který pro vás připravil kuchařku – návody, rady, tipy, doporučení – jež vám pomohou proplout rozbouřenými vodami. Pokud i tak nebudete znát odpověď na rodící se otázky, ptejte se. Stojíme na vaší straně a budeme rádi, když po rozjezdu EET, budete spokojeni vy, i vaši zákazníci.

CO, KDY, KDE, KDO?

CO – 3. a 4. etapa EET

KDY – 1. května 2020. Od tohoto data tak podléhají evidenční povinnosti všechny evidované tržby bez ohledu na to, z jaké činnosti pocházejí

KDE – v celé České republice

KDO – všichni živnostníci

Novelu zákona o evidenci tržeb schválili v září poslanci, následně ji podepsal prezident Miloš Zeman a začátkem října vyšla ve Sbírce zákonů. Proto je jasné, že se nová povinnost dotkne zemědělců, pekařů, cukrářů, řezníků, právníků, účetních, lékařů, kadeřnic, opravářů a především vás – řemeslníků.

Ministryně financí Alena Schillerová byla po schválení novely přesvědčena, že opozice nemá se svým návrhem k Ústavnímu soudu šanci. „Pátek třináctého je nešťastný den pro živnostníky. Není to ale konec, budeme bojovat dál. My považujeme EET za něco naprosto špatného, co dopadá na ty nejmenší podnikatele,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. V pátek 13. září hlasovalo pro novelu 104 ze 189 ve Sněmovně přítomných poslanců.

Proč tomu živnostníci nevěří?

„Elektronická evidence tržeb je jedním z nejvýznamnějších daňových opatření a zároveň nejdůležitějším krokem k nápravě podnikatelského prostředí v naší novodobé historii. Férové prostředí je takové, kde mají všichni stejné podmínky a ve kterém řádné plnění povinností neznamená konkurenční nevýhodu. A právě proto je evidence tržeb od počátku koncipována jako plošné opatření, které se vztahuje na hotovostní tržby napříč naší ekonomikou. Zkušenosti z téměř tří let provozu v prvních dvou vlnách dokládají, že se není čeho obávat. EET je moderní a plně automatizovaný způsob komunikace mezi podnikateli a Finanční správou, který podnikatelům přináší řadu konkrétních výhod a jehož zavedením se Česká republika zařadila mezi bezmála dvacítku evropských zemí, ve kterých již některá forma evidence hotovostních tržeb funguje,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Dobrá zpráva hned na začátku: Jako kompenzaci nákladů spojených s pořízením pokladního zařízení je poplatníkům daně z příjmů fyzických osob umožněno uplatnit jednorázovou slevu na dani, a to nejvýše do částky kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka). Maximálně však 5000 Kč. Tuto slevu si mohou tito poplatníci uplatnit ve zdaňovacím období, ve kterém poprvé zaevidovali tržbu, kterou měli podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

Ne všechny platby podléhají EET:

• platební kartou, a to nejen online transakcí provedenou např. prostřednictvím platební brány, ale rovněž platební kartou prostřednictvím platebních terminálů

• převodem z účtu na účet

• složením hotovosti na účet v bance

• inkasem

• barterem

Koho se evidence tržeb týká?

Povinnost evidovat tržby má poplatník, který přijímá „evidované tržby“. Evidovanou tržbou je platba uskutečněná na území České republiky ve formě hotovosti, šeku, směnky nebo jiného obdobného způsobu a která zároveň zahrnuje příjem z podnikatelské činnosti. Evidenci tržeb nepodléhají platby realizované platební kartou, převodem z účtu na účet, inkasem a vkladem hotovosti na účet. V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu, nález ÚS ze dne 12. prosince 2017 sp. zn. Pl. ÚS 26/16, se povinnost evidovat tržby od 1. 3. 2018 nevztahuje na platby kartou, a to nejen na online transakce prováděné např. prostřednictvím platební brány, ale rovněž na platby kartou prostřednictvím platebních terminálů. Poplatníci, kteří měli povinnost evidovat tržby uskutečněné platební kartou před 1. 3. 2018, mohou v evidování pokračovat dobrovolně i po 1. 3. 2018 a nemusí tak měnit dosavadní nastavení svých pokladních systémů.

Ten, kdo nepřijímá tržby v hotovosti, toho se EET netýká. Záměrem evidence tržeb je evidence všech tržeb v hotovosti, poukázkami (typicky stravenkami) a dalšími obdobnými způsoby. Naopak přímé platby z účtu na účet evidenci tržeb nepodléhají. V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu, nález ÚS ze dne 12. prosince 2017 sp. zn. Pl. ÚS 26/16, se povinnost evidovat tržby od 1. 3. 2018 nevztahuje také na platby kartou, a to nejen na online transakce prováděné např. prostřednictvím platební brány, ale rovněž na platby kartou prostřednictvím platebních terminálů.

Sdílet článek