Domov na míru

Rozhodli jste se pro koupi nebo pronájem svého nového místa pro bydlení a nevíte, jak na to? Nebo teprve rozvažujete, zda si máte svůj domov koupit či pronajmout? Na jaké faktory je třeba brát ohled, než se definitivně rozhodnete, kde chcete žít? S tím vším vám poradí článek od expertů z webu Videobydleni.cz

Lokalita

Jednou z nejdůležitějších částí výběru bytu či domu je právě jeho lokace. Zkuste si nejprve zjistit vše o místě, kde se byt nachází. Hlavně, jestli je dobře dostupný hromadnými prostředky i autem a kolik vás případně bude stát doprava z bytu do práce a zpět. Abyste ve výsledku nedali za dojíždění více peněz, než ušetříte za jeho výhodnou koupi.

Zdroj: olomouckadrbna.cz

Dalším krokem je vyhledat, jaké jsou v okolí veřejné služby. Jedná se například o obchody, poštu, školy nebo lékaře. Tyto faktory jsou důležité jak pro koupi, tak pro prodej bytů. Špatná dostupnost a atraktivita místa může leckoho odradit.

Prohlídka domu či bytu

Ještě než byt koupíte nebo pronajmete, určitě si nejdříve domluvte osobní schůzku s nabízejícím a prostory si důkladně prohlédněte. Dávejte pozor především na současný stav bytu, tedy na stáří budovy, zavedení elektřiny, vody, plynu a dalších věcí, bez kterých se v bydlení neobejdete.

Zdroj: old.viareality.cz

Pokud objevíte třeba tmavé skvrny na stropě, popraskané stěny či dokonce plíseň na omítce, je lepší si do bytu pozvat odhadce. Ten může vypočítat, kolik celková oprava bude stát, a podle toho určíte, jestli je investice do bytu či domu vůbec výhodná.

Prodej nebo pronájem?

Rozhodujete se, zda si dům pronajmout nebo koupit? Zkusme si tedy shrnout nějaké výhody a nevýhody bydlení ve svém a na druhé straně bydlení v pronájmu:

Nájemce má tu výhodu, že se nemusí o nic starat. Opravy a údržby nejsou na vás, platíte jen to, co spotřebujete (elektřinu, plyn…), a nájem. Zároveň je také pronájem bytů vhodný pro ty, kteří si koupí nemovitosti nejsou úplně jistí či na ni teprve shánějí finance. Dá se říci, že pronájem domu nebo bytu vás nijak nesvazuje, kdykoli se můžete odstěhovat a neřešit přitom jeho zdlouhavý prodej. 

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Nespornou výhodou vlastnictví nemovitosti je to, že je na vás, jak si ji zařídíte. Sice musíte investovat do údržby objektu a do jeho vybavení, ale patří jen a jen vám. A pokud byste si měli vybrat mezi placením nájmu nebo splácením hypotéky, určitě se více vyplatí dům vlastnit, protože nemovitost má svou hodnotu.

Stále si nejste jistí? Nemusíte se rozmyslet hned. Možná vám pomůže si nejprve zařídit pronájem v oblasti, kde se nachází váš vyhlédnutý byt či dům, a až po zkoušce, zda se vám oblast líbí nebo ne, nemovitost koupit.

Před koupí

Pokud jste si už našli nejlepší prodej domu ve správné lokalitě a máte prohlédnuto, ještě není vyhráno. Dobré je si přečíst na daném městském úřadě územní plán, aby se nemohlo stát, že vám za pár dní začnou před domem stavět dálnici. Nejenže to pro vás bude nepříjemné, ale také tím klesá hodnota nemovitosti. Zároveň byste měli dávat pozor, jestli tato oblast není přírodně či památkově chráněná. To by totiž mohlo později zkomplikovat stavbu a údržbu domu.

Zdroj: novinky.cz

Jestliže máte všechny tyto kontroly za sebou, posledním krokem je ověření výpisu z listu vlastnictví. Opravdu nabízejícímu patří tento dům? Nejsou zde nějaké poznámky o omezení vlastnického práva (exekuce, zástavní právo…)? Jedním z možného ukazatele na podvod je například velmi nedávná koupě domu, která se pohybuje v řádu dnů až měsíců. Tyto a další nesrovnalosti určitě nepodceňujte!

Po koupi aneb jak vybrat řemeslníka

Koupili jste dům, ale stále není všechno podle vašich představ? To může spravit šikovný řemeslník. Dnes však lidí v tomto oboru výrazně klesá, proto najít toho pravého může být celkem obtížná záležitost. Nejenže se těžko shánějí, ale práce může být odvedená narychlo a ne zrovna tak, jak by se vám zamlouvalo.

Zdroj: heightworks.cz

Zde platí pravidlo – dobrá rada nad zlato. Zkuste se poptat svých známých a rodiny, jestli neznají někoho spolehlivého a zručného. Případně se podívejte na internet a orientujte se hlavně podle zkušeností zákazníků. Dobré je také nezapomenout na smlouvu, nejlépe písemnou, kde uvedete přesný popis práce a řešení reklamací.

Poznámka redakce: Kvalitní řemeslníky, ze kterých si vyberete na základě referencí jiných zákazníků, poptáte jednoduše na našem webu.

Sdílet článek

Autor příspěvku: NejŘemeslníci