5. 9. 2023, aktualizováno 25. 6. 2024
Dá se v době rostoucích cen bydlet opravdu levně? Řešení nabízí dotace z programu MŽP s názvem Nová zelená úsporám. Výhodně díky ní zateplíte, obstaráte tepelné čerpadlo nebo si třeba necháte namontovat fotovoltaiku. O příspěvek z NZÚ můžete žádat jak při rekonstrukci, tak během projektování novostavby. Stačí k tomu splnit pár jednoduchých požadavků.
Program NZÚ běží s menšími změnami už od roku 2014. V září 2023 pak odstartovala nová „vlna“ s ještě širší nabídkou dotací.
Jaké změny v dotacích přinesla další NZÚ
Nová verze zpřístupnila dotace pro další skupiny žadatelů, hlavně v rámci bytových domů, dále výrazně zjednodušila administraci žádostí a k lepšímu se změnila i výše dotací na zateplení. Navíc přibyla možnost vyměnit starý plynový kotel za tepelné čerpadlo. Novinkou je taky zdroj dotačních financí – NZÚ využívá Modernizační fond Evropské Unie.
Volba dotovaných opatření je jenom na vás
V oblasti rodinných domů je výběr podpory opravdu široký. Můžete si zvolit kompletní zateplení včetně výměny oken přes systémy na využití dešťovky a odpadu až po instalaci dobíjecích stanic pro auto. K rychlé orientaci v dotační nabídce poslouží jednoduchá tabulka:
Typ dotace pro rodinný dům | Maximální částka |
---|---|
Zateplení | 950 000 Kč |
Zelená střecha | 100 000 Kč |
Využití tepla z odpadní vody | 50 000 Kč |
Kotle, kamna a tepelná čerpadla | 140 000 Kč |
Fotovoltaické systémy* | 200 000 Kč |
Novostavba | 535 000 Kč |
Dešťovka – dešťová a odpadní voda | 105 000 Kč |
Příprava teplé vody, solární ohřev | 60 000 Kč |
Ekomobilita | 15 000 Kč |
Řízené větrání s rekuperací | 105 000 Kč |
Dotační bonusy | 121 000 Kč |
* Pokud nebudete kombinovat fotovoltaiku se zateplením, bude příspěvek na FVE nižší, ve výši 160 Kč
Bytové domy se taky řeší individuálně a mají v podstatě stejné možnosti úprav jako domy rodinné. O dotační příspěvky tu nejčastěji žádají SVJ a bytová družstva, obce, veřejná správa a příspěvkové organizace. Výše dotací se oproti rodinným domům samozřejmě liší a může sahat řádově až do milionů Kč. Žádosti lze podávat od 19. 9. 2023.
Kdy máte nárok na dotaci
K úspěšné žádosti o příspěvek potřebujete splnit pár podmínek. Jakožto oprávnění žadatelé musíte stávající rodinný dům vlastnit, být stavebníkem nového domu, nebo nabyvatelem domu (= ten, kdo během 2 let od kolaudace nebo udělení souhlasu s užíváním převedl do svého vlastnictví dům od 1. vlastníka). Šanci mají dokonce i zájemci o koupi nové stavby.
Samotná stavba pak musí splnit definici rodinného domu. Její přesné znění najdete v dokumentu Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory v kapitole č. 12. Ve sporných případech pomůže se stanovením kategorie stavby Státní fond životního prostředí ČR.
Základní příspěvek bez bonusů tvoří maximálně 50 % přímých realizačních výdajů. Musíte proto počítat s tím, že zbytek zaplatíte z vlastní kapsy. Zpočátku si všechny náklady platí žadatel sám a peníze dostane na účet až po ukončení a řádném doložení podporovaných opatření. Výjimkou je komplexní zateplení v rámci programu ‚‚Oprav dům po babičce‘‘ – tady získáte finanční obnos předem, a k tomu si můžete sjednat výhodný úvěr u stavebních spořitelen.
