Případného zklamání se vyvarujete, pokud si před samotným výběrem grilu zodpovíte několik otázek. Budete grilovat na zahradě, nebo plánujete v zimních měsících grilovat i na kryté terase? Chcete grilovat výhradně s blízkou rodinou, nebo má gril sloužit k pohoštění větší skupiny přátel? Bude grilování pouze výjimečnou událostí, nebo chcete využít každé možné chvíle k venkovní přípravě obědů a večeří? Je pro vás grilování záliba, při které jste ochotni strávit několik hodin, nebo potřebujete připravovat pokrmy snadno a rychle?

Dřevo, plyn či elektrika?

Cenově nejdostupnější variantou je gril na dřevěné uhlí. Nejlevnější plechové modely se dají sehnat již za několik málo stokorun. Takové ale často postrádají regulaci vzduchu a materiál není právě odolný. V nabídce ale objevíte i kvalitnější nerezové kusy, jejichž cena se pohybuje okolo dvou tisíc korun. Grily na dřevěné uhlí ocení především milovníci samotného procesu grilování. Před přípravou pokrmů na takovém grilu je nutné dostatečně rozpálit uhlíky (uprostřed grilu by měla být teplota minimálně 250 °C), což vám zabere alespoň půl hodiny. Čím kvalitnější je materiál grilu, tím se teplota zvedá rychleji. Důležitý je také poklop, který by grilu neměl chybět. Přestože je grilování na uhlících zdlouhavé, na žádném jiném nedosáhnete specifické vůně pokrmů.

Další možností jsou elektrické grily, které se hodí především tam, kde máte omezené možnosti grilovat v exteriéru. Nabízí již řadu výhod, jako je regulace teploty, nemusíte uklízet špinavý popel a snadno jej přemístíte. Ani pořizovací náklady nejsou vysoké, ceny levnějších grilů se pohybují kolem jednoho tisíce. Při grilování pro početnější skupinu strávníků oceníte gril s větším výkonem (alespoň 2200 W), takové pořídíte od pěti tisíc. Velkým omezením elektrických grilů je závislost na elektrické přípojce, čímž nejsou právě praktickou volbou pro grilování na zahradě. Problém samozřejmě s elektrickým grilem nastává, když vás na zahradě přepadne dešťová přeháňka.

Plynový gril je s ohledem na pořizovací náklady nejnáročnější volbou. Cena takového grilu se pohybuje od tří až k třiceti tisícům. Na druhé straně ale díky plynovému grilu ušetříte na provozní náklady – plynovou bombu budete nuceni i při pravidelnějším grilování plnit zhruba po roce. Příprava jídla na plynovém grilu je velmi rychlá a také zdravější. Lávové kameny na dně grilu jsou porézní a dokáží nasát odkapávající tuk, ze kterého se tak neuvolňují škodliviny vlivem připalování. Kromě pořizovací ceny je tak jedinou nevýhodou plynových grilů samotná plynová bomba. Je potřeba si hlídat, jestli je dostatečně plná, aby vás při větší party doslova nevypekla. A samozřejmě je nutné mít možnost ji bezpečně uskladnit.

Primárně bychom při grilování měli dbát na bezpečnost. Už při samotném výběru grilu je dobré volit gril s dostatečnou tloušťkou plechu, nejlépe dvouplášťové, o které se nespálíte. Pozornost byste měli věnovat i materiálu držáků a madel. Zejména pokud se po vaší zahradě prohánějí děti a psi, vybírejte stabilní verze grilů.


Každou zakázku je lepší podložit smlouvou o díle a předávacím protokolem. Pokud si nejste jisti co a jak, můžete vyžít dokumenty ke stažení ZDARMA.

Sdílet článek