Dosud největší průzkum mezi řemeslníky uskutečnila společnost NejŘemeslníci. Přimět tuto stále více pracovně vytíženou skupinu k odpovědím nebylo nic jednoduchého. Ale podařilo se to. Veškeré otázky se točily kolem rozšíření elektronické evidence tržeb. Nově se EET bude týkat téměř všech podnikatelů a živnostníků. V anketě jsme oslovili  přes 30 000 respondentů a v drtivé většině (94 %) odpovídali řemeslníci.

„Je to dobrá zpráva pro narovnání podnikatelského prostředí. Bude platit pro všechny bez rozdílu. Zavádíme nový off-line režim pro ty nejmenší,“ pochvalovala si schválení ministryně financí Alena Schillerová.

EET v číslech

+ Přes 1 160 113 kontrol provedla Finanční a celní správa od zavedení v prosinci 2016.

+ Přes 128,3 milionu korun se vybralo na pokutách, kterých bylo uděleno 12 950.

+ 400 tisíc korun byla nejvyšší uložená pokuta, nejmenší byla 100 korun.

+ 20,2 miliardy korun se celkem vybralo díky EET za období 2017 až 2018.

+ 18 miliard má podle odhadů dělat ročně přínos EET, až naběhne od jara 2020 i čtvrtá vlna, týkající se živnostníků, ale i lékařů či advokátů.

Živnostník je zločinec

Žijeme v době, kdy se malým podnikatelům pracuje stále hůře. Pro stát už nejsou vážení partneři, ale občané druhé kategorie, kteří mají být vděční, že zatím mohou vůbec podnikat.

Rozšíření EET může být pomyslnou poslední kapkou, kvůli které možná skončí instalatéři nebo třeba různí řemeslníci. Někteří si řeknou, že to nemají zapotřebí a ukončí podnikání. S EET se pojí jak pořizovací náklady, tak další, jako třeba papír a různé aktualizace. To může být zátěží pro starší generace lidí. Rozšíření evidence nepřinese do státní kasy takový daňový výnos jako první dvě vlny.

Čísla 5 až 1 značí hodnocení důležitosti ukazatelů, přičemž 5 znamená důležitost nejvyšší

Legislativní tanečky


„Neberme v potaz, že se tato vláda otřásá v základech a vlastně stále není zcela jasno, jak to nakonec s rozšiřováním EET dopadne, ale držme se osvědčené zásady: Očekávej to nejlepší, ale připravuj se na to nejhorší. A to nejhorší již prošlo parlamentem a míří do senátu. Ten EET s největší pravděpodobností vrátí do parlamentu, který je za současného rozložení sil schopen senátorské veto přehlasovat. Proto nás velice zajímaly názory samotných řemeslníků a hned v první otázce jsme si ověřili, že 91 procent respondentů tento legislativní proces bedlivě sleduje,“ říká Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.

Z čeho jde největší hrůza

Respektive, čeho se řemeslníci nejvíce obávají v souvislosti s rozšiřováním elektronické evidence tržeb. „Musím konstatovat, že právě při této otázce se ve svých odpovědích většina respondentů nejvíce rozohnila. Největší obavy jsou z růstu byrokracie, nárůstu administrativy, časové zátěže, ze šikanózních kontrol a výdajů na SW i HW. Někteří řemeslníci dokonce tvrdí, že raději přestanou podnikat. Zaujaly i takové odpovědi, kdy řemeslníkům vadí, že jsou a priory považováni za zloděje. Jejich obavy jsou i technického rázu, protože bydlí v oblasti, kde je špatné připojení k internetu,“ upřesňuje Tomáš Čech, marketingový ředitel portálu Nejřemeslníci.cz.

Kolik času (hodin) Vám teď zabere měsíčně správa účetnictví?

Boj o čas a peníze

Lidí, kteří podnikají jako fyzická osoba, rok od roku přibývá. V prosinci 2015 (tedy rok před zavedením EET) jich evidovalo ministerstvo průmyslu a obchodu 2 400 945. Na konci roku 2018 jich už bylo 2 505 551. Nárůst tedy dělá přes 105 tisíc.Řemeslník pracuje proto, aby si vydělal. A vydělává pouze tím, že pracuje na zakázkách od svých zákazníků. Finanční úřad není jeho zákazníkem, a přesto jej měsíčně stojí mnoho neproduktivních hodin. Z ankety vyplynulo, že měsíčně pro FÚ pracuje již dnes až 10 hodin 85 procent řemeslníků. Polovina své účetnictví zvládá vlastními silami a z 60 procent u nich dominují papírové faktury a propisky. Jen třetina dotázaných používá k vystavení faktur kopený SW a internet. A jak tomu bude po zavedení EET? „To jsme se raději přímo ani neptali, abychom je neodradili od odpovědí na další otázky,“ říká s úsměvem Tomáš Čech. A bylo jich opravdu ještě hodně.