Pokud požadujete dotaci na víc než jedno opatření, můžete je samozřejmě kombinovat v rámci jedné žádosti. Důležité je nečerpat současně peníze z jiných fondů a nástrojů EU nebo národních veřejných prostředků. Došlo by tím k nedovolenému dvojímu financování a příspěvek NZÚ nedostanete.
Jak se žádostí o dotaci postupovat
Než se pustíte do vyplňování a papírování, ujistěte se, že je pro vás daná podpora výhodná. Každý projekt totiž musíte přesně přizpůsobit požadavkům dotačního programu. Pokud se rozhodnete pro podání žádosti a splňujete veškeré podmínky, čeká vás několik důležitých kroků:
- Připravte si všechny potřebné dokumenty a přílohy. Odevzdávají se sice výhradně online skrze Agendový informační systém SFŽP ČR, ale papírové originály si radši uschovejte.
- Opatřete si Identitu občana. Jde o elektronickou identifikaci pro bezpečné ověření totožnosti.
- Vyplňte žádost o dotaci online. Po doručení kontroluje Státní fond životního prostředí ČR její formální správnost i splnění technických požadavků projektu. Pokud najde nedostatky, dá vám časovou lhůtu na jejich odstranění.
- Počkejte na schválení podpory. Když všechno proběhne hladce, přijde vám na e-mail akceptační dopis. Od té chvíle vám běží určitá lhůta na provedení a doložení podpořených opatření. S pracemi ale můžete začít už před podáním žádosti.
- Zajistěte si technický dozor. Během realizace zateplení nutně potřebujete přítomnost odborného dozoru. Ten musí být nezávislý na realizační firmě, správně by se nemělo jednat ani o nikoho příbuzného nebo blízkou osobu.
- Doložte provedené opatření. Po dokončení prací odešlete dokumenty a doklady o realizaci opět v digitální podobě.
Čekejte na dotaci. V případě, že ministr životního prostředí vydá kladné rozhodnutí, přijde vám daná částka na účet. Podporu dostanete buď po doložení realizace, nebo zálohově.
Neuspěchejte výběr dodavatele a materiálů
Věnujte pozornost volbě realizační firmy, použitým výrobkům i materiálům. Nesnažte se ušetřit za cenu nekvalitního zpracování a spolehněte se na ověřené řemeslníky. S výběrem materiálů a technologií pro zateplení, zelené střechy nebo novostavby rádi pomůžou naši techničtí specialisté.
Ohledně rekuperace, fotovoltaiky a tepelných čerpadel vám poradí odborníci z firmy V-systém. Nejen, že pomůžou vybrat nejvhodnější konstrukční řešení, ale navíc za vás vyřídí i žádost o dotaci.
Získejte k dotaci vysoký bonus
K základní podpoře se váže i řada zajímavých bonusů. Pokud vaše žádost zahrnuje víc podporovaných opatření, máte nárok na kombinační bonus. Ten pro vás znamená 10 000 Kč za každé další opatření.
Výhody se týkají i vybraných krajů a regionů. Specifické oblasti se uvádějí v Akčním plánu Strategie regionálního rozvoje 2021+ a řadí se k nim taky Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Žadatelé z těchto lokalit dostanou 10% bonus z celkové podpůrné částky (bez ostatních bonusů).
Pokud budete žádat o příspěvek na zateplení či novostavbu, můžete navíc získat až 30 000 Kč za environmentálně šetrné řešení projektu. Co to znamená? Speciální kalkulační nástroj zhodnotí, jaký dopad mají provedená opatření na životní prostředí, a podle toho vám přidělí body. Čím víc bodů, tím větší bonus získáte.
