Možná doma nemáte pořádnej ponk, možná vám chybí nářadí. Ať tak či tak, můžou se vám šiknout tzv. sdílené neboli otevřené dílny. Fungují už v několika městech v ČR a jde jednoduše o prostory, kam můžete přijít kutit. My jsme vybrali pět takových největších dílen a povíme vám, jak to v nich chodí.

Jít do sdílené dílny je super nápad hned z několika důvodů: máte přístup k nářadí, všemožným udělátkům a často třeba i k 3D tiskárně a dalším vychytávkám. Kromě toho tam vždycky narazíte na někoho, kdo vám poradí a vysvětlí, co potřebujete. Svoje dílo si můžete většinou nechat v uzamykatelné skříňce a vrátit se k němu příště. A navíc – nebudete dělat nepořádek a hluk doma. Kam teda vyrazit?

Pražská „ svatá trojice “

Ponk space, Průša Lab, Cirkulární dílna HYB4. To jsou skvělá místa v Praze, kde můžete kutit do aleluja.

Ponkspace patřím k těm nejvíc „mechanicky zaměřeným“ a nabízí k využití opravdu velkou spoustu nářadí a strojů od hoblíků na dřevo přes vrtačky a brusky až po CNC frézku , 3D tiskárnu a gravírovací laser. Dílnu najdete na adrese Přístavní 49 a hodina vás bude stát 300 Kč. Stálí členové a studenti mají vstup levnější.

Daleko větší zaměření na digitální technologie pak hledejte v PrůšaLabu. Tahle prototypová sdílená dílna vám nabídne všechno, co potřebujete k výrobě vlastního „vynálezu“: mechanickou dílnu, 3D tiskárny, CNC lasery, obráběcí stroje i laboratoř pro vývoj elektronických zařízení. Každé stanoviště „řídí“ zkušený mistr, se kterým se můžete kdykoliv poradit.

Abyste se mohli stát členem, je potřeba vytvořit prezentaci, v níž představíte svůj projekt, a úspěšně projít pohovorem. Zní to možná přísně, ale na oplátku pak dostanete podporu od profíků a kontakty na lidi, kteří vám pomůžou posunout váš záměr zase o kus dál.

Realizovat se můžete taky v Cirkulární dílně HYB4. Ta je unikátní tím, že pořádá celou řadu workshopů a kurzů, při nichž často využívá i recyklaci. Pod odborným vedením si tak vyrobíte třeba stoličku, dřevěnou káču nebo poličku. Dílna je otevřená od úterý do čtvrtka mezi 13. a 18. hodinou.

Za zmínku stojí ještě otevřená dílna na Plechárně (pro 1 člověka na 1 den) nebo Z pokoje do pokoje, kde si můžete každý druhý čtvrtek rezervovat workshop a po skončení v dílně za příplatek ještě zůstat.

Vytvořte něco fajneho

Asi nebudete dlouho hádat, kde se další vybraný prostor nachází. Fajna dilna vítá v moravskoslezské metropoli všechny, kteří chtějí pracovat se dřevem, s kovem, textilem nebo kůží, s 3D tiskárnou či na CNC laseru. Jako jediná ze zmíněných je vybavená i dvěma hrnčířskými kruhy, keramickou pecí a nářadím pro výrobu keramiky. Její součástí je taky komunitní zahrada. V ní si můžete pronajmout svůj box na pěstování, ale taky se tam dá grilovat a koupat se ve vířivce vyrobené přímo v dílně.

Co se vstupného týče, máte na výběr ze dvou tarifů. Start slouží spíš pro vyzkoušení, zaplatíte za něj 500 Kč a dostanete 5 vstupů. Profesionální tarif nabízí o něco víc možností, stojí 2 400 Kč a umožní vám využít dílnu hned 20 ×.

Moravská dvojka

V Rousínově nedaleko od Brna najdete řemeslný ateliér Hobby Lab. Jeho součástí je sdílená dílna s opravdu bohatým vybavením – využít můžete různé druhy brusek a pil, soustruhy na dřevo, stolní vrtačky a spoustu dalšího nářadí. Vstup stojí 200 Kč na hodinu, ale pokud se stanete členem (za 2000 Kč/rok), platíte jenom 60 Kč/hodinu. Kromě veřejné dílny nabízí Hobby Lab taky celou řadu kurzů a workshopů, pro začátečníky i pokročilé.

Přímo v Brně pak můžete navštívit Fab Lab. Z velké části se jedná o digitální dílnu, ale má i svou „mechanickou část“. Fab Lab nabízí hned 3 varianty členství, navíc s příznačnými názvy: tarif Učedník umožňuje chodit do dílny jenom v době, kdy jsou přítomni taky asistenti, a stojí 149 Kč na měsíc. Pro zkušenější je pak Tovaryš za 499 Kč měsíčně. S tímto tarifem získáte navíc přístup po jeden celý den (24 hodin) v týdnu. A s variantou Mistr máte vstup neomezený, tedy 24/7. Zaplatíte za ni 999 Kč.

Patříte spíš k těm, kteří nechávají kutilství profíkům? A potřebujete s něčím pomoct? Pak jste tu správně. V databázi máme skoro 44 000 odborníků: seženete u nás řemeslníky i celé firmy na rekonstrukce bytů a domů, podlaháře, sádrokartonáře, fasádníky, truhláře, hodinové manžely i malíře pokojů. Prohlédněte si ukázky jejich prací, přečtěte si, jakou zkušenost mají ostatní zákazníci a pak už jen zadejte poptávku. Je to zdarma.