26. 2. 2020, aktualizováno 1. 11. 2023

Ať už plánujete stavbu, rekonstrukci nebo jen novou kuchyňskou linku, nezapomeňte sepsat důležité dokumenty. Nejen, že některé z nich jsou ze zákona povinné, ale navíc vás můžou ochránit před případnými komplikacemi. Náš článek vám pomůže se v jednotlivých písemnostech vyznat.

Zatímco dřív stačilo podání ruky, dnes se vztah mezi firmou a zákazníkem většinou ošetřuje smluvně. A platí to i pro řemesla. Pokud se chystáte na rekonstrukci, je dobré připravit si dokumenty, které vám zajistí, že z právního hlediska všechno proběhne hladce. Běžně se využívá:

  • smlouva o dílo,
  • stavební deník,
  • výpověď smlouvy o dílo,
  • předávací protokol,
  • stavební povolení.

Smlouva o dílo upřesňuje, jak bude spolupráce probíhat

Tenhle dokument se používá pro výrobu/realizaci, údržbu, opravu nebo úpravu konkrétní věci. Do smlouvy se hodí napsat, kdy má být práce hotová (tedy závazné datum dokončení zakázky), jakým způsobem bude fungovat platba plus zálohy na práci i materiál nebo jak bude vyřešená záruka v případě reklamace či oprav.

Smlouva o dílo je užitečná pro obě strany. Řemeslník se v ní zavazuje, že práci provede v dohodnutém termínu, za domluvenou cenu, a že všechno bude bez vad a nedodělků. To dává jistotu vám, zákazníkovi. Poctivého řemeslníka pak smlouva chrání v případě, že by se zákazník po dokončení zakázky dožadoval neoprávněné reklamace.

Pokud si řemeslník najme na realizaci nebo její části někoho dalšího, tzv. subdodavatele, zodpovídá za kvalitu a provedenou práci on sám.

Co když se smlouva nedodržuje?

Někdy prostě všechno nejde podle plánu. Pro takové případy je fajn sepsat i podmínky, za kterých může jedna nebo druhá strana od smlouvy odstoupit.

Pokud se řemeslník například zpozdí se zahájením prací nebo něco udělá špatně (a ani přes upozornění vadu neopraví), můžete podat výpověď smlouvy o dílo. Je však potřeba tuhle podmínku do smlouvy napsat.

Právo odstoupit má samozřejmě i řemeslník: třeba tehdy, když se zákazník opozdí s platbou zálohy.

Pokud do smlouvy o dílo nenapíšete podmínky k odstoupení, může vám v případě komplikací pomoct občanský zákoník.

Zkontrolujte si firmu v živnostenském rejstříku

Než cokoliv podepíšete a pustíte se do práce, doporučujeme udělat ještě jeden důležitý krok. Ověřit, jestli má vybraný dodavatel oprávnění danou práci vykonávat. Může se totiž například stát, že vám přijde od truhláře nabídka na opravu krovu. Neděste se, rozhodně nemusí jít o podvodníka. Mrkněte se do živnostenského rejstříku, jestli má řemeslník potřebné živnostenské oprávnění. Nenašli jste ho? Napište přímo dodavateli a rovnou se ho zeptejte. Dost možná má totiž subdodavatele, který potřebným oprávněním disponuje, a pak je všechno v pořádku. Jen nezapomeňte informaci o subdodavateli uvést do smlouvy o dílo.

Stavební deník je povinnost. A ušetří dost práce

Průběh jakékoli stavby se musí podle zákona zaznamenávat. A pokud jde o stavbu vyžadující stavební povolení, slouží k tomu konkrétně stavební deník. V případě, že stavbu jenom ohlašujete, vystačíte si s jednoduchým stavebním záznamem. Ať tak či tak, jedná se o užitečnou věc.

Ve stavebním deníku / v záznamu uvidíte, jaké práce na stavbě probíhají, jaký materiál se používá a jestli všechno odpovídá objednávce. Kdyby se snad něco pokazilo, můžete se k dokumentu zpětně vrátit, odhalit chybu v postupu nebo použitém materiálu a samozřejmě žádat nápravu.

Co je předávací protokol a k čemu slouží

Předávací protokol je další z dokumentů, který chrání zákazníka i řemeslníka. Zakázka je totiž hotová vlastně až ve chvíli, kdy dojde k předání a oboustrannému podpisu předávacího protokolu. Pokud se vám na provedené práci cokoliv nezdá, nemáte povinnost protokol převzít a podepsat. Místo toho můžete po řemeslníkovi žádat nápravu, tak aby výsledek odpovídal popisu ve smlouvě o dílo.

Pokud předávácí protokol převezmete a podepíšete, potvrzujete, že jste s výsledkem seznámení a spokojení. Řemeslník je tak chráněný před případnými pozdějšími stížnostmi.

Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?

Dnes už můžete spoustu prací na domě dělat, aniž byste o tom dávali vědět stavebnímu úřadu. Seznam takových úprav najdete v § 103 stavebního zákona. Pokud ale plánujete rekonstrukci v rozsahu, který v paragrafu není, budete potřebovat alespoň ohlášení stavby. Jedná se třeba o úpravy domů s jedním podzemním podlažím (do hloubky 3 m), maximálně dvěma nadzemními patry a podkrovím. 

Co říká stavební zákon o rekonstrukci domu? Vyznejte se v pojmech dřív, než se pustíte do práce.

Úplný výčet prací, které musíte stavebnímu úřadu ohlásit, najdete v § 104 stavebního zákona. A dočtete se tam i to, jaké další dokumenty k ohlášení připojit. 

A kdy tedy potřebujete stavební povolení? Obecně ve chvíli, kdy plánujete zasáhnout do nosných konstrukcí domu, a pak u všech staveb, které překračují parametry z  § 104. V žádosti o stavební povolení musíte uvést své identifikační údaje, informaci o tom, jakou rekonstrukci či stavbu a v jakém rozsahu plánujete, kdo ji bude realizovat, jak dlouho budou práce trvat a případně souhlas sousedů (pokud potřebujete vstup i na jejich pozemek).

Než se s žádostí vydáte na stavební úřad, připravte si i další potřebné dokumenty, které stavební zákon opět udává.

Pokud si nevíte rady, kde potřebné dokumenty najít, máme pro vás některé z nich zdarma. Stačí si je stáhnout a vytisknout.

Poptejte řemeslníky rovnou

Teď, když víte, na co si dát pozor, můžete si hned zadat poptávku. U nás je to zdarma. Stačí napsat, jaký druh práce chcete udělat, a my už se o všechno postaráme. Najdeme vám vhodné dodavatele z vašeho okolí a vy si pak sami vyberete, kterému nakonec zakázku svěříte. Doporučujeme prohlédnout ukázky předchozích prací a přečíst si hodnocení předešlých zákazníků. Tak nejlíp poznáte, kdo svou práci odvádí poctivě.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x