Načerno a bez faktury

Kdo by někdy neslyšel otázku: Chcete k tomu doklad? A kdo hrdě neodpověděl: K ničemu jej nepotřebuji. Je to sice velká chyba, před níž Nejřemeslníci stále varují, ale pořád je to dost běžné. Setkala se s tím i drtivá většina dotázaných. Navíc se přes 90 procent domnívá, že EET práci bez faktur nevyřeší.

Zástupci firem nebo opoziční poslanci však zároveň varují, že kontrola nepoctivých řemeslníků bude obtížná. „Často jde o drobné služby poskytované v domácnostech, kde jsou kontroly nemožné nebo z hlediska procesní ekonomie zcela nehospodárné,“ upozorňuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Zástupci Generálního finančního ředitelství nedávno připustili, že u některých profesí nebude snadné provádět kontrolní nákupy a trestat ty, kteří zákazníkovi nevydají účtenku. V takových případech chce finanční správa nepoctivé podnikatele odhalit tak, že porovná zaslaná data z EET s údaji, které berním úředníkům posílají ostatní podnikatelé z oboru.

Víte o tom, že se některé řemeslné zakázky dělají bez faktury – tzv. načerno?

Řemeslníkům chybí zkušenost

Všeobecný odpor proti zavedení nové vlny evidence tržeb je u řemeslníků pochopitelný. Anketa prokázala, že tři čtvrtiny z nich vlastně nemá s EET žádné velké zkušenosti. Již nyní je jim však jasné, že to bude spojené s dalšími finančními výdaji. Přes 85 procent z nich se již nyní rozhodlo, že pro splnění povinnosti využije inteligentní telefon, počítač a internet.

Kolik bude muset do zařízení investovat, ještě netuší. Většinou říkají, že si počkám na nabídku. „Nějaké zásadní zvýšení cen svých služeb nechystám, ale mírně asi vyskočí, protože každý řemeslník vám řekne, že když zvýší náklady na nákup materiálu anebo jiných nutných věcí, tak se to promítne do ceny jeho služeb,“ myslí si jeden z respondentů. Druhý má již poměrně jasno: „Pokladna bude stát dva až dva a půl tisíce korun, pro mě i pro tátu. Nám stačí ty, které vyjedou doklad o zaplacení. Na každé IČO musí být sice zvlášť, ale to si dáme do nákladů,“ je se změnou smířený. Zdražovat kvůli EET proto neplánuje. „Cena zakázky se spíš odvíjí podle ceny materiálu, když se ta zvedne, zdražíme i my,“ vysvětluje.

Máte zkušenost s nějakým EET systémem z jiné oblasti?

Zajímavý je i údaj, který by mohli využít ve svých marketingových plánech výrobci SW a HW. Řemeslníci jednoznačně deklarují, že jejich volba bude ovlivněna především jednoduchostí ovládání, cenou, odolností a kompatabilitou.

Navíc chtějí s novým vybavením řešit i další věci, jako je účetnictví, objednávky, komunikaci se zákazníky a on-line objednávkový kalendář.

Někteří se nebrání, ale je jich pouze zlomek

Povinnost evidovat tržby elektronicky se v příštím roce zřejmě rozšíří i na řemeslníky. Někteří jejich zástupci se zavedení EET nebrání. Zvýšenou administrativní zátěž jsou ochotni snášet za podmínky, že z trhu odstraní nekalou konkurenci.

„Pokud má EET sloužit k tomu, že nastane pořádek a budou se kontrolovat ti, kteří tržby neevidují, tak je to jenom dobře,“ říká viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. Ten zároveň stojí v čele Cechu obkladačů, který má v Česku přes devadesát členů. „Řemeslo je o cenách. Náš člen, který odvádí daně, může udělat koupelnu třeba za 28 tisíc. Jiný ale přijde a řekne, že to bez dokladu udělá o šest tisíc levněji,“ uvádí Pommer.

Podobný názor má na rozšíření EET také Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „Je to jedna z možných cest, která může narovnat tržní prostředí, a to zejména v oblastech podnikání, kde nebývají některé zákonné povinnosti bohužel zcela dodržovány,“ míní místopředseda asociace Zdeněk Tomíček, který po odchodu Karla Havlíčka na ministerstvo průmyslu podnikatelskou organizaci dočasně vede.

Sdílet článek