7. 6. 2021, aktualizováno 13. 6. 2023

Dřevostavby jsou v Česku zase o něco oblíbenější. Vždyť každý 6. dům postavený v roce 2020 měl konstrukci právě ze dřeva. Možná se za tím skrývá rychlost výstavby, možná něco jiného. Ať tak či tak, jedno je jisté: dřevostavby mají tolik výhod, že stojí za to jim věnovat pozornost.

Už dávno neplatí, že dřevostavba = jedině srub nebo roubenka. Jde totiž o jakoukoliv stavbu, která má konstrukci ze dřeva. A někdy si toho ani nemusíte všimnout. Typů dřevostaveb je celá řada a navzájem se liší právě konstrukcí. Pojďme si představit alespoň dvě z nich, se kterými se u nás setkáte nejčastěji.

Statistiky rodinných domů v ČR 2020. Každý 6. dům je dřevostavba.
Zdroj: alfahaus.cz

Montované dřevostavby aneb Jak bydlet už za měsíc

Právě pro tento typ konstrukce jsou dřevostavby tak opěvované. Jejich princip totiž spočívá v montáži panelů, které se na stavbu přivezou už předpřipravené z výrobní haly. Hrubá stavba je tak hotová do týdne. Pak následují další práce jako opláštění, izolace, položení podlah… A protože ve dřevostavbě nejde používat mokré procesy (vlhkost by se dostala do konstrukce), uplatňují se tu prvky suché výstavby. Pro vás to má jedno významé plus: nemusíte čekat, až stavba vyschne, a do měsíce se můžete nastěhovat.

Lehký rámový skelet: favorit roku 2020

Podle anglického názvu se této konstrukci někdy říká two by four. Skládá se totiž ze sloupků o rozměrech 2 × 4 palce, což je v našich zeměpisných šířkách asi 5 × 10 cm. V roce 2020 se tento typ konstrukce použil hned u 82 % všech dřevostaveb.

Lehký rámový skelet má jednu velkou výhodu: i v průběhu stavby nosné konstrukce ještě můžete měnit dispozici a polohu otvorů.

Další výhody dřevěných konstrukcí

Rychlost výstavby je určitě tím největším přínosem dřevostaveb, ale rozhodně ne jediným. Za zmínku stojí taky fakt, že si v nich užijete ticho. Dřevo má totiž dobré akustické vlastnosti, a když ho doplníte ještě o minerální izolaci a sádrokartonové desky, máte o klid postaráno.

Dřevostavbu můžete navíc začít stavět kdykoli během roku. (Pokud už máte hotovou základovou desku.) Dřevěné konstrukce jsou totiž daleko méně závislé na počasí než zděné domy.

Dřevo si rozumí se sádrokartonem

Jak už jsme zmínili, u dřevostaveb se nepoužívají mokré procesy. Z čeho pak tedy udělat stěny, podlahy a stropy? Jedním z řešení je sádrokarton, materiál typický pro suchou výstavbu. Do dřevostaveb se hodí hlavně kvůli své nízké hmotnosti, protože konstrukci zatíží jen nepatrně. Proto ho s klidem můžete využít na montáž podlahy v patře, k zaklopení minerální izolace při zateplování, k obložení trámů v podkroví nebo k vystavění zajímavého sádrokartonového podhledu. Obzvlášť vhodný je protipožární sádrokarton s vysokou odolností vůči ohni.

Pokud plánujete dřevostavbu a potřebujete poradit s výběrem materiálů, neváhejte se obrátit na tým našich technických specialistů. Připraví vám dokonce bezplatnou kalkulaci. Anebo si rovnou najměte řemeslníka či firmu a práci nechte na nich!

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x