26. 2. 2020, aktualizováno 24. 4. 2024
Plánujete stavbu, rekonstrukci nebo jen novou kuchyňskou linku? Nezapomeňte řemeslníky sepsat důležité dokumenty. Ochrání vás v případě komplikací a některé jsou dokonce ze zákona povinné.
Zatímco dřív stačilo podání ruky, dnes se obchodní vztahy většinou ošetřují smluvně. A platí to i pro řemesla. Běžně se používá několik dokumentů, které pomáhají s hladkým průběhem projektu. Patří k nim:
- smlouva o dílo,
- stavební deník,
- výpověď smlouvy o dílo,
- předávací protokol,
- stavební povolení.
Smlouva o dílo upřesňuje průběh spolupráce
Tenhle dokument se používá pro výrobu/realizaci, údržbu, opravu nebo úpravu konkrétní věci. Do smlouvy se hodí napsat
- kdy má být práce hotová (tedy závazné datum dokončení zakázky),
- jakým způsobem bude fungovat platba (+ zálohy na práci i materiál)
- jak bude vyřešená záruka v případě reklamace či oprav.
Smlouva o dílo je užitečná pro obě strany. Řemeslník se v ní zavazuje, že práci provede v dohodnutém termínu, za domluvenou cenu, a že všechno bude bez vad a nedodělků. To dává jistotu zákazníkovi. Poctivého řemeslníka pak smlouva chrání v případě, že by se zákazník po dokončení zakázky dožadoval neoprávněné reklamace.
Co když se smlouva nedodržuje?
Někdy prostě všechno nejde podle plánu. Pro takové případy se hodí sepsat i podmínky, za kterých může jedna nebo druhá strana od smlouvy odstoupit.
Pokud se řemeslník například zpozdí se zahájením prací nebo něco udělá špatně (a vadu ani přes upozornění neopraví), můžete podat výpověď smlouvy o dílo. Je však potřeba tuhle podmínku do smlouvy napsat.
Právo odstoupit má samozřejmě i řemeslník: třeba tehdy, když se zákazník opozdí s platbou zálohy.
Pokud do smlouvy o dílo nenapíšete podmínky k odstoupení, může vám v případě komplikací pomoct občanský zákoník.
Zkontrolujte si firmu v živnostenském rejstříku
Než cokoliv podepíšete a pustíte se do práce, doporučujeme udělat ještě jeden důležitý krok. Ověřit, jestli má vybraný dodavatel oprávnění danou práci vykonávat. Může se totiž například stát, že vám přijde od truhláře nabídka na opravu krovu. Neděste se, rozhodně nemusí jít o podvodníka.
Podívejte se do živnostenského rejstříku, jestli má řemeslník potřebné živnostenské oprávnění. Nenašli jste ho? Napište přímo dodavateli a rovnou se ho zeptejte. Dost možná má totiž subdodavatele, který potřebným oprávněním disponuje, a pak je všechno v pořádku. Jen nezapomeňte informaci o subdodavateli uvést do smlouvy o dílo.
Stavební deník je povinnost. A ušetří dost práce
Průběh jakékoli stavby se musí podle zákona zaznamenávat. A pokud jde o stavbu vyžadující stavební povolení, slouží k tomu konkrétně stavební deník. V případě, že stavbu jenom ohlašujete, vystačíte si s jednoduchým stavebním záznamem.
Ve stavebním deníku / v záznamu uvidíte, jaké práce na stavbě probíhají, jaký materiál se používá a jestli všechno odpovídá objednávce. Kdyby se snad něco pokazilo, můžete se k dokumentu zpětně vrátit, odhalit chybu v postupu nebo použitém materiálu a samozřejmě žádat nápravu.
Co je předávací protokol a k čemu slouží
Předávací protokol je další z dokumentů, který chrání zákazníka i řemeslníka. Zakázka je totiž hotová vlastně až ve chvíli, kdy dojde k předání a oboustrannému podpisu předávacího protokolu. Pokud se vám na provedené práci cokoliv nezdá, nemáte povinnost protokol převzít a podepsat. Místo toho můžete po řemeslníkovi žádat nápravu, tak aby výsledek odpovídal popisu ve smlouvě o dílo.
Pokud předávácí protokol převezmete a podepíšete, potvrzujete, že jste s výsledkem seznámení a spokojení. Řemeslník je tak chráněný před případnými pozdějšími stížnostmi.
Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
Od 1. července 2024 bude účinný nový stavební zákon (do té doby se novelou řídí jen vyhrazené stavby). A ten jasně říká, že stavba rodinného domu vyžaduje stavební povolení. Nově se však používá pojem povolení záměru a výraz ‚‚stavební povolení ‘‘ už mezi paragrafy nenajdete.
Povolení od stavebního úřadu nevyžadují jen tzv. drobné stavby, což může být třeba skleník, zahradní domek, pergola nebo třeba kůlna. Musí však splňovat podmínky popsané v příloze 1 stavebního zákona.
Do drobných staveb přitom spadá i rekonstrukce. Můžete ji tedy provést bez povolení záměru, pokud nezasáhnete do nosných konstrukcí, nezměníte vzhled stavby a neovlivníte úpravou požární bezpečnost stavby. Zároveň nesmí jít o kulturní památku.
Poptejte řemeslníky třeba hned
Teď už víte, jak spolupráci s firmou ošetřit. Nezbývá než najít tu pravou. Zadejte si u nás bezplatnou poptávku a my vás propojíme s ověřenými dodavateli v okolí. U jednotlivých firem a řemeslníků najdete ukázky prací i hodnocení předchozích zákazníků.
Žádné komentáře