13. 11. 2019, aktualizováno 11. 5. 2022

Hrubá stavba domu je mnohdy otázkou několika týdnů, ale instalace TZB se mnohdy protáhne na měsíce. Jde většinou o velice odborné práce, na které je nanejvýš dobré si pečlivě vybrat řemeslníky. Tím nejmenším, co se může při neodborném zásahu stát, je požár. Mnohdy však jde i o lidské životy. Je potřeba volit firmu, která je schopna vystavit protokol s „kulatým razítkem“. Jistě na stránkách odborného portálu NejŘemeslníci najdete ty nejprověřenější firmy.

Běžná elektroinstalace obvykle počítá s jednotlivými spínači, vypínači či přepínači pro každý spotřebič, ať už jde o ovládací prvky zabudované ve stěnách, na přívodních kabelech nebo v samotných spotřebičích, jakákoliv změna ovládání, způsobená například změnou způsobu užívání prostoru nebo přechodem na modernější technologii, je pak téměř vždy spojena se zásadními zásahy do elektroinstalací, případně i s výměnou spotřebičů. Především potřeby změn ovládání osvětlení se pak obvykle bez sekání do zdí a větších zásahů do elektroinstalace prakticky neobejdou. 

Možnosti dnešních spotřebičů se rychle mění a na to je dobré pamatovat i při výstavbě nového domu nebo rekonstrukci stávajícího. Zatímco původní instalace obvykle vystačily se základními elektrickými okruhy zahrnujícími napájení, vedení, vypínač a spotřebič, dnes se uplatní i rada čidel a hlavně možností dálkového ovládání. A to i třeba z druhé strany planety – prostřednictvím internetu. A právě pro další rozšiřování možností a změny dispozic slouží inteligentní instalace, jejíž definici lze změnit pomocí softwarově aplikace. Díky inteligentním instalacím pak lze navíc propojit i celou řadu navazujících kroků, například při aktivaci domácího kina je možně zajistit automatické zatažení žaluzií, ztlumení hlavního osvětlení, vypnutí rádia a třeba i zvýšení teploty v místnosti pro vyšší pohodu.

Pozor na amatéry

Elektroinstalační práce přenechejte odborníkům, protože laické chyby u nich mohou být smrtelně nebezpečné. To ovšem neznamená, že byste nemohli znát postup prací. 

Vybudování rozvodů elektroinstalací nebo jejich opravy je poměrně složitá práce, která vyžaduje odborné znalosti. Je nutné dodržet řadu norem a předpisů, které chrání uživatele před úrazem elektrickým proudem, vyhořením nebo poškozením elektrických spotřebičů. A je také potřeba získat takzvanou revizní zprávu, bez které vás distributor proudu nepřipojí k síti. 

I když určitě existují i zkušení „domácí“ elektrikáři, nebudeme vám radit, abyste se do jakýchkoli experimentů s elektřinou pouštěli na základě prostudování příručky. Základní postup prací však můžete znát přinejmenším proto, abyste na práci dodavatele mohli dohlížet a dokázali říct, co přesně potřebujete. A v některých případech můžete i ušetřit třeba tím, že pro elektrikáře připravíte například drážky či otvory pro zásuvky a vypínače.

Jak a kudy

Zpravidla se dodržuje postup, kdy se nejprve instalují vodiče do stěn, pak se osadí a propojí tzv. krabice a do nich se až po omítnutí stěn a vymalování namontují zásuvky, vypínače a svítidla. 

Je-li zdivo z pórobetonových tvárnic, postačí vám na vytvoření drážek speciální škrabka pro tento účel. Do cihlového či kamenného zdiva je třeba drážky vysekat, používá se zpravidla elektrické sekací kladivo a užitečná může být i úhlová bruska. Existují i speciální drážkovací frézky s nastavitelnou hloubkou drážky a snadným vedením po povrchu zdiva. Hobby přístroje tohoto typu stojí dva až tři tisíce, řemeslnické frézky lze pronajmout v půjčovnách nářadí. Dobrou službu může udělat i multifunkční nářadí s příslušným řezacím nástavcem. 

