7. 7. 2021, aktualizováno 19. 8. 2024

Je to stejné jako s každou jinou přestavbou: čím lepší plánování, tím hladší průběh. Rekonstrukci bytu předchází 5 důležitých etap: plánování dispozic, vyřízení případného povolení, sestavení rozpočtu, oslovení firem a vyřízení půjčky.

1. Oslovte bytového architekta – ušetříte čas i peníze

Pokud se chystáte třeba jen na proměnu obýváku, vystačíte si s vlastním náčrtkem. Jestliže je ale v plánu kompletní rekonstrukce bytu, kontaktujte raději bytového architekta nebo projektanta. Ten totiž navrhne řešení nejen podle vašich představ, ale zároveň taková, co vám ušetří peníze i čas. A vizualizace bytu od profíků vám dá lepší představu o výsledku.

Za všeho nejdřív se ale zamyslete nad tím, jakým způsobem byt užíváte. Máte často návštěvy a potřebujete pro ně místo na přespání? Pak se bude hodit pokoj pro hosty. Leží vám doma všude sportovní vybavení? Uvažujte nad chytře řešeným úložným prostorem.

2. Vyřiďte stavební povolení, ohlášení rekonstrukce bytu a další administrativu

Ani rekonstrukce bytu se neobejde bez papírování. Vždycky byste měli oznámit sousedům, že u vás budou probíhat práce. Stačí na chodbu vyvěsit papír a napsat, co se chystá a jak dlouho bude rekonstrukce zhruba trvat.

Jestli bydlíte v nájmu, musí s rekonstrukcí souhlasit pronajímatel. V případě, že jde o bytové družstvo, nahlédněte ještě do stanov. Ty můžou stanovit jiné podmínky pro údržby, opravy a stavební úpravy.

Máte byt v osobním vlastnictví? Pak stačí přestavbu bytu oznámit SVJ. Ale pokud byste měli zasáhnout do společných částí, musíte už mít souhlas ostatních vlastníků jednotek. Podle § 1175 občanského zákoníku totiž můžete svůj byt stavebně upravovat, ale nesmíte u toho ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.

Pokud jde o stavební povolení, pro některé přestavby bude potřeba, pro jiné nikoliv. U rekonstrukce bytu nebo jeho částí je velmi pravděpodobné, že půjde o tzv. drobnou stavbu. A drobné stavby povolení záměru nevyžadují.

Povolení nebudete potřebovat ani ve chvíli, kdy:

a) Provedete práce, které zabezpečují dobrý stavebně technický stav stavby a zároveň nemůžou negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání. Přitom nesmí jít o udržovací práce na kulturní památce.

b) I po rekonstrukci zůstane stejný půdorys a výška stavby, zároveň nezasáhnete do nosných konstrukcí, nezměníte vzhled stavby ani způsob užívání a úprava neovlivní požární bezpečnost. Opět platí – nesmí jít o úpravy kulturní památky.

Průběh rekonstrukce bytu: žebřík, barvy a další nářadí a materiál.
Rekonstrukce bytu, to je za začátku spousta
prachu a hluku. Dejte o tom vědět SVJ.

3. Odpovězte si: rekonstrukce bytu na klíč, nebo svépomocí?

Tahle otázka je zásadní. Podle čeho se rozhodnout? Záleží na tom, kolik máte času a peněz.

Přestavba bytu svépomocí vás vyjde levněji, ale zase bude trvat déle. V každém případě byste si měli najmout profíky na stavební práce, jako jsou rozvody elektřiny a vody. Ty totiž vyžadují vysokou odbornost a třeba instalaci elektrorozvodů musí ze zákona provádět odborník.

Rekonstrukce bytu na klíč je samozřejmě dražší, nicméně vám ušetří starosti. A jak vybrat tu správnou firmu? Dívejte se na reference. Podle hodnocení předchozích zákazníků nejlíp poznáte, jestli se jedná o spolehlivého dodavatele. My navíc jednu referenci po druhé ověřujeme, a tak máte jistotu, že si je firmy nepíšou samy.

4. Spočítejte si, kolik vás to bude stát

Cena rekonstrukce bytu závisí na spoustě věcí: na rozsahu stavebních prací, na zvolených materiálech a na tom, jestli si najmete firmu, nebo většinu zvládnete sami. Udává se, že přestavba bytu 2+kk vychází řádově na stovky tisíc korun, s větším bytem už se ale pod milion nedostanete.

Pokud plánujete rekonstrukci s pomocí sádrokartonu, můžete využít Rigips kalkulátor a spočítat si, kolik materiálu budete potřebovat. Lépe pak odhadnete i cenu.

Taky můžete oslovit náš tým specialistů, kteří vám zdarma poradí s výběrem materiálu (ze sortimentu Saint-Gobain) a připraví kalkulaci včetně ceníkových cen.

Až budete sestavovat rozpočet, nezapomeňte připočítat i takové položky, jako je odvoz odpadu a pronájem kontejneru.

5. Zajistěte si finance

Jakmile se doberete k ceně za rekonstrukci bytu, přijde další úkol: sehnat peníze. Pokud nemůžete přestavbu zaplatit z vlastní kapsy, máte hned několik možností:

  • Úvěr ze stavebního spoření: hodí se na půjčky do milionu korun a má jednu velkou výhodu – neručíte nemovitostí.
  • Hypotéka: tu už musíte zastavit nemovitostí. Využijete ji pro větší rekonstrukce bytu nad milion korun.
  • Spotřebitelský úvěr: přijde vhod ve chvíli, kdy nedosáhnete ani na jednu z předchozích možností.

Nevíte, který způsob financování rekonstrukce je pro vás ten pravý? Zajděte za finančním poradcem. Ten vám pomůže najít vhodné řešení a navíc za vás půjčku i vyřídí.

Nebojte se a pusťte se do díla!

Rekonstrukce bytu s sebou nese samozřejmě spoustu práce, zařizování a starostí. Ale výsledek stojí za to. Pokud potřebujete trochu povzbudit, prohlédněte si ty nejpovedenější přestavby bytů, které se přes NejŘemeslníky realizovaly. Věříme, že vám to vlije novou krev do žil a hned se na rekonstrukci budete o něco víc těšit. Držíme palce, aby všechno dobře dopadlo!

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x