5. 9. 2023, aktualizováno 26. 9. 2023

Dá se v době rostoucích cen bydlet opravdu levně? Řešení nabízí dotace z programu MŽP s názvem Nová zelená úsporám. Výhodně díky ní zateplíte, obstaráte tepelné čerpadlo nebo si třeba necháte namontovat fotovoltaiku. O příspěvek z NZÚ můžete žádat jak při rekonstrukci, tak během projektování novostavby. Stačí k tomu splnit pár jednoduchých požadavků.

Program NZÚ běží s menšími změnami už od roku 2014. Současné podmínky ovšem končily k 30. červnu 2023 a následovala krátká provozně-technická přestávka. Dobrá zpráva je, že letošním zářím odstartoval dotační program znova, a to s trochou pozitivních změn.

Jaké změny v dotacích přinese letošní rok

Nová verze slibuje zpřístupnit dotace pro další skupiny žadatelů, hlavně v rámci bytových domů, dále výrazné zjednodušení administrace žádostí a k lepšímu se má změnit i výše dotací na zateplení. Navíc přibude možnost vyměnit starý plynový kotel za tepelné čerpadlo. Novinkou je taky zdroj dotačních financí – využívat se bude Modernizační fond Evropské Unie.

Volba dotovaných opatření je jenom na vás

V oblasti rodinných domů je výběr podpory opravdu široký. Můžete si zvolit kompletní zateplení včetně výměny oken přes systémy na využití dešťovky a odpadu až po instalaci dobíjecích stanic pro auto. K rychlé orientaci v dotační nabídce poslouží jednoduchá tabulka:

Typ dotace pro rodinný důmMaximální částka
Zateplení950 000 Kč
Zelená střecha100 000 Kč
Využití tepla z odpadní vody50 000 Kč
Kotle, kamna a tepelná čerpadla140 000 Kč
Fotovoltaické systémy200 000 Kč
Novostavba535 000 Kč
Dešťovka – dešťová a odpadní voda105 000 Kč
Příprava teplé vody, solární ohřev60 000 Kč
Ekomobilita15 000 Kč
Řízené větrání s rekuperací105 000 Kč
Dotační bonusy121 000 Kč

Bytové domy se taky řeší individuálně a mají v podstatě stejné možnosti úprav jako domy rodinné. O dotační příspěvky tu nejčastěji žádají SVJ a bytová družstva, obce, veřejná správa a příspěvkové organizace. Výše dotací se oproti rodinným domům samozřejmě liší a může sahat řádově až do milionů Kč. Žádosti lze podávat od 19. 9.

Kdy máte nárok na dotaci

K úspěšné žádosti o příspěvek potřebujete splnit pár podmínek. Jakožto oprávnění žadatelé musíte stávající rodinný dům vlastnit, být stavebníkem nového domu, nebo nabyvatelem domu (= ten, kdo během 2 let od kolaudace nebo udělení souhlasu s užíváním převedl do svého vlastnictví dům od 1. vlastníka). Šanci mají dokonce i zájemci o koupi nové stavby.

Samotná stavba pak musí splnit definici rodinného domu. Její přesné znění najdete v dokumentu Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory v kapitole č. 12. Ve sporných případech pomůže se stanovením kategorie stavby Státní fond životního prostředí ČR.

Základní příspěvek bez bonusů tvoří maximálně 50 % přímých realizačních výdajů. Musíte proto počítat s tím, že zbytek zaplatíte z vlastní kapsy. Zpočátku si všechny náklady platí žadatel sám a peníze dostane na účet až po ukončení a řádném doložení podporovaných opatření. Výjimkou je komplexní zateplení – tady získáte finanční obnos předem, a k tomu si můžete sjednat výhodný úvěr u stavebních spořitelen

Pokud požadujete dotaci na víc než jedno opatření, můžete je samozřejmě kombinovat v rámci jedné žádosti. Důležité je nečerpat současně peníze z jiných fondů a nástrojů EU nebo národních veřejných prostředků. Došlo by tím k nedovolenému dvojímu financování a příspěvek NZÚ nedostanete.

Jak se žádostí o dotaci postupovat

Než se pustíte do vyplňování a papírování, ujistěte se, že je pro vás daná podpora výhodná. Každý projekt totiž musíte přesně přizpůsobit požadavkům dotačního programu. Pokud se rozhodnete pro podání žádosti a splňujete veškeré podmínky, čeká vás několik důležitých kroků:

  • Připravte si všechny potřebné dokumenty a přílohy. Odevzdávají se sice výhradně online skrze Agendový informační systém SFŽP ČR, ale papírové originály si radši uschovejte.
  • Opatřete si Identitu občana. Jde o elektronickou identifikaci  pro bezpečné ověření totožnosti.
  • Vyplňte žádost o dotaci online. Po doručení kontroluje Státní fond životního prostředí ČR její formální správnost i splnění technických požadavků projektu. Pokud najde nedostatky, dá vám časovou lhůtu na jejich odstranění.
  • Počkejte na schválení podpory. Když všechno proběhne hladce, přijde vám na e-mail akceptační dopis. Od té chvíle vám běží určitá lhůta na provedení a doložení podpořených opatření. S pracemi ale můžete začít už před podáním žádosti.
  • Zajistěte si technický dozor. Během realizace zateplení nutně potřebujete přítomnost odborného dozoru. Ten musí být nezávislý na realizační firmě, správně by se nemělo jednat ani o nikoho příbuzného nebo blízkou osobu.  
  • Doložte provedené opatření. Po dokončení prací odešlete dokumenty a doklady o realizaci opět v digitální podobě.