NZÚ myslí i na opravu starých domů
Nově přichystanou součástí programu NZÚ je dotace s názvem Oprav dům po babičce. Ta má za úkol přispívat výhradně k rekonstrukci starých rodinných domů a rekreačních objektů. Na dotaci dosáhnou všichni ekonomicky aktivní vlastníci (fyzické osoby nepodnikající) starších nemovitostí, kteří dům plánují využít k trvalému bydlení. Nově můžou vlastnit i další nemovitost (nebo v ní mít podíl), ve které „přečkají“ období rekonstrukce. Příspěvek lze ovšem získat jenom na jednu nemovitost a příjem žádostí odstartoval 26. 9. 2023.
Oproti standardním dotacím se tu peníze čerpají v zálohách ještě před dokončením projektu. Hlavní podmínkou je realizovat na stávajícím objektu optimální zateplení nebo na místě starého domu postavit nový, který bude splňovat požadované parametry. Obecně je třeba podniknout komplexní renovaci, díky níž bude objekt zařazen do klasifikační třídy energetické náročnosti budovy B (velmi úsporná).
Na komplexní zateplení můžete získat až 1 milion Kč, další příspěvky jsou pak určené na ostatní úsporná opatření: fotovoltaiku, výměnu zdroje tepla, ohřev vody apod. I tady zůstávají kombinační bonusy a navíc můžete získat 50 tisíc Kč na každé nezaopatřené dítě.
Spolupráce MŽP a SFŽP ČR na programu Oprav dům po babičce navíc přinesla skvělou novinku – na spolufinancování všech úsporných opatření pro letošek nabízí sjednání výhodného úvěru. Ten zájemcům zprostředkují banky a stavební spořitelny s licencí ČNB.
Jednodušší opatření podporuje NZÚ Light
Kromě standardní NZÚ existuje taky verze Light. Ta zahrnuje dotaci na snadno proveditelná opatření pro invalidní důchodce, seniory a příjemce příspěvků na bydlení. V roce 2023 podpořil tento program na 50 000 žadatelů a úspěch mělo i letošní jarní kolo, které se zastavilo v květnu kvůli vyčerpání přidělených financí.
Nové kolo NZÚ Light 2024 navíc přineslo jedno podstatné rozšíření – o dotaci můžou zažádat i domácnosti, které pobírají příspěvky na dítě, nebo přídavky na bydlení. Další vlna NZÚ Light startuje už 25. června, a to s několika změnami. Víc jsme pro vás o programu Light napsali v článku.
Nevíte, která dotace je pro vás ta pravá? Poradí vám chytrý průvodce. Během chvilky zjistíte, na co máte nárok a jak postupovat při podávání jednotlivých žádostí.
Práci nechte na odbornících
Některá opatření NZÚ lze provádět i svépomocí, nicméně vždycky je lepší obrátit se na zkušené specialisty. Jsou dokonce instalace, kde dotační podmínky přímo vyžadují zásah profesionálů. Navíc se po dokončení prací nevyhnete ani odbornému posudku, bez kterého nárok na dotaci padá. Firmy na montáž technologií a veškeré stavební úpravy najdete u nás. Stačí si vybrat podle ověřeného hodnocení předchozích zákazníků a zadat bezplatnou poptávku.
Můžu využít dotací pro firemní budovu?
Hezký den,
dotace by se měla vztahovat i na firemní budovy. Podmínky se však liší u jednotlivých dotačních titulů např. Oprav dům po babičce na firemní budovu nelze uplatnit.
S pozdravem,
Tomáš z týmu NejŘemeslníci.cz
Dobry den, v pripade dotace Oprav dum po babicce je možné využit na rekreační budovu, ve které nemam trvaly pobyt a dlouhodobě trvale pobývam? Pokud je zapotřebí změna trvalého bydliste, je nutné před podáním žádosti byt přihlášenen k trvalému bydlišti v objektu 24m jako v případě NZU? Dekuji predem.
Dobrý den, doporučujeme zadat dotaz přímo na webu NZÚ, tady je odkaz na formulář zde . Držíme palce!
Tomáš z týmu NejŘemeslníci.cz