6. 4. 2021, aktualizováno 28. 2. 2023

Hlasitá televize z vedlejšího bytu, auta v ulici, děti, co hrají na hudební nástroj. To všechno způsobuje hluk. Jak ho utlumit, když vám začne lézt na nervy? Vsaďte na akustický sádrokarton. Izoluje líp než klasická cihla nebo beton a přitom zabere daleko míň místa. Poradíme vám, který vybrat.

Žít dlouhodobě v bytě, kde nemáte dostatek klidu a ticha, není zrovna výhra. Jenom pro představu: klasický hovor se pohybuje v hladině od 50 do 60 dB, hlasitá zábava nebo hudba z rádia může dosahovat i 70 dB. Přitom stresová hranice pro člověka je zhruba už na 63 dB. Podle české technické normy by konstrukce mezi dvěma byty měly tlumit hluk do 53 dB. Takže ne vždycky taková zvuková izolace stačí. Pojďme se podívat, jak vám v tom pomůže SDK.

Hladina akustického tlaku od různých zdrojů a jeho účinky.

Protihlukový sádrokarton: proč tak dobře tlumí hluk?

Seznamte se s pojmem, který vás při výběru akustického SDK bude provázet: vzduchová neprůzvučnost. Značí se Rw a u materiálů určuje, jak moc dokážou tlumit zvuk, který se šíří vzduchem z vedlejší místnosti přes stěnu nebo strop do vaší místnosti. Rw se uvádí v decibelech a platí, že čím víc dB, tím líp daný materiál izoluje. 

Vzduchová neprůzvučnost akustických sádrokartonových konstrukcí je i při menší tloušťce daleko lepší než u řady jiných, běžných stavebních materiálů (zejména zděných stěn). A když se modrý sádrokarton zkombinuje ještě s minerální izolací, získáte několik dB k dobru. Izolace přitom konstrukci na tloušťce nijak nepřidá, takže o prostor nepřijdete.

Jakou sádrokartonovou konstrukci zvolit?

Ze všeho nejdřív je potřeba určit, odkud hluk přichází. Pokud dennodenně slyšíte hlasitý hovor z vedlejšího bytu, ruší vás letní zahrádka pod okny nebo hudba z dětského pokoje, bude se vám hodit předsazená stěna. Ta se montuje z jedné strany ke stávající zdi, takže vám v místnosti neubere skoro žádné místo. 

Jiné to je v případě, kdy vás ruší hluk od sousedů nad vámi. Tady pomůže jedině sádrokartonový podhled, ideálně v kombinaci s kvalitní zvukovou izolací. Utlumí hluk z televize, hudbu nebo hlasitý hovor, ale neporadí si s dupáním. Tu vyřeší jen kročejová izolace sousedovic podlahy.

Hluk umí s přehledem utlumit taky sádrokartonová příčka. Ta se hodí hlavně ve chvíli, kdy potřebujete prostor rozdělit na dvě samostatné místnosti. Má nízkou hmotnost a její montáž zvládnete s přehledem sami.

Podle čeho akustický sádrokarton vybrat?

SDK desky určené ke zvukové izolaci poznáte snadno: mají modrou barvu. Kromě základní varianty se vyrábí i další verze: protihlukový sádrokarton, který je zároveň impregnovaný, využijete v koupelně, akustické protipožární desky zase třeba v podkroví při obkládání trámů. Anebo můžete vzít rovnou takové, co kombinují všechny tři vlastnosti – impregnaci, zvukovou izolaci a odolnost vůči ohni.

Čtyři desky pro akustickou izolaci

Abychom vám ušetřili práci, vybrali jsme pro vás čtyři sádrokartonové desky, které si spolehlivě poradí s otravným hlukem.

K prvním favoritům patří Modrá akustická deska Rigips. Je lehká, úzká jen 12,5 mm a má skvělé protihlukové vlastnosti: pokud z ní uděláte předstěnu a přidáte minerální izolaci s tloušťkou 40 mm, rázem se neprůzvučnost zlepší o 22–25 dB. Z modrých akustických desek máte u Rigips na výběr dvě varianty: akustickou protipožární nebo akustickou protipožární a zároveň impregnovanou. 

V nabídce společnosti Knauf pak najdete tři protihlukové desky, které jsou přímo určené pro výstavbu stěny (případně podhledů) s vyšší vzduchovou neprůzvučností. Vybrat si můžete mezi White, Red Piano, Knauf a Silent Board.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x