Výběr řemeslníků

Načerpali jste inspiraci a vše je připraveno proto, abyste se mohli pustit do rekonstrukce, ale kladete si otázku, jak dlouho to vlastně trvá? V tom případě pro Vás máme pár tipů přímo od řemeslníků.

Abyste na nic nezapomněli, máme pro vás “odškrtávací seznam” těch nejdůležitějších bodů. 🙂

Ze zkušeností víme, že taková rekonstrukce většinou zabere v průměru čtrnáct dnů. Potřebný čas tomu dopřejte a netlačte zbytečně na pilu, pokud chcete, aby vše bylo uděláno pořádně a použité materiály se chovaly, jak mají.

Nejdůležitější je samozřejmě výběr řemeslníka nebo firmy, která bude předělání koupelny realizovat. Doporučujeme si důkladně projít reference, zjistit si firmě co nejvíc a ptát se – na všechno, co Vás napadne.

Pokud máte předvybrané řemeslníky, domluvte si osobní schůzku spojenou s prohlídkou koupelny. Prohlídka je potřeba hned z několika důvodů. Prostor je potřeba zaměřit pro vizualizaci a také pro přesné nacenění. Zároveň je to chvíle, kdy vysvětlíte řemeslníkovi svoje přesné představy a on s vámi projde možnosti, jak je realizovat. Šikovný a zkušený řemeslník Vám dokáže poradit. V tomto bodě rozhodně nezapomeňte na nafocení stavu před rekonstrukcí – ať už stávající stav nafotíte Vy nebo sám řemeslník.

Pokud se dohodnete na spolupráci, vždy trvejte na smlouvě.

Rekonstrukce jádra, pokládka podlahy
Rekonstrukce koupelny

Bourání a zednické práce

Samotná realizace začíná bouracími pracemi. Proto je důležité mít zbytek domácnosti co nejlépe chráněný proti nepořádku a hlavně prachu. Zakrytí nábytku a olepení dveří si můžete domluvit s řemeslníky nebo se do něj pustit sami, ještě než řemeslníci nastoupí.

Prvním krokem je odpojení vody a elektroinstalace, odstranění původního koupelnového nábytku a sanity. Teprve potom se může začít bourat. Záleží samozřejmě, jestli se jedná o rekonstrukci bytového jádra nebo zděné koupelny. Umakartové jádro se rozmontuje a sundá z původní konstrukce. U zděné koupelny musí osekat původní obklady. V obou případech ale následuje odstranění starých rozvodů. Bourací práce zvládnou šikovní řemeslníci během jednoho, maximálně dvou dnů. V případě, že se rozhodnete pro změnu dispozice koupelny pomocí příček, je potřeba počítat s jedním, až dvěma dny navíc.

Rekonstrukce koupelny a wc, kuchyně
Kompletní rekonstrukce koupelny včetně 3D návrhu

Nová koupelna

Potom se řemeslníci pustí natažení nových trubek a elektroinstalace. To jsou důležité činnosti, které jsou ale obvykle hotové za jeden den.

Následuje vyrovnání zdiva a základní příprava pod dlažbu. Pokud chcete klasické vodní podlahové topení, teď je ta chvíle, kdy se bude pokládat. Až potom se vyrovnává podlaha pomocí nivelační stěrky a nanáší se hydroizolace pod vanu nebo sprchový kout.

Pokud nechcete obklady až ke stropu, nainstalují řemelsníci sádrokarton, včetně podhledů. Po namontování a ošetření sádrokartonů jsou na řadě obkladačské práce. Ty začínají obložením zdí. Následuje usazení vany, popř. sprchového koutu, obezdívka a obložení. Pokud jste si vybrali vanu v prostoru, obezdívat se samozřejmě nebude. Pokud jste naopak zvolili zděný sprchový kout bez vaničky, nebude se samozřejmě nic usazovat. Na závěr se pokládá dlažba na podlahu a vše najednou se zaspáruje. U obkladačských prací je potřeba počítat minimálně se dvěma dny. “Záleží na velikosti koupelny, ale i na velikosti použitých obkladů a dlažby. S velkými obklady se hůř manipuluje, ale práce jde rychleji. Malý mozaikový obklad je naopak pracnější,” říká řemeslník Jirka.

Stavební úpravy, vyzdívky a obklady zaberou nejdelší čas. Většinou 3 až 5 dní.

Když jsou obklady hotové a zaspárované, je na řadě malování. Tím se uzavírá ta část rekonstrukce, která zabere nejvíc času a nadělá nejvíc nepořádku.

Rekonstrukce zděného bytového jádra
Rekonstrukce koupelny, WC, chodby a pokojů v bytě v paneláku
Rekonstrukce koupelny, WC, chodby a pokojů v bytě v paneláku
Rekonstrukce koupelny, WC, chodby a pokojů v bytě v paneláku

Montáž

Potom řemeslníci pokračují montáží sanity – usazení WC, umyvadla, případně bidetu, zapojením baterií a výstupů, jako je například žebříkové topení. Osadí se zásuvky, vypínače, osvětlení, odvětrávání a další elektroinstalace. Všechny tyhle činnosti se by měl zručný řemeslník zvládnout během jednoho dne.

Teď už se celá rekonstrukce blíží do finále – zbývá smontovat a umístit koupelnový nábytek a usadit zrcadlo.

Nakonec následuje odzkoušení, jestli všechno funguje a sepsání a opravení případných nedostatků.

Záleží sice na domluvě, ale úklid koupelny a v případě, že bydlíte v bytovém domě, tak i úklid společných prostor, by měl být u poctivých řemeslníků samozřejmostí.

Rekonstrukce koupelny
Rekonstrukce koupelny

Předání a platba

Když je vše hotovo a předání proběhlo v pořádku, zbývá už jen zaplacení řemeslníkům. Pokud jste se předem nedomluvili na platbě v hotovosti, je standardní platba na fakturu. Řemeslník Jirka dodává, že splatnost bývá podle dohody od jednoho týdne do jednoho měsíce. Splatnost faktury byste si měli domluvit hned na začátku a nechat ji uvést do smlouvy.

A na závěr nám zbývá jenom Vám popřát, aby vše dobře dopadlo! Nezapomeňte Vaši rekonstrukci zdokumentovat a ohodnotit .

Rekonstrukce koupelny
Rekonstrukce koupelny

Sdílet článek