14. 4. 2022, aktualizováno 21. 8. 2023

Možná doma nemáte ponk, možná vám chybí nářadí. Ať tak či tak, můžou se vám hodit tzv. sdílené neboli otevřené dílny. Fungují už v několika městech v ČR a jsou to prostory, kde můžete za poplatek kutit a ještě se třeba něco nového naučíte.

Jít do sdílené dílny je dobrý nápad hned z několika důvodů: máte přístup k nářadí, všemožným udělátkům a často třeba i k 3D tiskárně a dalším vychytávkám. Kromě toho tam vždycky narazíte na někoho, kdo vám poradí. Svoje dílo si můžete většinou nechat v uzamykatelné skříňce a vrátit se k němu příště. A navíc – nebudete dělat nepořádek a hluk doma. Kam tedy vyrazit?

Pražská „ svatá trojice “

Ponk space, Průša Lab, Cirkulární dílna HYB4. To jsou skvělá místa v Praze, kde můžete kutit do aleluja.

Ponkspace patřím k těm nejvíc „mechanicky zaměřeným“ a nabízí k využití opravdu velkou spoustu nářadí a strojů od hoblíků na dřevo přes vrtačky a brusky až po CNC frézku , 3D tiskárnu a gravírovací laser. Dílnu najdete na adrese Přístavní 49 a hodina vás bude stát 300 Kč. Stálí členové a studenti mají vstup levnější.

Daleko větší zaměření na digitální technologie pak hledejte v PrůšaLabu. Tahle prototypová sdílená dílna vám nabídne všechno, co potřebujete k výrobě vlastního „vynálezu“: mechanickou dílnu, 3D tiskárny, CNC lasery, obráběcí stroje i laboratoř pro vývoj elektronických zařízení. Každé stanoviště „řídí“ zkušený mistr, se kterým se můžete kdykoliv poradit.

Abyste se mohli stát členem, je potřeba vytvořit prezentaci, v níž představíte svůj projekt, a úspěšně projít pohovorem. Zní to možná přísně, ale na oplátku pak dostanete podporu od profíků a kontakty na lidi, kteří vám pomůžou posunout váš záměr zase o kus dál.

Realizovat se můžete taky v Cirkulární dílně HYB4. Ta je unikátní tím, že pořádá celou řadu workshopů a kurzů, při nichž často využívá i recyklaci. Pod odborným vedením si tak vyrobíte třeba stoličku, dřevěnou káču nebo poličku. Dílna je otevřená od úterý do čtvrtka mezi 13. a 18. hodinou.

Za zmínku stojí ještě otevřená dílna na Plechárně na Černém Mostě, kde je vstup zdarma.

Zázemí pro truhláře u Rakovníka

Ze zpustlé truhlárny vytvořila dvojice manželů rodinné muzeum, hudební klub a sdílenou dílnu. V Jesenické továrně si tak můžete užít práci se dřevem a za 330 Kč na hodinu využít celou řadu strojů, spojovací materiál i rady od zkušeného truhláře. V ceně máte taky nápoje, parkování a ochranné pomůcky. A když se budete chtít něco nového naučit, stačí se přihlásit na dvoudenní truhlářský kurz.

Vytvořte něco fajneho

Asi nebudete dlouho hádat, kde se další vybraný prostor nachází. Fajna dilna vítá v moravskoslezské metropoli všechny, kteří chtějí pracovat se dřevem, s kovem, textilem nebo kůží, s 3D tiskárnou či na CNC laseru. Jako jediná ze zmíněných je vybavená i dvěma hrnčířskými kruhy, keramickou pecí a nářadím pro výrobu keramiky. Její součástí je taky komunitní zahrada. V ní si můžete pronajmout svůj box na pěstování, ale taky se tam dá grilovat a koupat se ve vířivce vyrobené přímo v dílně.

Co se vstupného týče, máte na výběr ze dvou tarifů. Start slouží spíš pro vyzkoušení, zaplatíte za něj 500 Kč a dostanete 5 vstupů. Profesionální tarif nabízí o něco víc možností, stojí 2 400 Kč a umožní vám využít dílnu hned 20 ×.

Kutí se i na Moravě

V Rousínově nedaleko od Brna najdete řemeslný ateliér Hobby Lab. Jeho součástí je sdílená dílna s opravdu bohatým vybavením – využít můžete různé druhy brusek a pil, soustruhy na dřevo, stolní vrtačky a spoustu dalšího nářadí. Vstup stojí 200 Kč na hodinu, ale pokud se stanete členem (za 2000 Kč/rok), platíte jenom 100 Kč/hodinu. Kromě veřejné dílny nabízí Hobby Lab taky celou řadu kurzů a workshopů, pro začátečníky i pokročilé.

Přímo v Brně pak můžete navštívit Fab Lab. Z velké části se jedná o digitální dílnu, ale má i svou „mechanickou část“. Fab Lab nabízí hned 3 varianty členství, navíc s příznačnými názvy: tarif Učedník umožňuje chodit do dílny jenom v době, kdy jsou přítomni taky asistenti, a stojí 149 Kč na měsíc. Pro zkušenější je pak Tovaryš za 499 Kč měsíčně. S tímto tarifem získáte navíc přístup po jeden celý den (24 hodin) v týdnu. A s variantou Mistr máte vstup neomezený, tedy 24/7. Zaplatíte za ni 999 Kč.

Sdílenou dílnu otevřeli taky brněnští skauti. V tamním Skautském institutu můžete využít základní nářadí a vybavení pro drobné kutilské práce, ale třeba i šicí stroj. Dílna je otevřená 3 dny v týdnu (út–čt), od října do června. Cena za vstup je dobrovolná, nicméně doporučené vstupné je 1 Kč/1 minutu.

Jste kômštovné a z Olomóce? Pak vám přijde vhod Olomoucká dílna, kde si můžete vypůjčit ruční i elektrické nářadí pro práci se dřevem, kovem, papírem, kůží a textilem. K dispozici vám bude několik pracovních míst, dřevoobráběcí a šicí stroj i 3D tiskárna. V dílně se snaží recyklovat maximum materiálu, takže můžete využít třeba odřezky nebo zbylé dřevěné palety. Hodina stojí 150 Kč.

Chcete to nechat spíš profíkům?

Když na dílnu není čas nebo vás čeká náročnější práce, vyplatí se poptat odborníky. My jich máme v databázi skoro 44 000: truhláře i tesaře, sádrokartonáře i zedníky, klempíře, elektrikáře, podlaháře, hodinové manžely i malíře pokojů. Prohlédněte si ukázky jejich prací, přečtěte si, jakou zkušenost mají ostatní zákazníci a pak už jen zadejte poptávku. Je to zdarma.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x