Poslanci rozhodli, že elektronická evidence tržeb pro všechny vlny bylo odloženo do konce roku 2020. Jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln, tedy velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování, tak subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května, začnou evidovat své tržby až 1. ledna 2021.

Návrh Schillerové má usnadnit situaci i podnikatelům, jichž se elektronická evidence doposud netýkala. Patří mezi ně právníci, lékaři či řemeslníci z různých oborů, pro něž měla povinnost platit od 1. května. Nově tak budou muset informace o svých tržbách posílat finanční správě rovněž až od ledna příštího roku.

„Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. „Ti, co již tržby evidovali, získají čas na případné aktualizace certifikátů. Ti, kteří měli začít evidovat v poslední vlně, budou mít více času na přípravu,“ dodává Alena Schillerová.

Elektronická evidence tržeb byla původně pozastavena zvláštním zákonem Ministerstva financí přijatým Poslaneckou Sněmovnou 24. března, a to na období tří měsíců po skončení nouzového stavu. To by v současnosti znamenalo start EET 19. srpna 2020. Novela tohoto zákona, která odklad prodlužuje do 1. ledna 2021, prošla Poslaneckou sněmovnou. Živnostníci tak po dokončení legislativního procesu této novely získají o dalších bezmála pět měsíců navíc.


Sdílet článek