Dotační program Nová zelená úsporám, který opět odstartoval vloni v říjnu, slibuje ještě větší možnost ušetřit než dřív. Třeba příspěvek na zateplení domu se zvyšil zhruba o 20 %. Dostat teď můžete až 650 tisíc korun. Tím ale dobré zprávy nekončí: dotace se odteď vztahují i na trvale obývané rekreační objekty a za kombinaci opatření dostanete bonus v řádech desítek tisíc Kč.

Přemýšlíte jak zateplit fasádu a nezadlužit se přitom na zbytek života? Odpovědí jsou dotace, konkrétně Nová zelená úsporám. Na pozdim 2021 byl spuštěn nový dotační program, ve kterém můžete získat na zateplení domu 30–650 tisíc korun, nejvýše 50 % z celkových způsobilých výdajů (= výdaje použité za účelem zateplení). Platí přitom, že čím lepší zateplení provedete, tím větší dotaci získáte.

Příspěvek je určený vlastníkům rodinných domů, kteří žádali o stavební povolení (k dané stavbě) před 1. 7. 2013. Může jít taky o památkově chráněné budovy. Dotaci získáte na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů, podlah, ale i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů. Platí přitom, že čím lepší zateplení provedete, tím větší podporu dostanete.

Dotaci lze získat i na zateplení bytového domu. Žádost podává buď jeho vlastník, společenství vlastníků jednotek, nebo pověřený vlastník jednotky. I v tomto případě se uplatňuje pravidlo čím lepší opatření, tím vyšší dotace, a příspěvek se může opět vyšplhat až k desítkám milionů korun (nejvýše do 50 % způsobilých nákladů).

Zkombinujte opatření a získejte tisíce korun navíc

Asi nejvýznamnější novinkou dotačního programu jsou tzv. kombinační bonusy. Pokud požádáte o příspěvek na více opatření, získáte „odměnu“ 10 tisíc za každou kombinaci. Takže např. při žádosti o dotaci na zateplení + fotovoltaiku dostanete 10 000 Kč. A jestliže přidáte ještě Dešťovku, vyšplhá se bonus na 20 000 Kč. Vůbec největší odměna ale čeká žadetele o zateplení a kotlíkovou dotaci zároveň, a to 25–75 tisíc.

Do dotačního programu letos přibyly taky další novinky. Patří k nim:

  • příspěvek na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro elektromobil
  • dotace na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla
  • podpora na výsadbu stromů u bytových domů

Naopak u dotací na fotovoltaické systémy úplně odpadla podmínka, že 70 % energie musí být využito pro vlastní spotřebu. Změnám v dotačním programu se věnoval dokonce celý webinář, který můžete zhlédnout v následujícím videu.

Nová zelená úsporám jako hlavní téma webináře společnosti Weber

Žádost o dotaci vyřídíte elektronicky

O příspěvek na zateplení nebo jakoukoliv jinou dotaci požádáte pohodlně elektronicky (papírové žádosti byly zrušeny) přes Agendový informační systém SFŽP ČR. Budete k tomu potřebovat elektornickou identitu občana (nově e-identita), se kterou ověříte svou totožnost. Konkrétní návod jak na to najdete na webu Nová zelená úsporám. A nezapomeňte – až budete hledat fachmany na zateplení domu či jinou práci, zadejte si u nás poptávku. Máme v databázi skoro 40 000 firem z různých oborů.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x
()
x