7. 7. 2021, aktualizováno 1. 3. 2023

Je to stejné jako s každou jinou přestavbou: čím lepší plánování, tím hladší průběh. Projděte si s námi 5 důležitých etap, bez kterých se rekonstrukce bytu neobejde. Poradíme vám například, kdy musíte mít stavební povolení, z čeho práce financovat i jak najít vhodné řemeslníky.

1. Oslovte bytového architekta – ušetříte čas i peníze

Pokud se chystáte třeba jen na proměnu obýváku, vystačíte si s vlastním náčrtkem. Jestliže je ale v plánu kompletní rekonstrukce bytu, kontaktujte raději bytového architekta nebo projektanta. Ten totiž navrhne řešení nejen podle vašich představ, ale zároveň taková, co vám ušetří peníze i čas. A vizualizace bytu, kterou odborníci připraví, vám dá lepší představu o výsledku.

Za všeho nejdřív se ale zamyslete nad tím, co vám má rekonstrukce vlastně přinést. Zaměřte se na to, jakým způsobem byt užíváte. Zvete např. často na návštěvu známé a potřebujete pro ně místo na přespání? Pak se bude hodit pokoj pro hosty. Máte hodně sportovního vybavení, které se teď válí všude možně? Uvažujte nad chytře řešeným úložným prostorem.

2. Vyřiďte stavební povolení, ohlášení rekonstrukce bytu a další administrativu

Ještě než se pustíte do práce, bude potřeba vyřídit pár legislativních záležitostí. Bez nich by totiž rekonstrukce bytu nemohla vůbec začít. Jako první zajděte na stavební úřad a zjistěte, jestli potřebujete stavební povolení, ohlášení, nebo zda se obejdete bez nich. My jsme na toto téma sepsali článek, ale pravdou je, že každá obec vykládá stavební zákon různě, a tak je nejlepší si informace ověřit.

Další administrativa se odvíjí od toho, jestli byt vlastníte, nebo jste v pronájmu. Pokud je byt váš, pak stačí rekonstrukci ohlásit sdružení vlastníků jednotek (SVJ). Dost pravděpodobně totiž zasáhnete do společných částí, jako jsou stěny, stropy, stoupačky apod., což si žádá ohlášení.

Průběh rekonstrukce bytu: žebřík, barvy a další nářadí a materiál.
Rekonstrukce bytu, to je za začátku spousta
prachu a hluku. Dejte o tom vědět SVJ.

Jestliže ale byt patří družstvu, musíte získat jeho souhlas s přestavbou. Stavební družstvo přitom může určit různé podmínky rekonstrukce. Bývá to např. doba, po kterou lze provádět hlučné práce, fakt, že rekonstrukci musí dělat odborník, nebo povinnost doložit revizi elektřiny či plynu.

Ani v tomto případě nezapomeňte nahlásit přestavbu bytu na SVJ.

Co byte měli udělat vždycky, nehledě na vlastnictví, je ohlášení rekonstrukce bytu sousedům. Přece jen bude pár týdnů v domě trochu hlučno. Úplně stačí, když na chodbu vyvěsíte papír, kde vysvětlíte, co se chystá, a přidáte předpokládaný termín dokončení.

3. Odpovězte si: rekonstrukce bytu na klíč, nebo svépomocí?

Tahle otázka patří k jedněm ze zásadních. A podle čeho se rozhodnout? Záleží na tom, kolik máte času a peněz. Přestavba bytu svépomocí vás vyjde levněji, ale zase bude trvat déle, než kdybyste všechno nechali na odbornících. Pokud se pro ni rozhodnete, doporučujeme najmout si profíky aspoň na stavební práce, jako jsou rozvody elektřiny a vody. Ty totiž vyžadují vysokou odbornost a třeba takové elektroinstalace navíc prochází kontrolou revizního technika. Všechno tedy musí být tip ťop, i kvůli vašemu bezpečí a zdraví.

Rekonstrukce bytu na klíč je samozřejmě dražší, nicméně vám ušetří starosti. A jak vybrat tu správnou firmu? Dívejte se na reference. Podle hodnocení předchozích zákazníků nejlíp poznáte, jestli se jedná o spolehlivého dodavatele. My navíc jednu referenci po druhé ověřujeme, a tak máte jistotu, že si je firmy nepíšou samy.

4. Spočítejte si, kolik vás to bude stát

Cena rekonstrukce bytu závisí na spoustě věcí: na rozsahu stavebních prací, na zvolených materiálech a na tom, jestli si najmete firmu, nebo většinu zvládnete sami. Udává se, že přestavba bytu 2+kk vychází řádově na stovky tisíc korun, s větším bytem už se ale pod milion nedostanete.

Pokud plánujete rekonstrukci s pomocí sádrokartonu, můžete využít Rigips kalkulátor. Ten vám doporučí vhodný materiál podle typu konstrukce, spočítá, kolik ho budete potřebovat, takže pak lépe odhadnete cenu. Taky můžete oslovit tým odborníků ze Saint-Gobain, kteří vám zdarma poradí s výběrem materiálu (ze sortimentu Saint-Gobain) a připraví kalkulaci včetně ceníkových cen.

Až budete sestavovat rozpočet, nezapomeňte připočítat i takové položky, jako je odvoz odpadu a pronájem kontejneru.

5. Zajistěte si finance

Jakmile se doberete k ceně za rekonstrukci bytu, přijde další úkol: sehnat peníze. Pokud nemůžete přestavbu zaplatit z vlastní kapsy, máte hned několik možností:

  • Úvěr ze stavebního spoření: hodí se na půjčky do milionu korun a má jednu velkou výhodu – neručíte nemovitostí.
  • Hypotéka: tu už musíte zastavit nemovitostí. Využijete ji pro větší rekonstrukce bytu nad milion korun.
  • Spotřebitelský úvěr: přijde vhod ve chvíli, kdy nedosáhnete ani na jednu z předchozích možností.

Všechny hlavní možnosti financování rekonstrukce nebo stavby máme v článku. A vůbec nejlepší je zajít za finančním poradcem, který najde to nejvýhodnější řešení a navíc za vás půjčku taky vyřídí.

Nebojte se a pusťte se do díla!

Rekonstrukce bytu s sebou nese samozřejmě spoustu práce, zařizování a starostí. Ale výsledek stojí za to. Pokud potřebujete trochu povzbudit, prohlédněte si ty nejpovedenější přestavby bytů, které se přes NejŘemeslníky realizovaly. Věříme, že vám to vlije novou krev do žil a hned se na rekonstrukci budete o něco víc těšit. Držíme palce, aby všechno dobře dopadlo!

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x