Nikdo neví všechno a neprokoukne každého. A to platí i u řemeslníka. Když chce zakázku, dokáže se vylíčit v těch nejlepších barvách. Je to ale vždy pravdivé, nelakuje vás? Proto je nezbytné si řemeslníka prověřit  ještě před tím, než si ho pustíte do bytu. Ukážeme vám jak, nejprve ale příklad toho, když si to neuděláte.

Uvádíme příklady rozčílených a napálených zákazníků, tak jak své postřehy popsali u nás na webu www.NejŘemeslníci.cz.

O peníze jde až na prvním místě

Na „oprsklost“ a drzost řemeslníků si člověk nějak tak zvykne, ale to co předvedl jeden řemeslník, to byl vrchol. Vše nasliboval, vybral zálohu 5000 korun a od té doby se po něm slehla zem. Slíbil, že se ozve a potvrdí termín realizace, který měl být v příštím týdnu, nicméně nezavolal. Volat jsem mu musel sám a řemeslník se vymlouval a vymlouval, jak to jen šlo. Prý mu to nevychází, má toho hodně a navíc ještě není dodaná lišta, která je potřeba (výmluva č. 1).

Takto jsem ho telefonem naháněl asi tři týdny, než jsme se domluvili na dalším pevném termínu realizace. Když se tento datum přiblížil, volal, že mu to nevychází, že se to přesune na čtvrtek, že dorazí v 9 hodin. Ve čtvrtek v 11 hodin, kdy já na něj doma čekám, volá, že mu to nevychází (výmluva č. 2: kleklo mu auto), že přijede další den. Další den k ránu volá, že bude mít hodinu zpoždění, že mu nejde otevřít dílna. O hodinu později však nepřijel, přijel v půli dne, o čtyři hodiny později, kdy bylo jasné, že se práce za den nestihnou.

Kdyby přišel pouze pozdě, omluvil se a makal jako šroub, tak bych to bral. Když jsem vyjádřil s jeho přístupem mírné znepokojení, začal být drzý a říkat, že jestli se mi to nelíbí, tak že práce má dost, materiál mi tady složí a pojede pryč.

To jsem si řekl, že s takovým člověkem opravdu spolupracovat nechci. Vzal materiál a instalovat jsem si jej nechal od jiné, asi tak milionkrát příjemnější a zkušenější, firmy.

Vyvrcholení tragické zkušenosti je, že mě řemeslník okradl o peníze. Při předání materiálu mi řekl, že něco ze zálohy zbylo, že mi tento zbytek zašle na účet, jehož číslo jsem mu dal. Částku nezaslal, telefony nezvedá, na smsky nereaguje. Už víc než měsíc.

Jestli nechcete zažít několik týdnů táhnoucí se utrpení s výsledkem, že se cítíte jako hadr na holi, se kterým si „oprsklý“ řemeslník dělá, co chce, tak od tohoto pána ruce pryč.

Poznámka: V příběhu jsme vymazali konkrétní jména, IČ a další údaje o kritizovaných řemeslnících. Pokud se je však budete chtít dozvědět, najdete je na webu: www.NejŘemeslníci.cz.

Nechte se vést odborníky

Při výběru firmy je důležité, abyste si ve vlastním zájmu adepty prověřili. Můžete si je takzvaně “vygooglit”, ale spíše doporučujeme, začít u nás – firmu si ověříte a podle referencí a zkušeností předchozích zákazníků se pak můžete rozhodnout. Samozřejmě, každý může dostat špatné hodnocení. Tisíc lidí, tisíc chutí a vždycky si to nemusí sednout. Ale když převažují na firmu negativní reference a zkušenosti, tak to asi nebude samo od sebe…

Stejně tak je důležité si zjistit, jestli příslušný řemeslník má i oprávnění k činnosti, kterou nabízí. To lze vyčíst se živnostenského listu. Pro tyto potřebu doporučujeme dva weby: 

  • RŽP (Registr živnostenského podnikání)
  • ARES (administrativní registr ekonomických subjektů)

Rozhodně nevěřte, pokud vám řemeslník tvrdí, že umí všechno. Nikdo neumí všechno. Křivá zeď, která je zarovnána neúnosným množstvím omítky, vlnící se a odpadající obklady, praskající sádrokarton a viklající se poličky. To jsou věci, které nikomu neudělají radost, ale dají se opravit.

Pokud vám ale řemeslník – všeuměl – špatně rozvede elektrické vedení, nekvalitně svaří plynové vedení, či udělá špatně komínové cesty – to již jde o zdraví a mnohdy i o život. Napravovat takové hrubé chyby není levnou záležitostí. Navíc revizní technik bývá většinou neoblomný.

Jestliže se obrátíte s poptávkou na NejŘemeslníky, budete si vybírat pouze z prověřených řemeslníků. Ověřujeme všechny firmy, takže když si u nás zadáte poptávku, tak firmy, které se vám ozvou, na příslušné činnosti opravdu mají ta správná oprávnění.

Pokud si nevíte rady kde potřebné dokumenty najít, máme je pro vás zdarma. Stačí si potřebný dokument stáhnout a vytisknout 🙂

Sdílet článek