13. 9. 2018, aktualizováno 10. 12. 2021

Téměř v každé domácnosti se nachází nějaký plynový spotřebič – kotel, sporák (varná deska), karma nebo ohřívač.

Zapojení plynového sporáku

Přirovnání “dobrý sluha, ale špatný pán” se běžně používá v souvislosti s ohněm. U plynu to ale platí také a možná dvojnásob, protože je sám o sobě výbušný. Pro vytápění a ohřev vody se k němu navíc přidává oxid uhelnatý. Ten nemůžete vidět, ani cítit a může vás otrávit.

Proto je třeba dbát na prevenci a nezapomínat na pravidelné kontroly a revize plynových zařízení.

Plynová karma

A jak to s tou kontrolou a revizemi vlastně je? Zaměříme se především na kotle, ale máte-li doma jiný plynový spotřebič, platí to ve většině případů také.

Kontrola by měla proběhnout, podle §3, vyhlášky č. 85/1978 Sb., alespoň jednou ročně. Ideálně po ukončení topné sezóny nebo před jejím začátkem.

Výchozí revize plynového spotřebiče by měla být provedena, podle §6, vyhlášky č. 85/1978, při jeho montáži. A podle ČSN 38 6405 by provozní revize měla být prováděna jednou za tři roky.

Plynové vytápění rodinného domu

Pokud si s kontrolou nebo revizí nevíte rady, můžete se obrátit na svého dodavatele plynu nebo si zadat poptávku u nás a vybírat z nabídek ověřených řemeslníků.

Roční kontrolu by měl provést autorizovaný servis a obvykle se jedná o poměrně malý a rychlý výkon jehož cena se pohybuje do tisíce korun.

Plynový kotel Junkers

Ať už topíte plynem nebo tuhými palivy, neměli byste před začátkem topné sezóny zapomenout ani na radiátory. I ty je potřeba zkontrolovat a těsně před začátkem sezóny odvzdušnit.

Plynový kotel Vaillant

Nechte se inspirovat referencemi a případnou realizaci nezapomeňte zdokumentovat a ohodnotit.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x