17. 4. 2023, aktualizováno 24. 4. 2023

Pojištění domácnosti není výhradně povinností majitele. Záleží na domluvě a na tom, co máte napsáno ve smlouvě. Rozhodně se ale vyplatí pojištění domácnosti nepodcenit. Ochráníte tak svůj majetek v případě, že dojde k nehodě.

Podle České asociace pojišťoven má pojištění domácnosti sjednáno jen cca 2,5 milionu českých domácností. Spousta pojistných smluv je navíc podpojištěná, takž pojistné částky by stova pokryly případné škody. Jak tedy sjednat pojištění správně? A jak to funguje, když jste v nájmu?

Ze všeho nejdřív je potřeba si ujasnit dva důležité pojmy: pronajímatel a nájemce.

  • Pronajímatel je fyzická nebo právnická osoba, která danou nemovitost pronajímá jiné osobě či osobám. Nejčastěji se jedná o vlastníka zapsaného v katastru nemovitosti
  • Nájemce (někdy taky nájemník), užívá na základě nájemní smlouvy k bydlení nemovitost, která není jeho majetkem.

A kdo sjednává pojištění

S vlastnictvím a užíváním bytu se pojí dva základní druhy pojištění – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. 

Pronajímatel jakožto majitel nemovitosti by měl zajistit pojištění nemovitosti, které chrání jeho byt či dům z hlediska stavby a jejich pevných součástí (tj. zdi, střecha, stropy, podlahy, schodiště, okna, dveře, radiátory a podobně).

Movité věci, které se nachází v pronajatém bytě či domě a patří nájemci, nejsou starostí pronajímatele, ale nájemce. Jde hlavně o nábytek a spotřebiče, elektroniku, ale taky cennosti, sportovní vybavení a další. 

K ochraně tohoto majetku slouží pojištění domácnosti, které by si měl ve svém vlastním zájmu sjednat každý nájemce. Současná pojištění domácnosti se často vztahují dokonce i na věci mimo domácnost. Třeba sportovní vybavení, které máte uložené ve skříňce v tělocvičně, nebo na domácí mazlíčky.

S některým vybavením je to ale sporné. Třeba taková kuchyňská linka nebo vestavěný nábytek – obojí se dá považovat zároveň za součást stavby, zároveň za její vybavení. V tomto konkrétním případě si zjistěte, jestli jsou tyhle věci zahrnuté už v pojištění nemovitosti.

Pokud jste majitelem nemovitosti a chystáte se ji pronajímat, sjednejte si pojištění domácnosti ideálně ještě v době, kdy není obsazená. 

Jak je to s pojištěním odpovědnosti za škodu?

S užíváním bytu vyvstávají další rizika, které neohrožují jenom váš majetek, ale někdy taky zdraví a životy druhých. Součástí pojistky domácnosti by mělo být pojištění odpovědnosti, taky známé jako pojistka na blbost. Ta se vztahuje na situace, kdy někomu zničíte či poškodíte majetek nebo způsobíte úraz například v důsledku:

  • pádu předmětů z okna nebo balkonu vámi užívaného bytu,
  • poruše pračky či myčky nebo havárii vody,
  • požáru vaší domácnosti,
  • chování členů domácnosti či jejích zvířecích mazlíčků (např. poškození nábytku či jiného majetku, pokousání atd.).

Pojištění odpovědnosti se většinou vztahuje na všechny příslušníky domácnosti včetně osob v ní zaměstnaných a domácích mazlíčků.

Může pronajímatel vyžadovat pojištění už v nájemní smlouvě?

Otázkou bývá pojištění u kompletně nebo částečně vybaveného bytu či domu, do něhož si nájemce nastěhuje převážně věci osobního rázu. Záleží na dohodě mezi ním a pronajímatelem, nicméně za užívání věcí v pronajaté nemovitosti primárně zodpovídá nájemce, nikoliv vlastník. 


Pojištění domácnosti by měl uzavřít především nájemník s tím, že majetek pronajímatele je specifikován v předávacím protokolu. Nájemce na základě seznamu přizpůsobí limity pojistného plnění. Požadavek na sjednání pojištění domácnosti se může objevit už v nájemní smlouvě bytu.

Příklad: Pár se stěhuje do bytu, v němž se nachází veškeré základní spotřebiče a z velké části také nábytek. Jaké existují možnosti pojištění?

  • Pojištění domácnosti uzavře pronajímatel a pojištění zahrne do nájemného. Osobní majetek nájemců však není do pojištění zahrnutý.
  • Pojištění domácnosti sjedná nájemce a pojistná smlouva se bude vztahovat na veškeré vybavení bytu.

Kolik stojí pojištění domácnosti a kde najít nejlepší nabídky?

Cena pojištění domácnosti začíná už na několika stech korun měsíčně. Závisí na zvolené pojistné částce, která představuje součet hodnoty pojišťovaného majetku. 

K výpočtu můžete použít online kalkulačku na webových stránkách Srovnejto.cz. Za pár minut si srovnáte nabídky od několika pojišťoven a najdete tak nejlepší nabídku na trhu. Kdybyste si nevěděli rady, zavolají vám specialisté na pojištění domácnosti a vše potřebné s vámi vyřeší telefonicky.

Opravy i větší práce v bytě zařídí „naši“ řemeslníci

Vytopená koupelna, ucpaný odpad, zničená podlaha. Ať už vás potkala jakákoliv nehoda, u nás najdete pomoc. Máme v databázi hodinové manžely, úklidové firmy, malíře, podlaháře a celou řadu dalších ověřených profesionálů. Zadejte si u nás bezplatnou poptávku a my vám seženeme spolehlivého dodavatele z vašeho okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x