Není renovace jako renovace. Podlahu lze renovovat mnoha způsoby. Záleží na vkusu, ale i na tom, kolik úsilí jste do opravy ochotni vložit. Je možné staré parkety jen lehce obrousit a natřít je včelím voskem. Razantnější renovace většinou znamená broušení, tmelení a nakonec lakování. Někdo zastává názor, že je lepší podlahu po zbroušení napustit k tomu určeným olejem, čímž se údajně lze vyhnout tomu, že lak později popraská. Broušení starých parket je však věda. V každém případě je dobré se obrátit na odborníky a poradit se. A kde? Ideální možností je vyhledat pomoc na odborném portálu NejŘemeslníci.

Dřevěné parkety řadíme mezi vysoce kvalitní podlahy. Dřevo, jak všichni víme, patří mezi nejlepší stavební materiály. Tradiční provedení parket působí pořád vkusně, podlaha má vysokou životnost, ale musí se o ni také dobře pečovat. V případě, že potřebujete podlahu zrenovovat, je jistější pozvat si odbornou a profesionální firmu.

Při výběru nové podlahy máme dnes téměř nekonečnou řadu možností. Ovšem žádná jiná podlaha nevdechne místnostem takový nádech luxusu, jako podlaha parketová. Přírodní materiál je prostě nenahraditelný. Nemluvě o tom, že parkety a jiné typy masivních dřevěných podlah můžeme po letech renovovat broušením (dokonce i opakovaně), navíc přichází do módy jejich o mnoho levnější strojní čištění.

Dřevěné parkety jsou stále ještě v módě, a pokud takovou podlahu schováváte pod kobercem nebo jinou podlahovou krytinou, děláte chybu. Zachraňujete-li starou podlahu, protože máte rádi patinu, pamatujte na to, že broušením, tmelením a lakováním podlahu její patiny zbavíte. Zvažte i další možnosti renovace starých parket – například drátkování stáří podlahy jen podtrhne.

Připadá vám, že dřevěná podlaha už ztratila svoje kouzlo, materiál je nevýrazný, smutný a působí staře? V takovém případě omlazení přinese renovace podlahy, která vás vyjde levněji, než nákup a pokládka nové. Navíc pokud bude renovace provedena odborníky, vydrží na dalších 15 – 20 let!

Typy poškození a jejich hlavní příčiny

Mechanické vady – vyskytují se při nesprávném použití podlahové krytiny (např. pohyb těžkého nábytku, nepravidelné čištění, když nahromaděný písek a nečistoty začnou tvořit rýhy a škrábance při chůzi na ní a podobně).

Vysoká vlhkost nebo suchý vzduch v místnosti – v důsledku čehož se podlahová deska začne deformovat a parketové dílce mohou prasknout. Voda způsobí nadměrné zvlhnutí podlahových desek a tím dojde k poškození a možné hnilobě.

Jako nové

Ve starších domech, zejména ze 70 let, se hojně vyskytovaly dřevěné parkety, které byly tehdy v oblibě. Pak jejich sláva zůstala trochu v pozadí a parkety se schovávaly pod koberce. A to byla chyba! Dřevěné podlahy a parkety patří k těm nejkvalitnějším a nejlepším podlahám vůbec. Náš domov je mnohem útulnější, a pokud takovou dřevěnou podlahu sladíme s interiérem bytu, máme dokonalou harmonii.

+ Vyměnit nebo renovovat. Díky kompletní renovaci může stará parketová podlaha opět vypadat jako nová. Výhodou parket nebo klasické dřevěné podlahy je, že nemusí být nutně vyměněna. Pokud nevykazuje stopy hniloby nebo jiné neopravitelné závady, můžete se dát směle do práce. Nebo se ideálně obrátit na ověřené odborníky. Technici firem, které se renovacemi zabývají, vám přesně určí rozsah poškození a také možnosti renovace. Mají mnohaleté zkušenosti, které využívají v praxi a navíc nám navrhnou i možné řešení, koncovou povrchovou úpravu atd.

+ Renovace od začátku. Prvním krokem je výběr správné a spolehlivé firmy, která se může pochlubit referencemi od spokojených klientů. Neodborný zásah by totiž mohl napáchat více škody, než užitku. Začátek renovace spočívá v kompletním čištění parket, což znamená, že se podlaha musí nahrubo vybrousit, aby se odstranili veškeré nečistoty, včetně starého laku a barvy. Ze zašlých, šedých a nevzhledných dřevěných parket tak můžete rázem mít podlahu, která dodá úplně jiný vzhled i dané místnosti. Podlaha se také může díky broušení zmenšit až o 2 mm, což ale pouhým oken ani nepoznáte. 

Každou zakázku je lepší podložit smlouvou o dílo a předávacím protokolem. Pokud si nejste jisti co a jak, můžete využít dokumenty ke stažení ZDARMA.