1. Začneme stanovením rozpočtu.Čistá bílá kuchyň Kuchyň je investice na mnoho let, denně se v ní budeme pohybovat, musí se nám tedy líbit a být co nejkvalitnější, aby nám dělala radost co nejdéle. Ušetřit se dá na vnitřním vybavení skříněk, pokud oželím tichý dojezd zásuvek, výsuvné regály a drátěný program ve skříňkách, ušetřím snadno i deset tisíc. Dále jsou to atypická řešení – čím víc věcí se musí přizpůsobovat, tím strměji cena stoupá. Naopak se nevyplácí šetřit na kování, které je velmi namáhané a obvykle to bývá první, co se po letech v kuchyni porouchá.
Výsuvné šuplíky
2. Je dobré začít včas. A včas při rekonstrukci kuchyně znamená ideálně tři měsíce předem. Je potřeba najít správného dodavatele, nabídka kuchyňských studií a truhlářů je velmi široká, hezké a kvalitní kuchyně lze najít také v prodejnách nábytku. Všechno má svá pro a proti, studia a truhláři dokážou vyrobit jakýkoli atyp, výroba na míru ale není levná a nějaký čas trvá, běžné jsou dodací lhůty mezi třemi a šesti týdny. Nabídka řetězců je omezená, musíme si vystačit s několika typy skříněk, barev a materiálů, velkou výhodou ale bývá cena a dostupnost zboží skladem.
3. Vzorovaná dvířkaZ materiálů je stále nejpopulárnější lamino pro jeho cenovou dostupnost, dlouhou životnost a obrovskou škálu barev a dezénů. Největší klasika jsou imitace dřeva, z jednobarevných je pořád v kurzu čistě bílá, vanilková a obecně světlé barvy v moderních kuchyních se objevují dvě barvy skříněk, třeba dolní barevné, horní bílé, vzorované skříňky a kombinace skla a nerezu. Kuchyně z masivu se dnes vyrábějí už méně, dřevo je sice krásné, jeho nevýhodou je však vyšší cena a jeho roztažnost v závislosti na vlhkosti, se kterou se musí počítat při montáži. Proto se častěji používá dřevěná dýha, která je levnější, lehčí a také velmi odolná.
Lišta se zásuvkami
4. Když máme vybraného dodavatele, materiály a barvy, je třeba pustit se do návrhu rozmístění. Většina studií a truhlářů vám návrh udělá podle Vašich požadavků, některé obchodní domy s nábytkem nabízejí možnost udělat si návrh v jejich vlastním plánovači, mnoho programů na plánování kuchyně je zdarma dostupných na internetu, snadno to zvládnete i s tužkou, papírem a fantazií. V ideálním světě je trojúhelník lednička – dřez – sporák a mezi nimi vždy pracovní plocha. Jenže my nejsme v ideálním světě, často se musíme přizpůsobit umístění oken, dveří a rozvodů, a proto se snažíme vše naplánovat hlavně s ohledem na naše pohodlí při vaření. Pokud rekonstruujete místnost takříkajíc od podlahy, je právě teď vhodný okamžik na plánování elektroinstalace, plynu, vody, odpadů a topení. Naštěstí v dnešní době už nemusíme řešit například to, zda lze postavit troubu vedle lednice, protože moderní spotřebiče hřejí dozadu, nikoli do stran a díky tomu odpadá mnoho omezení z předchozích let. Co se týče spotřebičů, můžete si vybrat samostatně stojící či vestavěné, nedá se říci, že by jedna kategorie byla lepší než druhá, až na detaily je to čistě estetická záležitost. Za zmínku stojí například vestavěná myčka, která je tišší, než samostatně stojící. Nyní si také vybíráme, zda chceme v kuchyni ostrůvek, spojení s obývákem, jestli chceme sporák plynový, elektrický, nebo indukční, zda digestoř odtahovou – v případě, že ji můžete napojit do komína, nebo odtahové šachty, nebo filtrační, pokud tuto možnost nemáte.
Prostorná kuchyň s výhledem5. Před samotnou objednávkou je dobré nechat si kuchyni zaměřit odborníkem. Je to placená služba, ale mnohonásobně se vám vyplatí. V tuto chvíli se totiž zjistí přesné rozměry místnosti, nerovnosti stěn, podlahy a díky tomu pak předejdete nepříjemným překvapením při montáži kuchyně. Pokud si necháte kuchyň vyrobit na míru, po zaměření bude sedět opravdu přesně. I když to vypadá jednoduše, montáž kuchyně není žádná legrace a je dobré ji svěřit odborníkům, kteří dokážou během montáže vyřešit většinu zádrhelů a vše přesně a pevně upevní. Nikdo nechce u snídaně zažít to, co můj kamarád, kterému se jednoho dne poroučela horní skříňka z ničeho nic k zemi i se skleničkami a talíři. Diagnóza: chyba při montáži.
0strůvek6. Naše poslední rada, kterou ale uplatníte kdykoli během realizace, zní: NEBOJTE SE OZVAT. Kdykoli se bude dít něco jinak, než jste si přáli, ihned to sdělte pracovníkům, kteří práci dělají, hodně věcí se dá zachránit během realizace. Po montáži je dobré všechno si zkontrolovat a případně nedostatky řešit ihned. Ale i později, když během používání zjistíte, že se po měsíci něco viklá, drhne šuplík, nebo se správně nedovírají dvířka, nic neopravujte sami, abyste se nepřipravili o záruku. Kontaktujte zodpovědného dodavatele a domluvte si termín návštěvy.
Během rekonstrukce kuchyně můžete potřebovat spoustu odborníků: truhláře, instalatéra, elektrikáře, možná i zedníka, podlaháře, plynaře, psychologa… a všechny najdete u nás:)
Máte za sebou rekonstrukci kuchyně? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi pod článkem. Máte nějakou otázku? Rádi Vám ji zodpovíme.

Sdílet článek