Čekejte na dotaci. V případě, že ministr životního prostředí vydá kladné rozhodnutí, přijde vám daná částka na účet. Podporu dostanete buď po doložení realizace, nebo zálohově.

Neuspěchejte výběr dodavatele a materiálů

Věnujte pozornost volbě realizační firmy, použitým výrobkům i materiálům. Nesnažte se ušetřit za cenu nekvalitního zpracování a spolehněte se na ověřené řemeslníky. S výběrem materiálů a technologií pro zateplení, zelené střechy nebo novostavby rádi pomůžou naši techničtí specialisté.

Ohledně rekuperace, fotovoltaiky a tepelných čerpadel vám poradí odborníci z firmy V-systém. Nejen, že pomůžou vybrat nejvhodnější konstrukční řešení, ale navíc za vás vyřídí i žádost o dotaci.

Získejte k dotaci vysoký bonus

K základní podpoře se váže i řada zajímavých bonusů. Pokud vaše žádost zahrnuje víc podporovaných opatření, máte nárok na kombinační bonus. Ten pro vás znamená 10 000 Kč za každé další opatření.  

Výhody se týkají i vybraných krajů a regionů. Specifické oblasti se uvádějí v Akčním plánu Strategie regionálního rozvoje 2021+ a řadí se k nim taky Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Žadatelé z těchto lokalit dostanou 10% bonus z celkové podpůrné částky (bez ostatních bonusů).

Pokud budete žádat o příspěvek na zateplení či novostavbu, můžete navíc získat až 30 000 Kč za environmentálně šetrné řešení projektu. Co to znamená? Speciální kalkulační nástroj zhodnotí, jaký dopad mají provedená opatření na životní prostředí, a podle toho vám přidělí body. Čím víc bodů, tím větší bonus získáte. 

NZÚ myslí i na opravu starých domů

Nově chystanou součástí programu NZÚ je dotace s názvem Oprav dům po babičce. Ta má přispět výhradně k rekonstrukci starých rodinných domů a rekreačních objektů. Na dotaci dosáhnou všichni ekonomicky aktivní vlastníci (fyzické osoby nepodnikající) starších nemovitostí, kteří dům využívají k trvalému bydlení. Příspěvek lze získat jenom na jednu nemovitost a příjem žádostí startuje 26. 9.

Oproti standardním dotacím se tu peníze čerpají v zálohách ještě před dokončením projektu. Hlavní podmínkou je realizovat na stávajícím objektu optimální zateplení nebo na místě starého domu postavit nový, který bude splňovat požadované parametry. Obecně je třeba podniknout komplexní renovaci, díky níž bude objekt zařazen do klasifikační třídy energetické náročnosti budovy B (velmi úsporná).

Na komplexní zateplení můžete získat až 1 milion Kč, další příspěvky jsou pak určené na ostatní úsporná opatření: fotovoltaiku, výměnu zdroje tepla, ohřev vody apod. I tady zůstávají kombinační bonusy a navíc můžete získat 50 tisíc Kč na každé nezaopatřené dítě.

Jednodušší opatření podpoří NZÚ Light

Kromě standardní  NZÚ existuje taky verze Light. Ta zahrnuje dotaci na snadno proveditelná opatření pro invalidní důchodce, seniory a příjemce příspěvků na bydlení.  Víc jsme pro vás o programu Light napsali v článku.

Nevíte, která dotace je pro vás ta pravá? Poradí vám chytrý průvodce. Během chvilky zjistíte, na co máte nárok a jak postupovat při podávání jednotlivých žádostí.

Práci nechte na odbornících

Některá opatření NZÚ lze provádět i svépomocí, nicméně vždycky je lepší obrátit se na zkušené specialisty. Jsou dokonce instalace, kde dotační podmínky přímo vyžadují zásah profesionálů. Navíc se po dokončení prací nevyhnete ani odbornému posudku, bez kterého nárok na dotaci padá. Firmy na montáž technologií a veškeré stavební úpravy najdete u nás. Stačí si vybrat podle ověřeného hodnocení předchozích zákazníků a zadat bezplatnou poptávku.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Belinda
Belinda
19 dní před

Můžu využít dotací pro firemní budovu?

2
0
Přidejte svůj názor.x