Díry pro elektroinstalační krabice se vrtají vrtákem vykružovákem, přičemž na pórobeton si vystačíte s vykružovacím vrtákem do dřeva. Důležitá je dostatečná velikost, hloubka standardní krabice je 42 mm. 

Pokud děláte výměnu elektroinstalace v domě, kde už se rozvody elektřiny jednou dělaly, můžete využít i původní „husí krky“. K snadnému protažení kabelů těmito plastovými trubicemi se používá protahovací pero. Husí krky je vhodné použít i v případě, že se rozvody instalují v sádrokartonových příčkách nebo stropních podhledech. 

I při předělávání elektroinstalace se vyplatí postupovat podle předem připraveného projektu. Vyhnete se různým zádrhelům a improvizacím a budete mít možnost vše promyslet předem. Když už se rozvody elektřiny dělají, je dobré myslet na logické umístění zásuvek a vypínačů v dostatečném počtu a všude tam, kde je budete potřebovat. 

Zásuvky se umísťují dvacet až třicet centimetrů nad úroveň podlahy, doporučená výška umístění vypínačů je 110 až 120 centimetrů. 

Už v projektu nebo alespoň při zakreslování umístění zásuvek a vypínačů na stěně je potřeba promyslet spoustu detailů včetně směru otevírání dveří. Předejděte například situaci, kdy byste museli vypínač složitě nahmatávat ve tmě těsně před schody. Zkušení projektanti a elektrikáři podobné nástrahy dokážou včas odhalit. 

S odborníkem samozřejmě konzultujte i případný vlastní nákup instalačního materiálu. Jednotlivé zásuvkové okruhy musí být odpovídajícím způsobem dimenzované na předpokládanou zátěž a musí odpovídat dalším faktorům a normám, jejichž dodržení by měl prověřit revizní technik.

V pravém úhlu

Lze začít od těch základních a nejjednodušších pravidel. Je třeba vědět například to, že elektroinstalace ve zdi musí být vodorovné nebo svislé. V každém případě nechte elektrikáře zakreslit drážky pro kabely a otvory pro zásuvky i v případě, že je pro něj budete připravovat sami. Po vysekání drážek můžete rovněž natáhnout kabely (musíte vědět jaké), ale zapojení zásuvek a vypínačů by měl dělat odborník, který garantuje správné provedení veškerých spojů. 

Už vůbec se nepouštějte do jakýchkoli improvizací zejména v koupelně, kde je umístění zásuvek a vypínačů přesně specifikováno normou (ČSN 33 2000-7-701). Jakýkoli rozpor s touto normou by mohl být důvodem k neudělení revizní zprávy, ale především jde o nastavení maximální ochrany v prostředí, kde může kvůli vlhku a vodě dojít k nebezpečným zkratům.

Běžná a moderní

V porovnání s běžnou neboli konvenční elektroinstalací má ta moderní mnohem širší možnosti. Je schopna plnit měnící se požadavky uživatelů a zprostit je každodenních povinností. Její princip spočívá především v možnosti propojit řízení jednotlivých funkcí domu, což přináší mimo jiné právě úsporu energií. Tento typ elektroinstalace umožňuje řídit osvětlení, a to nejen spínání, ale také například stmívání či nastavování světelných scén. Umí regulovat systém vytápění a klimatizaci či stínící prvky, žaluziemi počínaje a markýzou na terase konče. Nabízí rovněž možnost řídit třeba zavlažování zahrady stejně jako provoz sauny nebo kamerového systému a tak dále. Místo klasických spínačů jsou součástí moderní elektroinstalace především chytré snímače. Ty neposílají signály k sepnutí do jednotlivých spotřebičů či zařízení, je to spíše softwarová záležitost, která na základě zadaných parametrů posílá povely ke spínání.


Tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte svůj dům snů, konzultujte s odporníky a svěříte firmě profesionální činnosti a navíc vybírejte pečlivě. Což se snadno řekne… Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Rozhodně si vyhledejte reference, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.
Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.
0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x